WEB SİTESİ İLE PARA KAZANMANIN 12 YOLU

Web siteni kurdun ancak onu nasıl paraya çevireceğinden emin değil misin? İşte sana ihtiyacın olan bir kaç tavsiye!

Kendi web siteni yayımladıktan sonra para kazanmak için oldukça çeşitli fırsatların var.

Bu yazımızda bir web sitesinden para kazanmanın en iyi yollarını ve birçok pratik ipucunu anlatıyoruz.

Ancak hepsini aynı anda uygulamaya çalışmamalısın! Bunun yerine sana ve kendi web sayfana uygun olan birkaç yol seçip onların üstünde yoğunlaş  – ve gerçekten yoğunlaş.

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır

1. Satış Ortaklığı

Bir satış ortaklığında yer almak web siten üzerinden belirli ürünlerinin reklamını yaparak o ürünlerin satışlarından komisyon alman anlamına gelir. Pasif gelir yöntemlerinden biri olan satış ortaklığı sen uyurken bile sana para kazandırabilir!

Uyurken para kazanma fikri hoşuna gittiyse, uyurken para kazanmanın diğer yollarını bu yazımızda bulabilirsin(link)!.

Türkiye’de henüz çok yaygın bir pazarlama tekniği olmasada bu işi yapan şirketleri bulmak ve sitene entegre etmek hiç de zor değil.

Birlikte çalışacağın şirketi bulduktan sonra sitende reklamı yayımlamaya başlayabilirsin. Blog yazına linkler ekleyerek ya da sitenin bir köşesine banner yerleştirerek işe başlayabilirsin.

2. Bannerlar ve Görsel Reklamlar

Her internet kullanıcısının en çok aşina olduğu reklam yöntemi Google Adsensedir. Basit bir kaç kodu kopyalayıp sitene yapıştırarak kolayca google reklamlarını kullananmaya başlayabilirsin.

Ödeme koşullarıysa oldukça açık. Sitendeki reklama her tıklandığında ya da her 1000 görüntülenme başına sabit bir ücret alırsın.

Ayrıca, banner alanlarını doğrudan şirketlere de satabilirsin. Fiyatı sen belirleyeceğin için bu seçenek çok daha karlı olabilir!

3. Email Marketing

Telif: Lale Film

Eğer bir web siten varsa kesinlikle mail listesi oluşturup kullanıcılarınla iletişimini pekiştirmeni öneririz.

MailChimp: 2.000 abone ve aylık 12.000 maile kadar ücretiz hizmet sunan bu mail servisini kullanıp tek kuruş harcamadan mail reklamları yapabilirsin!

Mail listende olan kullanıcılara ilgilerini çekebilecek ürünleri (Satış Ortağı olduğunuz ürünler) göndererek olası satışlardan komisyonun alabilirsin. 

4. Link Reklamcılığı

Sitende ki içeriklere absürt olmayacak şekilde ekleyeceğin linklerle, tık başına veya sabit bir ücret karşılığında para kazanabilirsin.

Mesela almanca hakkında yazdığın bir içerikte, bir dil kursuna ait linklere yer verebilirsin, tabi sana ödeme yapmaları koşuluyla!

Backlinks.com gibi müşteri bulabileceğin onlarca pazar var. 

5. Sponsorlu Postlar

Telif: Can Film

Bu reklam türü sitende yayımladığın içeriğin başlı başına bir reklam olması anlamına geliyor. Genellikle içeriğin bir noktasında reklam sahibinin linkine yer verilir.

İçeriği genellikle reklam sahipleri gönderirken, yaptığın anlaşmaya göre senin de yazman gerekebilir.

Tek bir sponsorlu içerikten 100 ile 1.000 lira arasında bir gelir elde edebilirsin. Fiyatlandırma sitenin ziyaretçi sayısına göre değişkenlik gösterecektir.

Facebook’ta blog yazarlarının toplandığı gruplara blogunu tanıtabilirsin. Böylece hem daha fazla okura hemde sana reklam vermek isteyecek müşterilere erişme fırsatın olur.

Unutmadan, sponsorlu içeriklerinin bir köşesinde söz konusu içeriğin sponsorlu olduğunu belirtmeyi unutma.

6. Şirketler Bölümü

Web sitende şirketler bölümü oluşturup şirketlerin kullanıcılarla buluşmasını sağlayabilirsin.

Spor salonlarının hijyeni hakkında bir içerik yazdığını varsayalım, yazının sonunda size önerdiğimiz spor salonları diye bir link koyup onları varsayılan şirketler sayfana yönlendirebilirsin. Böylece kullanıcıların güvenilir salonları web siten sayesinde kolayca bulabilir.

Aylık ya da yıllık bir ödeme planı üzerinde anlaşıp yılda 300-1.500 lira arasında kazanabilirisin (Tek bir şirketten!).

7. Üyelik Sistemi

Eğer kullanıcılarına sunduğun dijital veya fiziksel ürünler söz konusuysa kullanıcılarından üyelik yoluyla belirli bir ücret talep edebilirsin.

Üye olan kullanıcıların site üzerinde özgürlüklerini arttırarak daha fazla ilgi çekebilir ve satışlarını arttırabilirsin.

8. Çevirimiçi Kurslar

İlgili olduğun alanlarda kendi çevirimiçi kursunu oluşturarak siteni ziyaret edenlere bunu pazarlayabilirsin.

Böylece yukarıda bahsettiğimiz üyelik yöntemini sitene entegre ederek kullanıcıları üyelik satın almaya teşvik edebilirsin.

Aynı zamanda oluşturduğun kursu udemy’e ekleyerek daha fazla müşteriye erişebilirsin.(link)

9. Kendi Satış Ortaklığını Oluştur

Oluşturduğun ürünleri (e-kitap, kurs, vb) satış ortaklığı yöntemiyle farklı sitelerde reklama sunarak ağını genişletebilir ve satışlarını arttırabilirsin. Öte yandan ürünün satılmasa bile linklere tıklayan kullanıcılar trafiğini arttıracaktır.

10. “Beraber Çalışalım” Sayfası

Kendi web siteni açtığın zaman sadece sonsuz internet dünyasına yeni bir sayfa eklemekle kalmamış aynı zamanda kişisel birikimini arttırmış olacaksın.

Bir “Beraber Çalışalım” sayfası açıp kişisel becerilerini yayımlayabilirsin. Blog yazarı olarak farklı sitelerde işler bulabilirsin ya da siteni ilgi çekici bulan kişiler için web sitesi oluşturabilirsin.

Öte yandan bu özelliklerinle bir freelancer olarak çalışmaya başlayabilirsin, çevirimiçi dünyada yapılacak tonlarca iş var!

11.Bağış İste!

Eğer istemezsen asla elde edemezsin. Sitene BkmExpress bilgilerini ekleyerek ziyaretçilerinden bağış isteyebilirsin.

12.Web Siteni Sat!

Web siten sana para kazandırmaya başladığı zaman kendi değeri de otomatik olarak artacaktır. 6 ile 15 ay arasında ki gelirin karşılığında web siteni satabilirsin. Böylece eline geçen toplu parayla bir sonra ki işini yada tatilini planlayabilirsin.

AKSİYON!

Telif: Nickelodeon

Bu tavsiye listesi buzdağının sadece görünen kısmı. Yazımızın amacı seni aksiyon alman için cesaretlendirmek ve dışarıda bir yerlerde para kazanmak için onlarca fırsat olduğunu sana göstermek.

Hala para kazanmak için farklı yöntemler arıyorsan buraya tıkla!

Bir cevap yazın