Uyurken Bile Para Kazandıracak 4 Pasif Gelir Fikri

Seni gaflet uykusundan uyandırarak gece sıcak yatağında nasıl pasif gelir ile para kazanabileceğini göstereceğiz. 

Eğer uzun vadede düşük eforla para kazanmayı planlıyorsan doğru yerdesin.

Üzücü olsada legal yollarla efor sarf etmeden zengin olmak neredeyse imkansız, bu yazıyla beraber zengin olma hayallerini gerçekleştirmen oldukça zor. Ancak sonunun hapishane olmayacağına emin olabilirsin!

Bu yazının amacı seni pasif gelir hakkında bilgilendirmek. Pasif gelir yöntemlerinde düzenli olarak çalışman gerekmiyor öte yandan uzun vadede güzel paralar kazanman mümkün.

Olayımız pazara sunduğumuz ürünün birkaç kez satılması ve ürünün sadece bir kere hazırlanması.(Kulağa hoş geliyor değil mi?)

Pasif gelir yöntemleriyle kazanacağın paralarla hayatını idame ettirmen zor olsa bile hatırı sayılır düzeyde cep harçlığı çıkarabilirsin: Unutma ne kadar fazla zaman harcarsan o kadar fazla kazanırsın. Yine de denememek için bir neden yok, her yıl fazladan bir kaç yüz lirayı neden reddesin ki? Üstelik başladıktan sonra zamanını da almayacak.

Popüler 4 Pasif Gelir Yönetimi

1. Stock İçeriği 

Web siteleri, reklamcılar, uygulama yaratıcıları ve diğer tüm dijital iş sahipleri ikincil içeriğe ihtiyaç duyuyor, fotoğraftan müziğe, videodan illustrasyonlara. Eğer bu saydıklarımızdan biri ilgi alanına giriyorsa o zaman bu işe göz atmanda fayda var.

Nasıl Çalışır: Çalışmalarını kullanıcıların incelemesi ve satın alabilmesi için birkaç kütüphaneye yüklersin. Fiyatlar genellikle çok yüksek olmadığı için üretebildiğin kadar içerik üretmeni ve yüklemeni öneririz böylece satış yapma ihtimalin artacaktır. Çalışacağın alanları popüler içerikleri takip ederek belirleyebilirsin. 

Stock satışlarında başarılı olmak için profesyonel olmana gerek yok: Spesifik alanlara yönelik fikirler her zaman rağbet görecektir. Fotoğraflar, logolar, tanıtım müzikleri, sticker, iconlar, buttonlar, bannerlar ve bipler. Liste gök yüzüne kadar gidiyor!

Gündemi takip ederek güncel içerikler hazırlayabilirsin. Örneğin Dolar’ın Türk Lirası’na karşı hızlı artışı söz konusuysa haber siteleri yazıları için resimlere ihtiyaç duyacaktır. Dolar ve Türk Lirası kullanarak çekeceğin bir fotoğraflar tercih edilecektir.

Popüler Stock İçerik Siteleri:

Shutterstock: Fotoğraf, video, illüstrasyon, müzik

iStock: Fotoğraf, video, illüstrasyon, ses

Dreamstime, Fotolia, Picfair: Fotoğraf

Patternbank: Kumaş tasarımları

LINE: Emoji, sticker

Dafont, MyFonts: Tipografi

Envato: Herşey!

Çektiğin fotoğrafları satarak para kazanmayı gözünüze kestirdiysen edinmen gereken bütün bilgilere şu yazımızda ulaşabilirsin.

Bir diğer seçenek stock siteleri kadar kolay olmasa da ürettiğin müzikleri ve sesleri iTunes üzerinden de satabilirsin.

2. E-Kitap

Eğer düşüncelerini kağıda dökmeyi seviyor ve bu konuda deneyim kazanmayı düşünüyorsan e-kitap yazmayı kesinlikle gözden geçirmelisin. Çevirimiçi yayıncılık klasikleşmiş yayıncılığa göre risksiz ve masrafsızdır. Kartlarını e-kitap üzerinden oynayarak hem ekstra gelir elde ederken bir yandan da ilk kitabını yayımlamış genç bir yazar olacaksın.

Ayrıca kitabın özgeçmişinde büyük fark yaratacaktır.

Eğer kitap yazmaya ticari gözden bakacak olursak her ticarette olduğu gibi ürünün kalitesi ve alanı satışı doğrudan etkileyecektir. Söz konusu ürün kitap olunca en önemli değişken içerik demek yanlış olmaz. Eğer içeriği kitabı satacağın platforma göre düzenlersen bu işten para kazanman işten bile değil.

Kitaplar genellikle .doc(MS Word) formatında yazılsa da html’den .dot formatına kadar yayımlayabileceğiniz bir çok format var, ancak sana en yaygın olan .doc formatını kullanmanı öneriyoruz.

Kitabını yazdıktan sonra ihtiyacın olan tek şey onu yayımlayacak bir platform. Üzülerek söylüyoruz ki kitaplarını satabileceğin bir Türk platformu henüz oluşturulmuş değil ancak Amazon ve Smashwords gibi platformlarda yazdığın kitapları okuyucularla buluşturabilirsin. Sözü geçen sitelerde ileri seviyede Türkçe kitaplarda satıldığı gibi başlangıç seviyesinde yazacağın Türkçe kitaplar da oldukça ilgi görecektir. Unutma dışarıda bir yerlerde Türkçe öğrenmek isteyenler de var. 🙂

Kitabını yayımlarken dikkat etmen gereken detaylardan biri fark edilebilirlik olmalıdır. İçerik ne kadar değerli olursa olsun günümüzde kitaplar satılırken okurlar kitap kapaklarında da bir estetik arayışı içinde. Profesyonel görünümlü bir kapak kitabını bir adım öne çıkaracaktır.

Öte yandan arama sonuçlarında daha görünür olmak için anahtar kelimeleri de özenle seçmende fayda var.

3. Uygulamalar

Diğer pasif gelir yöntemlerinin yanında sanırım bu en cool olanı. Üstelik kimi alanlarda bir kod canavarı olmana bile gerek yok!

Eğer aklın fonksiyonel bir uygulama varsa (mesajlaşma içeren, kamera kullanan ya da sistem bilgilerine erişen) bir yazılımcıya ihtiyaç duyuyorsun demektir. Ama o zamana kadar Google’ın geliştirip sonra MIT’ye devrettiği App Inventor’a bir göz atmanı öneririz. Sürükle ve bırak yöntemiyle Android uygulaması geliştirmen oldukça kolay!

Eğer düşündüğün şey bir oyun yaratmaksa seni oyun motorlarıyla tanıştırma zamanımız gelmiş demektir.

Oyun Motoru: Tasarım, geliştirme ve oynanış aşamalarında ihtiyacın olan her şeyi karşılayan programlardır. Unity programlama bilmeyen ama oyun üretmeye meraklı insanların en çok tercih ettiği oyun motoru. Unity’i rakiplerinden bir adım öne çıkaran özelliği ise ücretsiz kullanıma açık olması.  Unity’de geliştirdiğiniz oyunu birden fazla platformda satışa sunabilirsin, böylece satış yapma ihtimallerini oldukça artacakdır.

Uygulamanı ister ücretli ister ücretsiz şekilde piyasaya çıkarabilirsin.  Her bir satışta platforma (Google Play, Appstore) bir pay vermen gerekir ve tabi ki uygulama geliştirici hesapları içinde yıllık bir ödeme yapman da gerekiyor.

4. Sipariş Üzerine Baskı

Son önerimiz tam bir öğrenci klasiği.

Tshirt’ten biberona kendi tasarımınızı bastırıp satabileceğin onlarca ürün ve web sayfası var

Kimi siteler baskıdan kargolamaya kadar bütün aşamaları yaparken kimi siteler sadece satıcı ve müşteriyi bir biriyle buluşturur ve komisyonunu alır.

Tisho: A’dan Z’ye bütün ürünleri bulabileceğiniz bir web sitesi olan Tisho aynı zamanda kendi tasarımlarını satmanı da sağlar.

Zazzle: Tisho’nun Amerikan versiyonu olan bu sitede tasarımlarınız ürünlerin üstüne entegre edip satman mümkün.

Tavsiyemiz: Komik ve şirin ürünler her zaman ilgi görür, bir kaç üründe kullanabileceğin tasarımlar işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın