Üniversiteye Yeni Başlayanların Yaptığı Hatalar

Hata yapmak kaçınılmazdır. Evinin rahatını bırakıp tek başına yaşayacağın yeni bir döneme girdiğinde, elbette tökezleyeceksin.

Çamaşır yıkarken renklileri ve beyazları ayırmadığın için rengi değişen kıyafetlerinin şokunu daha atlatamamışken, üniversitenin ilk günlerinde de tıpkı diğer arkadaşların gibi pek çok hata yapacaksın.

Sana deneyim kazandıracak bu hatalar sayesinde, nelerle karşılaşacağını bildiğinden işin biraz daha kolaylaşacak. Aşağıda her yeni üniversite öğrencisinin yapabileceği hatalardan bahsedeceğiz.

Üniversiteye Yerleşme Süreci

 

1.Önemli Eşyaları Unutmak

Bütün hayatını arabanın bagajına sığdırmak zor bir iştir. En sevdiğin zımbanı bu kargaşada evde unutabileceğini üzülerek söylemeliyim. Pek çok şeyi üniversiteden de temin edebilirsin ancak kimliğini ve okul için gerekli belgeleri unutmamalısın.

2. Gereksiz Eşyaları Getirmek

Eşyalarını hazırlarken işine yaramayacak şeyleri valizine koyma! Sonuçta Mars’a taşınmıyorsun, gittiğin yerde de mağazalar olacak. Ayrıca yeni odanda yer sıkıntısı yaşayabileceğini unutma.

3. Fotoğraf Çekmemek

Burada söz konusu olan selfie ya da kampüsün fotoğraflarını çekmek değildir. İster üniversite yurdu olsun ister özel bir yurt, yerleşmeden önce odanın fotoğrafını çekmelisin. Bu sayede, odadan ayrılırken odaya herhangi bir zarar vermediğini kanıtlayabilir ve depozitonu kesintisiz olarak alabilirsin.

4. Odaya tıkılıp kalmak

Yurda yerleştiğinde, kimse birbirini tanımadığı için odandan çıkmak istemeyebilirsin. Ancak arkadaş edinmen gerektiğinden ve bu insanlarla aynı yerde yaşayacağından bir an önce onlarla iletişime geçmelisin. İlk gün iletişim kurmak için idealdir. Başkalarına yardımcı olabilir veya onları çay içmeye davet edebilirsin.

5. Kolileri çöpe atmak

Eğer mezun olana kadar aynı yerde kalabilecek kadar şanslıysan, kolilere tekrar ihtiyacın olmayabilir ancak tekrar taşınman gerekiyorsa ya da mevsimlere göre kıyafetlerini düzenleyeceksen, yatağının altına birkaç koli koymalısın.

6. Yurttakileri rahatsız etmek

Öğrenciler bazen gece geç saatlere kadar parti yaparak, yurtta başkalarının da yaşadığını unutuyorlar. Eğer bunu sürekli olarak tekrarlarsan, seni yurt idaresine şikayet edebilirler.  Daha ilk günlerden sorun yaşamak istemiyorsan, etrafındaki insanlara karşı saygılı olmalısın. Aksi halde arkadaş edinmek pek de kolay olmayacaktır.

Oryantasyon Haftası

 

7. Bütün aktivitelere katılmak

Tabii ki sosyalleşmek iyi bir fikirdir ancak bunun için sabahtan akşama kadar düzenlenen her etkinliğe katılmak zorunda değilsin.

Oryantasyon haftasında çok güzel deneyimler yaşayabilir ve güzel anılar biriktirebilirsin. Bu yüzden de hiçbir şeyi kaçırmak istemiyor olabilirsin. Bununla birlikte, her aktiviteye katılmak bir süre sonra yorulmana sebep olabilir ve asıl gitmek istediğin etkinlik için enerjin kalmayabilir.

Birkaç etkinliğe katılmadan da arkadaş edinebilirsin unutma!

8. Çok fazla öğrenci topluluğuna katılmak

Bu süreçte, öğrenci toplulukları yeni üyeler kazanmak ister. Bu yüzden de mail kutunuz kulüp etkinlikleri ile dolacaktır. Oryantasyon haftası bittiğinde ve dersler başladığında, düşündüğün kadar boş vaktin olmayacak!

İleride yapacağın iş başvurularında sana faydası olacağını düşündüğün öğrenci topluluklarına öncelik vermelisin.

9. Tanıştığın ilk kişi ile görüşmeye devam etmek zorunda hissetmek

Herkes üniversitede hayat boyu sürecek arkadaşlıklar edineceğini söyler. Bunun sonucunda da, üniversiteye yeni başlayan gençler ilk günlerde paniğe kapılabilir.  Çok iyi anlaşmadığın sürece, tanıştığın ilk kişiyle görüşmeye devam etmek zorunda değilsin.En yakın arkadaşlıklar genellikle ilk haftalarda kurulsa da, yıl boyunca da önüne bir sürü fırsat çıkacağını unutma!

Yaşam

10. Açken alışverişe gitmek


Açken alışverişe gidersen, ihtiyacın olmayan şeyleri alıp fazla para harcarsın. Ayrıca, bir alışveriş listesi de yapabilirsin.

11. Renkliler ve beyazları beraber yıkamak

Eğer kıyafetlerini gözden çıkarmak istemiyorsan, çamaşır yıkarken çok dikkatli olmalısın. Kıyafetlerin renklerine ve yıkama derecesine dikkat etmelisin.

12. Bulaşıkları bekletmek

Bulaşık yıkamayı kimse sevmez ancak kirli tabaklar uzun süre beklediğinde içerisindeki yemek artıkları küflenmeye başlar. Bu durumda bulaşıkları yıkamak daha zor hal alır. Aynı durum çöp kutusu için de geçerlidir, çöpleri bekletmek kötü kokuya neden olabilir.

Eğer mutfaktaki eşyalar ortak kullanılıyorsa, yurttaki diğer insanlara karşı saygılı olmalısın ve kullandığın eşyaları temizlemelisin.

13. Yiyeceklerin son kullanma tarihine dikkat etmemek

Son kullanma tarihlerinin bazen yanıltıcı olduğu doğrudur ancak et, balık ve süt ürünlerinde son kullanma tarihine özellikle dikkat etmen gerekir. Aldıktan sonra hemen tüketmeyeceğin yiyecekleri dondurucuda saklayabilirsin. Böylece bozulmalarını engellemiş olursun.

14. Aileyi ziyarete gitmemek

Üniversite ortamında yeni bir hayata başlamış olabilirsin ancak bu aileni ziyaret etmeyeceğin anlamına gelmez. Ailen ve arkadaşların seni özleyecektir. Sınavlardan sonra vakit bulduğunda eve gitmen aileni çok mutlu edecektir.

15. Evini özlemiyormuş gibi davranmak

Özellikle ilk taşındığın zamanlarda evini özlemen oldukça normaldir. Üniversiteye başlamak büyük bir adımdır ve beraberinde bir sürü değişiklik getirir. Bununla birlikte, arkadaşlarının da seninle aynı durumda olduğunu unutma. Bu durumu onlarla paylaşabilirsin.

Ders Çalışmak

 

16. Konuları son geceye bırakmak

Bir essay’i bitirmek içint teslim gününden önceki geceyi beklememelisin! Planlı olmak, notlarını yükseltmene ve stres olmadan sınavları atlatmana yardımcı olur.  Üniversitede hiçbir öğretim görevlisi lise öğretmenleri gibi ödevlerini yapıp yapmadığınla ilgilenmez. Bu nedenle zamanı kontrol etmeyi ve sorumluluk almayı öğrenmelisin.

17. Ödevleri bilgisayarda yedeklememek

 Arkadaşlarının veya öğretmenlerinin bu konuda yakındığını duymuşsundur. Özellikle işleri son dakikaya bırakan biriysen, ödevini yedeklememek başına büyük işler açabilir! Üniversitede teslim tarihleri oldukça sıkıdır. Bu nedenle strese girmemek için bir flash disk ya da online yedekleme programı kullanarak işini sağlama almalısın.

18. Kütüphanede kitap iade tarihini atlamak

Ödevler ve sınavlara yardımcı olması için kütüphaneden ödünç aldığın kitapları zamanında iade etmelisin.Yerel kütüphaneler bu konuda biraz daha esnek davransa da, üniversite kütüphanelerinde geciken gün kadar ceza ödemen gerekebilir. Kütüphane borcunu kapatmadığın takdirde mezun olamazsın. İade tarihlerine dikkat et!

19. Renkli not çıkarmak için uğraşmak

Not alırken dikkat çekici renkler kullanmak önemli noktaları belirlemek için önemlidir. Ancak öğrenciler genellikle not çıkarmak için fazla zaman harcar. Renkli kalemlerle not almak için çok uğraşırsan ve zamanını boşa harcamış olursun.

Para Yönetimi

 

20. İndirim zamanlarını takip etmemek

İhtiyacın olanları almak için indirimleri bekleyebilirsin.  Ayrıca bazı mağazalarda öğrenci indirimleri de olabiliyor, çekinmeden sor! Böylece tasarruf edebilirsin.

21. Bütçeyi planlamamak

Üniversiteden burs almış olabilirsin ya da harçlığını ailen gönderiyor olabilir. Paranın kaynağı neresi olursa olsun, düşündüğünden çabuk biteceğini unutma! Paranı ayın ilk günlerinde bitirirsen, ay sonunda sıkıntı yaşayabilirsin. Bu nedenle bütçeni planlamalısın. Bir gün fazla para harcadığında ertesi gün az harcayarak dengeyi kurabilirsin.

22. İşe girmek için erken olduğunu düşünmek

Üniversite öğrencilerinin çalışabileceği yarı zamanlı pek çok iş fırsatı vardır. Boş zamanlarında çalışarak harçlığını artırabilirsin.

23. Devletten kredi almak

Son zamanlarda pek çok öğrenci devletten geri ödemeli kredi almaktadır. Üniversite yıllarında bu kredileri harcamak tatlı gelebilir ancak iş ödemeye geldiğinde pek çok öğrenci zorlanmaktadır.

24. Gereken bütün kitapları orijinal almak

Dersler için gerekli kitapları almaya hevesli olman güzeldir ancak küçük bir araştırma ile bu kitapların ikinci ellerini bulabilir ve tasarruf edebilirsin. Ayrıca gerekli materyallere kütüphanelerde de ulaşabileceğini unutma.

Paylaş