Ücretsiz Offıce Yazılımları

 

Farklı dallardan birçok ücretsiz yazılımı bir araya getirdiğimiz yazı serimizin ilk yazısı olan ücretsiz office yazılımları karşında.

Ücretsiz ürünleri sevdiğini biliyoruz, bizde çok seviyoruz. İhtiyacın olan pek çok konuda ücretsiz yazılımlar bulabilirsin.

Son yıllarda ücretsiz yazılımların sayıları oldukça arttı ve artmaya devam ediyor. Superman kıyafeti giymiş yazılımcılar bizler için gece gündüz çalışıyor!

Tüm öğrencilerin ihtiyacı olan ücretsiz office yazılımları hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsin.

Çevirimdışı Offıce yazılımları

Hangi bölümde olursan ol bir office programına ihtiyaç duyacaksın. Microsoft office bunlar arasında en yaygını, ancak oldukça tuzlu.

İşte hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğin office programlarının listesi.

1. Apache Open Offıce

Uyumlu platformlar: Windows, Mac, Linux

Açık kaynak yazılım üretiminde Apache en önde gelen firmalar arasında.

Yazılım paketinin içinde okul için ihtiyaç duyabileceğin tüm yazılımları bulunduruyor. Microsoft Word muadili bir yazılımın yanı sıra sunum hazırlayabileceğin, database yönetebileceğin ve muhteşem olmasa da bir illustrator programı bile var.

Open Office arayüzü de oldukça tanıdık, Microsoft Office’in birebir taklidi. Öte yandan Microsoft’un dosya formatları olan, .doc; .xls, .ppt ve PDF, HTML, XML gibi formatları da destekliyor.

Apache Open Office ve Microsoft Office arasındaki farkı BigKing ve BigMac’e benzetebiliriz. İkisi de neredeyse aynı, sadece sunumları farklı.

Open Office’i indir

2. Oxygen Offıce Pro

Uyumlu platformlar: PC and Linux

Oxygen Office Professional aslında Open Office’in biraz daha geliştirimiş hali diyebiliriz.

Oxygen Office arayüz olarak Open Office gibi çağımızı yakalamamış bir görüntü sergilesede, işine yarayabilecek ekstra özelliklerle karşılaşabilirsin.

Şablonlar, fontlar, clip art, filtreler, renkler için geliştirilmiş paletler ve genel geliştirilmiş performans.

Maalesef  Oxygen Office Mac’e uyumlu değil. 🙁

Oxygen Office İndir »

3. LibreOffıce

Uyumlu platformlar: PC, Mac, Linux

LibreOffice ve Open Office arasındaki farklılıkları ararken oldukça yorulduk. Çünkü neredeyse hiç bir fark yok. LibreOffice de aynı programlarla aynı hizmeti sunmakta.

Küçük farklılıklarından bahsetmek gerekirse LibreOffice Scalable Vectör Grafikleri oluşturmana ve düzenlemene izin veriyor. En büyük artısı ise Türkçe dil desteğinin olması.

LibreOffice İndir »

Çevirimiçi Office Uygulamaları

Office uygulamalarına alternatif olarak çevirimiçi office uygulamaları senin aradığın şey olabilir. Dosyalarını internette saklamış olur ve bilgisayarını temiz tutarsın.

Bulut sistemi kullanıldığı için dosyalarınıza internet olan her yerde, herhangi bir bilgisayarla ulaşabilirsiniz.

1. Microsoft Offıce Web Uygulamaları

Eğer Microsoft dışında bir firmanın office uygulamasını kullanmak istemiyorsan bu çevirimiçi platforma göz atabilirsin.

Microsoft Office Web Uygulamaları için lisanslı uygulamaların biraz daha sadeleştirilmiş versiyonu diyebiliriz. Microsoft Word, PowerPoint, Excel ve OneNote uygulamalarına erişebilirsiniz.

Kullanmak için ihtiyaç duyduğun tek şey Microsoft Live hesabı, ödeme yapman tabi ki gerekmiyor!

MS Office Web »

2. Google Drıve

Google Docs benim kişisel tercihim, çünkü oldukça basit ve kullanışlı. Sunum ve raporlar için ihtiyaç duyabileceğin bütün özellikleri de içinde barındırıyor.

Font değiştirme, text düzenleme, grafik çizme gibi temel bütün ihtiyaçları karşılıyor. Öte yandan dosyayı indirirken DOC, XLS, ODT, ODS, RTF, CSV ve PPT gibi oldukça geniş bir format havuzu sunmakta.

Google Docs’u diğer uygulamalardan bir adım öne çıkaran özelliği ise grup projelerinde sağladığı kolaylık. Mevcut projeni bir dosyaya atıp arkadaşlarına düzenleme yetkisi verebilirsin.

Böylece tek bir proje üstünde aynı anda birkaç insan çalışabilir, kimin neyi düzenlediğin takip edebilirsin. Ayrıca çalışırken kullanabileceğiniz bir chat’i bile var.

Bir diğer muhteşem özellik ise Google Docs’un an ve an kaydediyor oluşu. Aniden internetini kaybettiğinde panik atak geçirmeyeceksin çünkü her şey zaten halihazırda kayıtlı olacak.

Öte yandan uygulama üzerinde yaptığın hataların da telafisi var, dökümanının önce ki görünümlerine de ulaşman oldukça basit.

Google Docs »

 

Ücretsiz office yazılımları hakkında öneri ve şikayetlerini bu yazının altında paylaş, tecrübelerin başkalarına kılavuz olabilir!

 

Paylaş

Bir cevap yazın