Ücretsiz görüntü düzenleme programları

Fotoğraf düzenleme uygulamaları çoğu öğrenci için bir ihtiyaç. Gerek dersler, gerekse kişisel fotoğrafları düzenlemek için pek çok kişi kullanıyor.

Adobe Photoshop’un ateş pahası olması nedeniyle bizde senin için ücretsiz görüntü düzenleme programları listemizle karşındayız

Not: Uygulamadan uygulamaya değişkenlik gösteren formatlara dikkat et, başka bir bilgisayarda dosyanı açabilmek için doğru formatı seçtiğine emin ol.

 Paint 3D

Uyumlu Platformlar: PC

Aaaah Paint ah. Yıllarca dalga geçtiğimiz, hor gördüğümüz paint aslında kimi ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça yeterli.

Şanı bir yana, paint.net oldukça kullanışlı özelliklere sahip (Cin ali çizmekten bahsetmiyoruz tabi).

Paint.net’te yüzlerce liralık uygulamaların bel kemiği olarak gördüğü özellikleri bulabilirsiniz. Çoklu sayıda katman kullanabilirsin, böylece fotoğraflarına zenginleştirebilirsin.

Öte yandan zengin renk düzenlemeden faydalanabilir, 3 boyutlu döndürme ve yakınlaştırma gibi özellikleri kullanabilirsin.

Paint.net’in desteklediği formatlar: BMP, GIF, HD PHOTO, JPEG, JPEG 2000, PCX, PNG, and RAW.

Paint.net indir »

 ProAutodesk

Uyumlu platformlar: PC, Mac

Ücretsiz görüntü düzenleme programları listemizin en profesyonel.  Autodesk öğrencilere bütün programlarını ücretsiz sunuyor, çünkü muhteşemler. Autodesk öğrenci komitesine üye olan her öğrenciye yıllar boyunca ücretsiz olarak hizmet vermekteler, komiteye üye olmanın tek şartı üniversite mail adresinle kayıt olman.

Ücretsiz paketin içinde toplamda yüzlerce liralık değerinde programlar bulunmakta;  AutoCAD, Autodesk Sketchbook Pro, AutoCAD Map 3D, and AutoCAD Architecture.

Tek dez avantajı projelerinin üstünde ücretsiz öğrenci programından yapıldığının kanıtı olarak bir baskı bulunacak. Rahatsız edici!

ProAutodesk indir »

 Gimp

Uyumlu platformlar: PC, Mac, Linux

Özetlemek gerekirse GIMP  Adobe Photoshop’un tüm özelliklerini ücretsiz olarak sunmayı amaçlayan bir program ve işlerini gayet iyi yapıyorlar .

Photoshop’un sahip olduğu hemen hemen tüm özellikleri sunan GIMP amatör ve profesyoneller için oldukça uygun. İçinde çok düzenleme seçeneği bulunuyor, böylece ileri seviye yada basit pek çok düzenleme yapabilirsin.

Ayrıca GIMP bir çok eklentiyi de desteklemekte, böylece detaylı çalışmaları daha basit bir şekilde yapabilirsin. İnternette yapacağın hızlı bir aramayla eklentiler hakkında bilgi edinebilirsin.

Gimp’in desteklediği formatlar: JPEG, GIF, PNG, TIFF ve diğerleri.

Gimp İndir »

 Sketchup

Uyumlu platformlar: PC, Mac

Google tarafından üretilen Sketchup 3d model çizimleri ve diğer tüm çizimlerin için kullanabilirsin. Ücretsiz versiyonu olan Trimble’s Sketchup Pro orjinal versiyondan daha az seçenek sunsa da sunduğu özellikler oldukça tatmin edici.

Bir süre praktik yaptıktan sonra programı kullanmak oldukça kolaylaşıyor ve sonuçlar oldukça etkileyici!

Google Sketchup indir »

Ücretsiz çevirimiçi görüntü düzenleme programları

Resim dosyaları bilgisayarında fazla yer kaplayabilir. Bilgisayarında yer kazanmak istiyorsan onları çevirimiçi saklayabilirsin.

 Google Photos

Uyumlu platformlar: PC, Mac, Linux

Google Fotoğraflar (eski adı Picasa) görüntü yedeklemek için kullanabileceğin bir alan olmakla birlikte, bazı basit ve kullanışlı düzenleme araçları da sunar.

Filtreler, kırpma ve renk geliştirme gibi temel özellikler mevcut.

Fotoğraf boyutunu küçültmek, zamana göre kategorize etmek ve fotoğraf paylaşımı yapmak için Google Fotoğraflar’ı kullanabilirsin ve kullanmak için tek ihtiyacınsa Google Hesabı.

Google Photos kullan »

 

Ücretsiz görüntü düzenleme programları bir noktaya kadar ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır, hatta kendinizi yeterince geliştirirseniz para kazanmamanız içten bile değil!

Bu programların birini kullandıysan deneyimlerini yorumlarda paylaşmaya çekinme!

Paylaş

Bir cevap yazın