Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır

Amaçsızca internette dolaşmayı şimdi bırak ve sosyal medyadan nasıl gerçek paralar kazanabileceğini öğrenmeye başla…

Araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir insan günde iki saatini sosyal medyada geçiriyor – ama eğer sosyal medya bağımlısıysan(ki birçoğumuz maalesef öyleyiz) bu vakit çok daha fazla!

Telefon ekranını kaydırma alışkanlığın ile para kazanmaya ne dersin?Oyunun kurallarını biliyor ve çaba göstermeye hazırsan, sosyal medya oldukça kazançlı bir iştir.

Instagram odaklı reklam kampanyaları düzenleyen Takumi uygulaması verilerine göre sadece 1,000 takipçin ile haftada 2 kez paylaşım yaparak yılda  binlerce lira kazanman mümkün.

Sosyal medya bağımlılığını küçük kazançlı bir işe dönüştürmeyi düşünmeye başladıysan, ihtiyacın olacak her şey bu yazıda.

 

Bu yazıda neler var?

 

1. Sosyal medyadan para kazanmak için çok sayıda takipçiye ihtiyacın var mı?

Bunun cevabı hem evet hem de hayır.

Hayır

Bir çok insan, sosyal medyada para kazanabilmek için yüz binlerce takipçiye ihtiyacın olduğunu düşünür. Bu aslında doğru değil.

Markalar giderek nicelik değil nitelik üzerine çalışmalar yapıyorlar- bu demek oluyor ki markalar daha küçük ama markaları ile ilgili kitlelere sahip sosyal medya hesaplarına reklam vermeyi tercih edebilirler. Artık sadece pahalı ünlülerin markalarını tanıtmasını istemiyorlar, bunun yanı sıra sıradan insanlar ve sosyal medya fenomenleri arıyorlar.

Örneğin, takipçilerinin büyük çoğunluğunun 18-24 yaş arası Türk Üniversite öğrencileri olduğunu gösterdiğinde, kesinlikle çok büyük bir takipçi kitlen olmasa bile birçok markanın aradığı reklam yüzü olabilirsin.

Evet

Bir başka görüş ise sosyal medya hesabından para kazanmak için oldukça iyi bir takipçi sayısına sahip olman gerektiği yönünde. Kimse sana sadece arkadaşlarınla takipleştiğin bir hesap için herhangi bir ödeme yapmak istemez. Ama sadece 10,000 takipçi bile küçük paralar karşılığı reklam almaya başlamak için yeterli olacaktır.

Takipçi kitleni büyütmek için ihtiyaç duyacağın tavsiyeleri bu yazıda bulabilirsin okumaya devam et!

2. Sosyal medyadan ne kadar para kazanabilirsin?

Sosyal medyadan ve blogundan para kazanmak söz konusu olduğunda kazanabileceğin miktarların sınırı yok. Yani sosyal medyadan çok büyük kazançlar elde edebilirsin.  Birçok insan için, sosyal medya tam zamanlı bir iş haline gelmiş durumda, öyle ki özgürlük içerisinde her ay güzel bir gelir elde ediyorlar.

Bununla birlikte, bir sosyal medya profili oluşturmak ve iyi seviyede bir takipçi kitlesine ulaşmak, ciddi bir özveri ve çaba gerektirir, tüm gününü okulunu ayırman gerekiyorsa muhtemelen geceleri uykusuz kalman bile gerekebilir.

Ancak, markalar, takipçilerinizin miktarına bağlı olarak her post için yaklaşık, 100 TL ve 2.000 TL arasında ödeme yapıyorlar, bu iş hafta sonlarında biraz para kazanmak için güzel bir fırsat olabilir. Sonrasında işler yolunda giderse sosyal medya hesabına daha fazla zaman ayırabilirsin.

Eğer büyümeyi başarabilirsen, 75,000 takipçiye sahip instagram hesapları ile yılda ortalama  50,000 TL kazanabilirsin! Zaten her zaman yaptığın bir şeyi yaparak kazanabileceğin çılgın bir miktar değil mi?

Şu anda Instagram daha popüler ve iyi bir gelir kaynağı olabilir ama trendler değişiyor. Belki önümüzdeki sene şu anda olduğu kadar kazançlı olmayabilir. Sektördeki değişikleri takip etmek ve yeni platformlara da hızlı reaksiyon verebilmek bu konuda çok önemli.

Örneğin Scorp bir anda popüler oldu ve birçok öğrenci için gelir kaynağı haline geldi. Ayrıca aylık düzenli canlı yayınlar yapan kullanıcılarına maaş veren yeni platformlar kurulduğunu da duyuyoruz. O konuyla ilgili kapsamlı bir rehber de hazırlıyor olacağız, merak etme 😀

3. Kendi alanını nasıl bulursun?

Sosyal medya sektöründe yüzlerce insan var, bu yüzden gerçekten başarılı olmak istiyorsan farklı bir şeyler yapmak zorundasın. Bu çılgınca şeyler yapman yada hiç denenmemiş fikirlere sahip olman gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak kendine özel bir alan(niş) bulmalısın. Örneğin moda odaklı bir sayfayı başarıya ulaştırman, bebek kıyafetleri paylaştığın bir sayfayı başarıya ulaştırmandan daha zor. Ne kadar özele inebilirsen başarı şansın daha da yükselecektir.

Ne hakkında tutkulu veya bilgili olduğun hakkında bir düşün. Seçtiğin alana çok zaman ayırmak zorunda kalacaksın, bu yüzden yazmaktan ve araştırmaktan zevk alacağın bir alan seçtiğinden emin olmalısın. Başlarken genel paylaşımlar yapabilir, sonrasında paylaşımlarınızı kendi alanınızda yoğunlaştırabilirsin.

Örneğin, seyahat etmeyi seviyorsun, ekonomik seyahat konusuna odaklanabilirsin. Genel bir seyahat blogu onu diğerlerinden ayıran bir özelliği olmazsa diğer sayfaların gürültüsünde kaybolacaktır.

Ama alanını aşırı özelleştirme tuzağına da düşme sakın. Gelecek yıllar boyunca hakkında içerik fikirleri üretilebilecek bir konu olması gerekiyor, bu yüzden birçok yönüyle ele alabileceğin de bir alan seçmelisin.

Diğerlerinin ne yaptıklarını ve piyasadaki boşlukları görmek biraz araştırma yap. Ayrıca para kazanma fırsatının olup olmadığını kontrol et – çevrende bu alanda para harcamak isteyen insanlar var mı? Satın alabilecekleri ürünler var mı?

Bazı öğrenciler ders çalışma üzerine kurdukları sayfalarından para kazanıyorlar. – Instagram hesaplarında ders çalışma ortamlarını ve tuttukları renkli notları paylaşıyorlar! Başta kulağa saçma geliyor değil mi? Yüzbinlerce takipçiye ulaşan örnekleri var.

4. Nasıl daha fazla takipçi kazanabilirsin?

Telif: Universal Pictures

Başlarken yüz binlerce takipçiye ihtiyacın yok. Ancak para kazanmak istiyorsan da yeterli bir kitleye erişmek zorundasın.

Bu takipçi kitlesine ulaşmanın hızlı ve kolay bir yolu yok; sıkı çalışma ve özveri göstermelisin. Az önce örneğini verdiğimiz Charlie 40,000 takipçiye 1 yılda ulaşmış.

Ancak, sosyal medyada kitleni artırmak istiyorsan, sürecin hızlandırılmasına yardımcı olabilecek bazı denenmiş ve test edilmiş taktikler var.…

Takipçi kitleni artıracak 10 yöntem

  1. Tutarlı ol – Ne yaparsan yap, bunu günlük olarak yaptığından emin olmalısın. Yalnızca aralıklı olarak paylaşımlar yaparsan, takipçilerinin ilgilerini hızla kaybedersin.
  2. Sosyal medya hesaplarını bağla – Sosyal medya hesaplarını otomatik olarak bağlamanı sağlayacak IFTTT  gibi bazı harika uygulamalar var. Dolayısıyla, Instagram’da bir fotoğraf gönderirsen, Twitter’ına otomatik olarak gönderir (gerçek bir fotoğraf, bağlantı değil!) Bu sana zaman kazandırır ve yayınlarını platformlar arasında tutarlı tutar.
  3. Bir yarışma/çekiliş düzenle – Bunu yapmak zor olabilir çünkü nihayetinde bir ödüle ihtiyacın var, ancak küçük bir yatırımla yeni takipçiler edinmek için bu harika bir yol olabilir. Böylelikle kişilerin bir gönderiyi beğenmesini / etiketlemesini / paylaşmasını isteyebilirsin.
  4. Başkalarıyla etkileşime geç – İnsanlar sosyal medyanın “sosyal” bölümünü sıklıkla unuturlar. Alanındaki diğer sayfaların gönderilerini beğen, yorum yap veya paylaş, büyük olasılıkla iyiliğe iyilikle geri döneceklerdir. Yeterince güçlü bir ilişki kurmayı başarabilirsen, sayfalarında konuk blogger olabilir veya ortak çalışmalar düzenleyebilirsin.
  5. Hashtag’leri kullan – Şu an biraz demode görünebilirler, ancak hashtag’ler benzer bir alan ile ilgilenen insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Hangi hashtag’lerin ne zaman ve ne kadar popüler olduğunu bulmak için  hashtagify.me gibi araçlar kullanabilirsin ve hatta takipçilerini bu hashtag’leri kullanmaya teşvik edebilirsin.
  6. Konum etiketlemeyi kullan – Özellikle Instagram’da, insanlar genellikle konum aracılığıyla arama yapar ve bu, kullanıcıların hesabını bulması için başka bir yol oluşturur.
  7. Analizleri kullan – Sosyal medya hesaplarında nelerin iyi sonuç verdiğini ve nelerin ilgi çekmediğini öğrenmek önemlidir. Fanpage Karma ve Squarelovin(sadece Instagram) gibi siteler , gönderilerinin hangisinin en popüler olduğu hakkında bilgi sağlayacaktır. Hangi içeriğin en iyi şekilde çalıştığı ve yayınlanması için en uygun zamanı belirlemek için bunları kullanabilirsin.
  8. Videoları kullan – Kendini kaydetme düşüncesi biraz ürkütücü görünebilir, ancak insanlar sayfanın arkasındaki “insanı” görmek ister ve takipçilerin doğrudan onlarla konuşursan seninle daha fazla etkileşime girer. Bunun için YouTube veya Facebook’u kullanabilirsin ya da Instagram hikayeleri bunu yapmanın hızlı ve etkili bir yoludur.
  9. Ücretli Reklam – Kitleni organik olarak oluşturmak mümkün olsa da, kendine hızlı bir destek sağlamak için bazı ücretli reklamları deneyebilirsin. Özellikle iyi performans gösteren bir Facebook gönderini ücretli olarak öne çıkarmayı dene veya daha küçük, anahtar kelimeler için Google Adwords kullan. Faydasını muhakkak göreceksin.
  10. Kaliteli içerik – Günün sonunda, gerçekten ilgilendikleri bir şey sunuyorsan, takipçiler hesabını bulacaktır. Çok fazla tanıtım-reklam yapmaktan kaçın ve iyi paylaşımlar yapmayı sürdür, kitlen büyümeye devam edecektir.

Takipçi satın almanın cazibesine asla kapılma- satın aldıkların fake hesaplar olacaktır ve uzun dönemde sana hiçbir fayda sağlamayacaklardır.

Güçlü bir takipçi kitlesi oluşturmak ciddi bir zaman ve çaba gerektirmektedir, ancak geleneksel yarı zamanlı bir işten ziyade eğitiminin yanında sosyal medyada takılarak para kazanmak kulağa hiç de fena gelmiyor.

Sosyal Medya Hesabından Para Kazanmanın Yolları

Markaları/Ürünleri Tanıt

Özellikle Instagram ve YouTube gibi platformlarda sosyal medya ile para kazanmanın en yaygın yollarından biri, markaları ve ürünlerini tanıtmaktır.

Markalarla bireysel olarak iletişime geçmekten asla çekinme, özelikle daha küçük, lokal işletmelerin bu konuda ajans hizmeti almıyor olmaları büyük olasılık. Mesela lokal bir restoran onlar hakkında bir şeyler yazman ve paylaşman karşılığında seni ücret ödemeksizin ağırlayabilir hatta sana bunun için para bile verebilir. Ancak bunu onlarla iletişime geçmeden asla bilemezsin.

Takipçilerini her gün reklamlarla bombardımana tutarsan, onları kaybetmen çok muhtemel. Bunu önlemek için kendine bir yayın programı oluşturmayı düşünebilirsin.

YouTube sana daha mı cazip geliyor? Oradan nasıl para kazanabileceğin hakkında da detaylı bir yazı( here) hazırladık. Mutlaka okumalısın!

Bilgini Pazarla

Zaten bir konu veya belirli bir alanda bilgi sahibi olman durumunda bu harika bir fırsattır, ancak bir gecede birden gerçekleşmez.

Kendini bir blog veya başka bir sosyal medya kanalı aracılığıyla bir konuda yetkin olduğunu göstermelisin ve daha sonra bir kendi hazırladığın e-kitap, e-posta dizisi veya ses/video kursu gibi ürünleri satmaya başlayabilirsin. Bu kulağa biraz soyut geliyor olsa da aşağıdaki fotoğraflarına yer verdiğimiz abimiz, internet üzerinden dropshipping kursu vererek ayda 150.000$ kazandığını belirtiyor. Ürününü yada kursunu başarılı bir şekilde pazarlayabilirsen, hiç beklemediğin paralar kazanabilirsin.

Bu durumda, takipçilerinin kalitesi kesinlikle miktardan daha önemlidir. Konuyla ilgili olarak seninle ilgilenecek ve ürünlerini satın alabilecek takipçilere ulaşmalısın.

Ayrıca bu tarz kurslarını çevrimiçi olarak satmana yardımcı olmak için tasarlanmış bir sürü platform var. Udemy bunlardan sadece birisi.

Ancak bu siteler kazancınızdan %10’a kadar çıkabilen komisyonlar kesmektedir.

Ayrıca, birileri senden bir şeyler satın aldığında e-posta adresleri gibi bilgilerini saklamak da iyi bir fikirdir. Bu, onlara gelecekteki yeni ürünlerini ve içeriklerini tanıtan e-postalar gönderebileceğin anlamına gelir.

Ayrıca, yeni bir müşteriler kazanmak için promosyonlar sunmayı deneyebilirsin. Mesela e-posta adresleri karşılığında onlara ücretsiz bir e-Kitap ver ve etkilendikleri takdirde  gelecekte senin bilgilerini içeren ürünleri satın alma ihtimalleri de artacaktır.

Unutma, üniversitede okurken para kazanmak için başka yollar arıyorsan, burada okumak isteyeceğin bir sürü fikir var.

Sosyal medya profilini başarılı işletmeye dönüştürdün mü? Yada zaten sosyal medyadan para kazanıyor musun? Yorumlarda anlatmaya ne dersin!

 

Bir cevap yazın