Seyahat etmenin iş hayatına 9 katkısı

Seyahat etmek yalnızca eğlenceli ve tatmin edici bir etkinlik değil, mental gelişiminde etkin rol oynayacak ve ufkunu açacaktır.

Biöğrenci usulü birikimini yaptın ve elindeki parayla ne yapacağını düşünüyorsun? Güzel bir tatil sadece kafanı dağıtmakla kalmaz sana birçok tecrübe ve yeni görüşler katar.

Yada tatilinden döndün ve tüm bu yaşananların sadece anılardan fazlası olduğunu mu düşünüyorsun? Haksız sayılmazsın.

Öncelik sıralamasında en yukarılarda olmasada seyahat etmek sana katacağı farklı görüş ve deneyimlerle iş başvurularında oluşan yığınların önüne geçmeni sağlayabilir.

Ayrıca seyahat planlarını organize ederken nasıl daha ucuz uçak bileti bulabileceğini bu yazıda öğrenebilirsin!

Seyahat etmenin iş hayatına katkıları

İşte seyahat etmenin sana kattığı ve işverenlerini etkileyecek 9 muhteşem tecrübe!

1. Cesaretini Kanıtlar

Kimseyi tanımadığın, sokaklarını bilmediğin ve hatta dilini bile konuşamadığın ülkelere kendini atman büyük bir cesaret örneği. Buralarda çalışmaksa cesaretten çok daha fazlası. Hindistan’dan Kanada’ya, angola’dan izlanda’ya dünyanın dört bir yanında gönüllü olarak çalışabilirsin.

Yurt dışında çalışarak kendini bilinmez bir çevreye atmaktan korkmadığını kanıtlamış olursun. Senin için tamamen farklı bir ortama uyum sağlayabileceğini göstermen işverenler için oldukça çekici olacaktır.

Tabi ki sana bunun kolay olduğunu söylemiyoruz, ancak yaşayacağın onlarca macerayı ve özgeçmişine ne kadar yakışacağını bir düşün!

2. Yabancı dilini geliştirecek

Herkes İngilizce bildiğini iddia ediyor değil mi? Peki kaçımız pratik yapma şansına sahibiz? Yurt dışına çıkmak İngilizce pratiği yapmak için muhteşem bir fırsat! Öte yandan zaten İngilizcen iyiyse seni yeni diller öğrenme konusunda cesaretlendirebilir.  

Yabancı bir dil konuşmak aynı zamanda kendini iyi hissetmeni sağlayacaktır. Yıllardır eğitimini aldığın İngilizceyi sonunda uygulamaya dökmekten haz alacağına eminiz!

Öte yandan gittiğin ülkenin diline ilgi duyabilir ve öğrenmek için çaba gösterebilirsin. İşverenin, bu çabanı sadece bir hobi yada kültüre olan ilgin olarak görmez, istediğin bir şey için sıkı çalıştığını düşünecektir.

3. Stres yönetimini öğreneceksin

Yurt dışındayken A noktasından B noktasına gitmek gerçekten de testlerde ki kadar zor olabiliyor. Seyahat etikleri ve kuralları ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor ve oldukça kafa karıştırıcı olabilir…

Böyle durumlar maruz kalmak stres seviyeni arttıracak ve bununla baş etmek zorunda kalacaksın. Teoriye göre bu alandaki başarını işyerinde  (mümkünse tüm hayatına) devam ettirebilirsin, aksiliklerle karşılaştığında sakin kalmak iş hayatında oldukça önemli.

Hiçbir firma mızmız çalışanlar istemez. Çünkü onlar mızmızlanarak bütün çalışanların verimini etkileyecektir…

4. Yabancılarla iletişimin kuvvetlenecek

Seyahatlerin boyunca yabancı insanlarla konuşmaya ihtiyaç duyacaksın. Kimisi için bu durum can sıkıcı olsada konuştukça rahatlayacak, hatta ve hatta bu durum hoşuna gitmeye başlayacak. Sosyalleşmek eğlencelidir, senin de bu durumdan keyif alacağına eminiz.

Yabancılarla olan iletişimini geliştirmen sayesinde müşterilerle yapacağın görüşmelerde kendinden daha emin bir tavır takınmanda ve iş arkadaşlarınla samimileşmende etkin rol oynayabilir. Aynı zamanda iş görüşmelerinde de oldukça rahat olmanı sağlayacak.

5. Uluslararası arkadaşlıklar kuracaksın

Seyahatlerin sırasında arkadaş edinmen oldukça olası. O günler içinde sadece eğlenmene baksan da ilerisi için arkadaşlıkların sayesinde önünde yeni fırsatlar bulabilirsin.

Edindiğin arkadaşlıklarla yeni kültürlerle tanışabilme ve ufkunu genişletme fırsatına sahipsin. Sosyal medya, e-posta ya da başka bir yolla bağlarını koparmamaya çalış, belki bir gün yurt dışında çalışmaya karar verirsen yardımları dokunabilir.

6. Daha uyumlu biri olursun

Seyahat ederken kendinde gözlemleyeceğin en büyük (hali hazırda öyle biri değilsen) değişiklik ne kadar uyumlu davranmaya başladığın olacak.

Bütün rutinlerin ve olmazsa olmazların binlerce kilometre uzakta, evinde kalmış olacak.

Ayrıca rahat ve güvenli bölgeyi terk etmenin zorluklarını da tecrübe etmiş olacaksın. İşverenler, çalışanlarının beklenmedik sorunlarla karşılaştığında çalışma performansının düşmesini istemez. Senin için artık bu geçerli değil tabi!

7. Sorumluluk sahibi olursun

Yıllarca kendini zor durumlara sokup arkadaşlarından yardım aldın. Paran bittiğinde baban imdadına koştu. Yada bir barda çok sarhoş olup kaybettiğin çantan yalnızca bir öğleden sonranı çaldı. Ancak bu durumlar artık geçerli değil! Ultra sorumluluk modunu açıp her şeyine sahip çıkmalısın, yurt dışında çantanı kaybetmen senin için kıyamet senaryosu olabilir.

Yabancı bir ülkede kendini annesiz, babasız ve arkadaşsız bulacaksın. Bu da bütün sorunlarınla tek başına ilgilenmen anlamına geliyor. Sakın gözün korkmasın, öldürmeyen şey güçlendirir!

Bu aynı zamanda işyeri içinde muhteşem bir tecrübe; karar alırken daha bağımsız, sorumluluk sahibi ve gözü pek olmanı sağlar.

8. Sorun çözme yeteneğin gelişir

  1. başlıkta da bahsettiğimiz gibi seyahatin boyunca birçok stresli anlarla karşılaşabilirsin.

Can sıkıcı gibi dursa da senin için oldukça değerli tecrübeler olacak. karşılaştığın her bir problem senin için yeni bir ders olacak. Böylece bir sonraki sorun için daha hazırlıklı olacaksın, sorunların üstesinden teker teker gelerek tam bir çözüm makinesine dönüşebilirsin! Problemlerle başa çıkmak emin ol işyerinde çok işine yarayacak.

9. Bütçe yönetimi 101

Seyahat etmek seni olduğundan daha organize bir insan olmaya zorlayacak. Bütçeni iyi takip etmeli ve harcamalarını kısmen gerekebilir. Bütçenin de kısıtlı olduğunu var sayarsak günlük limitlerin olacak ve plana sadık kalman gerekecek.

İşyerinde sahip olmak için muhteşem iki özellik daha. Organize ve bütçe dostu bir çalışanı hangi işveren istemez ki!

 

Yurtdışı gezilerini sadece tatil olarak düşünmemen gerektiğini çözdüğünü düşünüyoruz. Eğer seninde bu konuda bir tavsiyen varsa yorumlar kısmı tam da bunn için var. 🙂

Paylaş

Bir cevap yazın