Seçimlerde Nasıl Para Kazanılır

Seçim yaklaşıyor. Seçimlerde görev alarak para kazanmak ister misin? Üstelik artık öğrenciler de seçimde görev alabiliyor!

Daha önce seçimlerde görev almayı düşündün mü? Eğer arkadaş canlısı ve iyi bir iletişimci olduğunu düşünüyorsan, bu biraz para kazanmak için mükemmel bir yol olabilir.

Yapman gereken tek şey, yerel seçim kuruluna başvurunu yapmak- böylelikle seçim günü yaklaşık 100 TL kazanabilirsin!

Ayrıca seçimlerde görev alarak, seçimin güvenliği ve düzeninin sağlanmasına katkıda bulunmuş olursun. Ki bu da takdir edilecek bir vatandaşlık görevidir. Duyarlılığın için şimdiden teşekkür ederiz.

Seçimlerde 2 farklı şekilde görev alabilirsin:

  • YSK(Yüksek Seçim Kurulu)’nun görevlendirmesi ile

YSK sandıklarda görev yapacak sandık başkanları ve sandık memurlarını kendisi atamaktadır. Ancak bunun için yıllardır uygulanan memurluk şartı her ne kadar kalkmış olsa da üniversite mezunu olma şartı aranmaktadır.

Ancak YSK’da öğrenci olarak alabileceğin başka görevler de var! Mesela Veri Giriş Personeli olarak seçim günü yaklaşık 275 TL kazanabilirsin. Bunun için yapman YSK’nın seçim sistemine giriş yaparak başvuru yapman gerekmekte. Başvurular açıldığında linkleri burada seninle paylaşıyor olacağız.

  • Siyasi partilerin görevlendirmesi ile

Her ne kadar siyasi partiler seçimlerde kendi üyelerini görevlendiriyor olsa da, senin de herhangi bir siyasi parti adına seçimde sandık görevlisi olarak yer alma şansın oldukça yüksek. Seçim günü partiler sadece sandıklarda değil, dışarıda ve genel merkezlerinde de çalışmalar yürütüyor. Bu nedenle sandık görevi için dışarıdan başvurulara da açık oluyorlar. Siyasi partilerin müşahitleri seçim günü yaklaşık 100 TL kazanmaktadırlar.

Ayrıca seçimde herhangi bir parti adına görev almış olman, seni bir siyasi partinin üyesi yapmaz. Bu nedenle ileride herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimalin yoktur.

Sandık Görevlisi Ne Yapar?

Temel olarak, sandık görevlisi oy verme gününün genel olarak işleyişine yardımcı olmak, seçmenlerin oy kullanma sürecini izlemek ve oy sayımında yer almakla sorumludur.

Eğer daha önce oy kullandıysan, sandık görevlilerini görmüşsündür. Oy kullanmaya gittiğinde seni karşılayan, pusulanı ve mührünü aldığın,sonrasında imza atarken sana yardımcı olan kişilerin hepsi aslında birer sandık görevlisi.

Nasıl Sandık Görevlisi Olunur

18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı sandık görevlisi olmak için başvuru yapabilir.

Öğrenci isen YSK tarafından sandık görevlisi olarak atanman maalesef imkansız gibi görünüyor. Ancak siyasi partilerin yada bağımsız adayların sandık görevlisi olarak seçimde yer alman çok daha kolay.

Bunun için yapman gereken başvurmak istediğin partinin/partilerin ilçe teşkilatlarına giderek seçimde onlar adına sandık görevlisi olmak istediğini belirtmek. Başvuru için nüfus cüzdanını mutlaka yanında götürmelisin.

Ancak başvuru için elini biraz çabuk tutmalısın. Birçok insan seçimlerde görev almak başvurular yapıyor. Bu hem bilinçli bir vatandaş davranışı olmakla beraber güzel de bir para kazanma fırsatı. Başvuru tarihleri açıklandığında burada seninle paylaşıyor olacağız.

Seçimlerde görev aldıysan tecrübelerini dinlemek isteriz. Bize yorumlarda yazabilirsin!

Bir cevap yazın