Özel Ders Vererek Nasıl Para Kazanılır

Bazı derslerin çok mu iyi? Özel ders vermeyi mutlaka düşünmelisin! Böylece hem güzel paralar kazanabilir, hem de kariyerin için güzel bir tecrübe edinebilirsin.

Özel ders birçok öğrenci için öğrenimine devam ederken bir yandan da biraz para kazanmak için harika bir yol. Ders saatlerini kendi programına göre ayarlayabilir ve gerektiği durumlarda esneklik yapabilirsin. Böylece para kazanmak için derslerin ve sosyal hayatından geri kalmak zorunda kalmazsın.

Ayrıca, özel ders deneyimine CV’inde yer vererek bazı konularda ders verecek kadar yetkin ve başarılı olduğunu gösterebilirsin.

Ve yasalara göre özel ders vermeni kısıtlayan ve engelleyen herhangi bir düzenleme bulunmuyor .

Kulağa şimdiden hoş geliyor değil mi? Başlamak için bilmen gereken her şeyi bu yazıda anlatıyoruz!

 

Bu yazıda neler var?

Neden Özel Ders?

Üniversitede okurken özel ders vermeyi cazip kılan 4 başlıca sebebin var :

1. İyi kazanırsın

Özel ders vererek oldukça iyi paralar kazanabilirsin. Tabi ki de kazancın bulunduğun çevreye, uzmanlığına ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak saatte 40 ile 60 lira arasında kazanç elde etmeyi bekleyebilirsin.

Düzenli çalışman ve azminle aylık kazancın asgari ücreti bile geçebilir!

İyi para kazanmanı sağlayacak başka yarı zamanlı işlere bakmak istersen tam sana göre bir yazımız daha var.

2. İyi Bir Tecrübe 

Özel ders vermiş olman ileride CV’ne yazmak için güzel bir deneyim. Hatta kendi web siteni kurarak özel ders işini biraz daha geliştirebilirsin. Başarın takdirsiz kalmayacaktır. Kendi web siteni nasıl kuracağını öğrenmek istersen linke tıklaman yeterli.

Özel ders tecrüben seni sadece bilgili göstermekle kalmaz ayrıca girişimci özelliğini de ortaya çıkarır. Ayrıca sorumluluk sahibi, düzenli bir birey olduğun anlamına da gelir. Bir taşla iki kuş!

3. Çalışma zamanların esnektir

Okul ve iş arasında dengeyi sağlamak biraz zor olabilir, ama kendi işinin patronuysan çalışma saatlerini sen belirlersin.

Özel ders verirken çalışma saatlerini önceden belirlersin ve acil bir işin çıkarsa, çok sıkıntı yaşamadan ders saatlerinde küçük değişiklikler yapabilirsin (ancak gerekmedikçe bunu yapmamalısın, alışkanlık haline ise hiç getirmemelisin).

4. Kendi derslerin için de yararlıdır

Ders çalışman için birileri sana para ödüyor olsaydı şaşırtıcı olmaz mıydı? Aslında özel ders verdiğinizde tam da bu gerçekleşiyor!

Bildiklerini pekiştirmek için başkalarına ders vermekten daha iyi bir yol yoktur.   Bu nedenle, alanınla ilgili bir şeyi başka bir kişiye öğretmek için harcadığın her saati, bir tekrar olarak düşünebilirsin!

Kimler özel ders verebilir?

Herhangi başka bir işte olduğu gibi, özel ders vermek de herkes için uygun olmayabilir. Bu işi yapacaksan, başlamadan önce gözden geçirmen gereken birkaç husus var!

İyi bir öğretmen olmak için (unutma, iyi kazanmak istiyorsan işinde iyi olmalısın!), aşağıdaki özelliklere sahip olman gerekli:

  1. Bir konuda yetkin olmak – aslında bu çok açık, ders vereceğin konuda yeterince bilgi sahibi değilsen özel ders vermenin bir anlamı yok. Maalesef, bir konuda iyi olduğunu düşünmen ve kendine güvenmen de yeterli değil – bu alanda iyi olduğunu insanlara kanıtlayabiliyor da olmalısın (iyi notlar, referanslar, vs.)
  2. Güçlü bir iletişim becerisi – öğrencilerile iyi ilişkiler kurabilmeli ve onlara iyi hissettirmelisin. Eğer onlarla iletişimin kötü olursa öğrencini dersten soğutabilir hatta daha kötüsü strese bile sokabilirsin. Eğer küçük yaşta öğrencilerine dersler veriyorsan, çocuklarının gelişimlerini aktarmak için aileleri ile de etkin bir iletişim içerisinde olman gerekir. Eğer bunu iyi yapamazsan, seninle çalışmak için ihtiyaç duydukları güveni sağlayamazsın.
  3. Ders çalışma ve sınav tekniklerini iyi bilmek – kendi çalışmalarında bu teknikleri uygulayamıyorsan, insanlara nasıl tavsiye verebilirsin ki? Güncel teknikler hakkında araştırmalar yapmalısın! Öğrenme teknikleri kişilere göre değişiklik gösterdiği için birçok teknik hakkında bilgi sahibi olmalısın.
  4. Zaman yönetimi becerisi – öğretmen olduğunda zaman yönetimi çok önemlidir. Öğrenciyken sabah dersine 20 dakika geç kalman kabul edilebilir, ancak öğretmen olduğunda sorumluluk sahibi yetişkin bir birey olduğunu göstermelisin, profesyonellik söz konusu olduğunda ise geç kalmak yapacağın en son şey olmalı.
  5. Peygamber sabrı! – bu kulağa alakasız gelebilir, ancak aslında bir öğretmende bulunması gereken en önemli olgulardan birisi. Herkes senin kadar başarılı olmayabilir. Söz konusu özel ders alma ihtiyacı duyan bir öğrenciyse, beklediğinden daha yavaş bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı şeyleri tekrar tekrar anlatman gerekebilir. Soğukkanlılığını, kibarlığını ve ses tonunu koruman önemli.

Ne kadar para kazanabilirsin?

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel ders vererek saatte 40-60 TL kazanabilirsin. Özel dersler genellikle 1’er saat(1 saatten fazla odaklanman zor olabilir) olarak verilir. Eğer haftada 2 ders verebilirsen, bunu aylık güzel bir kazanca dönüştürebilirsin

Bir kerede birden fazla kişiye ders vererek kazancını daha da artırabilirsin, ancak bunu yaptığında, indirimli bir fiyat sunman ve her ek kişi için sunduğun fiyatın daha da uygun olması gerektiğini unutma.

Bazı kaynaklar her ekstra öğrenci için fiyatı %10 artırmanızı öneriyor. Tabi bu sadece bir fikir, karar sana kalmış ve vaktinin fiyatını iyi belirlemelisin.

Ancak, özel ders verdiğinde serbest meslek erbabı sayılıyorsun, yani verdiğin hizmetin karşılığında, senden ders alan kişilerin velilerine her ay (ya da duruma göre her ders sana kalmış) serbest meslek makbuzu düzenleyeceksin. Böylece ödemekle yükümlü bulunduğun KDV’yi devlete ödemiş olacaksın.

Ayrıca yılda 14.800 TL’ye kadar olan kazancından %15 gelir vergisi ödemekle yükümlüsün! Bu arada özel ders vermek için yaptığın harcamalarını gider olarak gösterebilirsin.

Başlamak için tavsiyeler

Eğer özel ders vermeye başlamak için hazırsan, başlamadan önce bilmek isteyeceğin bazı ipuçları var.

Bir an önce başlayıp hemen para kazanmak isteyebilirsin, ama  şimdiden bazı detaylara zaman ayırırsan uzun vadede çok faydasını görebilirsin.

CV’nin ateş ettiğinden emin ol!

Seni tanımayan bir veliye kendini kanıtlamalısın, cv ise onlara kendini ve yeteneklerini anlatacabileceğin en kolay yol. Özgeçmişine güvenmiyorsan yada hala bir taneye sahip değilsen harika bir cv hazırlaman için bütün detayları burada bulabilirsin! 

Aynı zamanda, birkaç önemli kişinin referansını (eski patronun, üniversite hocan veya iyi bir iş ünvanına sahip bir aile dostun) alman yararlı olacaktır.

Sabıka Kaydını hazır tut!

18 yaşından küçüklere ders vereceksen, sabıka kaydının temiz olması gerekiyor.

Ebeveynler genellikle sizinle anlaşmadan önce bunu görmeyi isteyeceklerdir, ve eğer istemeseler bile sen onlara ilettiğinde ciddi bir profesyonellik sergilemiş olursun! Velilerin gözünde ekstra bir puanla başlamayı kim istemez ki.

Sunum/Önyazı Hazırla!

Özel ders işine iyi bir başlangıç yapmayı düşünüyorsan, potansiyel yeni öğrencilere sunabileceğin yazılı bir sunum hazırlamanı öneririz.

Burada kendi reklamını yapman gerekiyor. Seni ideal bir eğitmen yapan şeyleri güvenle belirtmelisin.

Bu yazıda yüksek notların ve ilgili önemli başarılarından bahset, eğer varsa eski öğrencilerinden referanslara da yer ver.

Bu yazı reklam yapmak istediğinde çok işine yarayacak. Zaten bir sonraki tavsiye ise o konuda.

Reklam yap!

Oluşturduğun sunumu, kitlene ve reklam vereceğin alana göre düzenleyip geri dönüşler almaya başlayabilirsin.

Özel ders hizmetinin reklamını yapmak için en iyi yerler:

  • Online forumlar (üni forumları vs.)
  • Broşür (okulda dağıtabilir, çevredeki dükkanların camına asabilirsin)
  • Facebook grupları (ilgili gruplara ulaşmak için Facebook’un arama çubuğunu kullanarak arama yapın – bir sürü var! Ayrıca kenidi işin için de bir sayfa oluşturabilirsin)
  • Armut ve Uniders gibi siteler.

Ayrıca, potansiyel öğrencilerle eşleşmek için kayıt olabileceğin özel ders ajansları gibi çalışan çeşitli web siteleri de var. Ancak, bu sitelerin bir kerelik bir ücret mi alacağını veya arada bir komisyon alıp almayacağını bilmen önemlidir. Bu siteleri son çare olarak kullanman daha faydalı olabilir.

Kendi şartlarınla para kazanmak söz konusu olduğunda, özel ders iyi bir başlangıç olabilir.

Para kazanmak için hiç alışılmadık bir yol kullandın mı? Deneyimlerini ve varsa fikirlerini yorumlarda bize yazmanı isteriz!

Bir cevap yazın