NAKİT KRİZİ İLE BAŞA ÇIKMANIN 6 YOLU

Para mevzuları şu sıralar canını mı sıkıyor?  Yalnız değilsin, biz yanındayız! İşte nakit krizi yaşadığın günlerde yükünü hafifletecek bazı tavsiyeler.

Telif: Cem Film

Bu yazıda neler var?

Nakit krizi psikolojik olarak seni yıpratabilir hatta bazen öğünleri atlamana, derslerine odaklanamamana sebep olabilir. Eğer arkadaşlarından borç almışsan ve birkaç defa istemelerine rağmen henüz borcunu ödeyemediysen durum biraz daha can sıkıcı hale gelebilir. Şu aşamaları inceleyerek arkadaşlarından paranı nasıl geri isteyebileceğin hakkında fikir edinebilirsin.

Nakit krizi sadece maddi olarak kötü bir durumda olmaktan ibaret olmayabilir. Günlük harcamalarını yönetmekte de zorluklar yaşıyor olman, kötü bir ruh halinin içinde bulunmana sebep olabilir.

Her ne kadar çabalasan, para sorunların aşılmaz gibi gözüküyorsa da, yalnız değilsin: Sana yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık.

Finansal konularda zorluklar yaşayan arkadaşlarınız mı var? Bu yazıyı okuduklarından emin olun – lütfen onlara bu yazıyı gönderin!

1. Kullanmadığın Eşyalarını Sat

Eşyalarını satmak başta kulağa pek hoş gelmese de son zamanlarda pek kullanmadığın ve odanda yer kaplayan bazı eşyaları hayatından çıkarmanın belki de zamanı gelmiştir. Bir süredir içinde bulunduğun finansal zorluğu aşmak eşyalarını satmak güzel bir çıkış kapısı olabilir. Üzülme, ileride onlara ihtiyaç duyduğunda daha yenilerini alabileceksin.

Ne satabilirim peki diye düşünüyorsan, kitaplarına bir göz atabilirsin. Okumuş olduğun kitapları tekrar tekrar okumak gibi bir alışkanlığın yoksa ki çoğumuzun yok, onları okulunun duyuru sayfaları yada Letgo’da paylaşabilirsin. Daha hızlı bir çözüm olarak 2. el kitap satın alan kitapçıları ziyaret edebilirsin.

Satarak para kazanabileceğin bir diğer eşyaların ise kıyafetlerindir. Marka kıyafetlere uygun fiyatlarla sahip olmak isteyen birçok insan var. Her ne kadar yüksek fiyatlar ödediğin bir kıyafeti daha ucuza satmak üzücü olsa da, finansal sıkıntını aşmak için elini taşın altına koyman gerekli. Nakit krizindeyken iyi hissetmen için güzel kıyafetler giymeye değil, biraz nakite ihtiyacın 

 

2. Part-Time Çalış

Eğer zaten bir işte çalışıyorsan ek mesaiye kalabilirsin. Hiç iş tecrüben yoksa okulunun öğrenci çalışma programlarını araştırabilirsin. Her zaman gittiğin kafelerin birinde birkaç haftalığına çalışmak da güzel bir alternatif olabilir. İşe başvururken durumunu insanlara izah etmekten asla çekinme. Öğrencilik yıllarında herkes nakit sıkıntısı yaşamıştır. Seni anlayışla karşılayacaktır.

Ayrıca bu ilk çalışma deneyimin olacaksa arkadaş çevren tarafından eleştirilmekten çekinme. Çalışmak ve kendi paranı kazanmak takdir edilecek bir davranış.

3. Borç Alabilirsin

Sıkı bir dostunun veya birkaçının desteği ile finansal sıkıntılarını aşman çok muhtemel. Borç almak utanılacak bir durum değil, sadece zamanında ödemen gerektiğini unutma. Ayrıca sadece ihtiyacın kadar borç almalısın. Fazladan alacağın her borç beraberinde sorumluluk da getirecektir.

Zaten birçok kişiden borç aldıysan ve onları da ödemen gerekiyorsa, lise yada ilkokul yıllarındaki bazı eski dostlarını arayabilir onlardan borç alabilirsin. Eğer sonrasında borcunu ödemek için sağlam bir planın yoksa bu yöntem senin için pek uygun değil. Ancak ihtiyacın olan yalnız biraz daha zaman ise yeni birilerinden borç almak sana zaman kazandırır. Bu süreçte borç aldığın kişilerin birbirinden haberdar olmaması daha sağlıklı olur, buna da dikkat etmelisin.

4. Krediye Başvurabilirsin

Eğer borç alıp vermeyi pek sevmiyorsan, finansal kuruluşlara kredi başvurusu yapabilirsin. Ancak bankalardan kredi almak sandığından daha zor bir süreç.

Öncelikle kredi alabilmen için belgelenebilir bir gelire ihtiyacın var. Eğer belgelendirilebilir bir gelirin yoksa bu seçeneği es geçmelisin çünkü bankalar gelirleri olmayan kişilere kredi vermeyecektir. Çalışıyorsan yani belgelenebilir bir gelirin varsa ve kredi notun da iyi bir seviyedeyse büyük olasılıkla kredi alman için önünde pek de engel teşkil edecek sorunlar olmayacaktır.

Bunun dışında belgelenebilir gelire sahip olsan da mevcut kredi ve kredi kartı borçların ya da geciken ödemelerin kredi notunu olumsuz etkileyeceğinden kredi alamayabilirsin. Bu konumda olduğunu düşünüyorsan yazının diğer alternatif maddelerine göz atmalısın.

5. Nakit Avans

Her ne kadar kullanım ücreti ve faizi bakımından kullanılması pek de mantıklı olmasa da, nakit avans acil durumlarda hayat kurtarabiliyor. Kredi kartın ile herhangi bir ATM’den nakit para çekmeni sağlayan bu sistemde kredi kartının limiti kadar para çekebilirsin. Nakit krizi ile başa çıkmak için bire bir bir yöntem.

6. Son Çare, Gerçekten.

Yakın çevrenden birilerine danışmadan bu yöntemi uygulamanı önermiyoruz. İçinde bulunduğun durum çok acil nakit para bulmanı gerektiriyor ve bunun için deneyebileceğin tüm yolları denemiş başarısız olmuşsan, son bir çare daha var.

Eğer faturalı hat kullanıyor ve faturalarını bir süredir düzenli ödüyorsan operatörün yoluyla vadeli olarak telefon alabilirsin. Yada bankalara TC kimlik numaran ile hızlı bir başvuru yaparak telefon kredisi alıp alamayacağını öğrenebilirsin.

Buradan vadeyle aldığın telefonu ambalajını açmadan birkaç yüz lira daha ucuza telefon bayilerine satabilirsin. Böylelikle çok acil nakit ihtiyacına geçici bir çözüm bulabilirsin. Ancak sonrasında eline geçen paranın çok daha fazlasını ödemen gerektiğini unutma. Mümkünse bu yöntemi kullanmamanı tavsiye ediyoruz.

 

Kendine nasıl yardımcı olabilirsin?

  • Eğer durumun ruh halini veya çalışmalarını etkiliyorsa, geç olmadan biriyle konuş – içindeki sıkıntıdan kurtulmana yardımcı olabilir.
  • Başa çıkamadığınızı belirtmekte sorun yok. Kötü hissediyorsanız, yardım istemekten çekinmeyin – insanlar sandığınızdan daha yardımsever!
  • Kalmak için bir yere yada sadece sarılmaya bile ihtiyacınız varsa arkadaşların ve ailenden yararlan.
  • Para yönetimini öğren! Öğrenmek için asla geç değildir ve buradan başlayabilirsin( hemen şimdi).
  • Kendine iyi bak. Sen her şeyden önemlisin.

Eğer nakit krizi ile baş etmek için kişisel yöntemlerin varsa lütfen yorum olarak ekle, bilgi paylaşıldıkça güzel.

Paylaş

Bir cevap yazın