Minimalist Yaşam Tarzı Finansal Özgürlük Sağlar Mı?

Daha önce mutlaka minimalist yaşamla bir şeyler duymuşsundur. Evini düzenlemek ve daha az eşyaya sahip olmak iyi bir fikir, değil mi?

Eğer biri bana satın alabilmek için haftada 50 saat çalıştığım bir eşyamdan kurtulmam ve yeni şeyler satın almayı bırakmam gerektiğini söylese, oldukça şaşırırdım.  Peki, ya minimalizm ne kadar eşyaya sahip olduğumuzu hesaplamaktan fazlasıysa?

Minimalizm” kitabının yazarları Joshua Millburn ve Ryan Nicodemus’a göre, minimalist yaşam hayatın her alanını kapsar ve bize daha fazla zaman, yaratıcılık, sağlık ve finansal özgürlük sağlar.

Sen de finansal özgürlüğe kavuşmak için buradasın değil mi? Peki, minimalizmin hangi yönü finansal özgürlük sağlar? Para harcama konusunda mı daha iyi kararlar veririz yoksa  para yönetimini mi öğreniriz?

Eğer bu soruların cevabını merak ediyorsan okumaya devam et!

Minimalist Yaşam Nedir?

Minimalizmin finansal katkılarına geçmeden önce, onun tam olarak ne olduğunu anlamak gerekir.

“Minimalizm, nelerin hayata anlam kattığını sorgulamaya yardımcı olan bir yaşam biçimidir. Kargaşayı düzenleyerek ve gereksiz şeyleri ortadan kaldırarak,  sağlık, ilişkiler, tutku, yükseliş ve yardımlaşma gibi hayatın önemli değerlerine yer açmış oluruz.”

Minimalizm, daha basit yaşayarak ve fazlalıklardan kurtularak hayatı daha anlamlı ve keyifli hale getirmektir. Bu durumun hayatın her alanında geçerli olduğunu unutma. Sahip olduğun eşyalardan, yaptığın harcamalara hatta ilişkilerine kadar her alanda fazlalıklardan kurtulmalı ve hayatına anlam katan şeylere yönelmelisin.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta ise, herkesin minimalizm anlayışının farklı olmasıdır.

Benim minimalist yaşam anlayışım seninkinden farklı olabilir ancak bu durum ikimizden birinin “yanlış yaptığı” anlamına gelmez. Ben sahip olduğum eşyaları azaltıp daha küçük bir eve taşınmayı tercih ederken, sen daha büyük bir evde ufak değişiklikler yaparak ve bazı üyeliklerini sonlandırarak minimalist yaşama adım atabilirsin.

Bu felsefeyi benimsemek için uyulması gereken katı kurallar yoktur. Aksine, darmadağın ve stresli yaşamları arasında sıkışıp kalan ve mutsuz hisseden insanlara rehberlik edecek tavsiyeler vardır.

 Haydi, en önemli noktaya gelelim! 

Minimalist Yaşam Cüzdanını Nasıl Kabartır?

Minimalizm, hayatı sadeleştirmekten ve ihtiyacın olmayan şeylere harcadığın parayı azaltmaktan ibarettir.

Sahip olduğun her şeyi bir düşün. Sayabilmen mümkün mü? Spor salonu üyelikleri, mağaza kartları, abonelikler, pahalı cep telefonu… Bunlara gerçekten ihtiyacın var mı? Bunlar hayatına bir anlam katıyor mu veya faydalı mı? Yoksa hepsi sadece banka hesabında eksilmeye neden olan şeyler mi?

Tabii ki sana takıntı haline getirerek sahip olduklarını tek tek saymanı söylemiyoruz. Sadece, hayatında gereksiz şeylere ne kadar para harcadığın hakkında bir farkındalığın olmalı.

Aşağıda minimalizmin finansal prensiplerini bulabilirsin.

1. HARCALAMALARINI BASİTLEŞTİR

Minimalist yaşam tarzı, bütün gereksiz harcalamarı azaltmak ve daha basit yaşamaktan ibarettir. En önemli nokta kazandığından az para harcamaktır. Bu teoride çok kolay görünebilir ancak Amerika’da insanların %54’ünün kazandıklarından daha fazla para harcadığını biliyor muydun?

Kira, aidat, sağlık giderleri ve faturalar gibi kesin giderlerinin neler olduğunu bir düşün. Bunların dışında kalan harcamaları kesmelisin. Ayrıca internet, telefon faturası ve üyelikler konusunda da faturanı aşmadığından emin ol.

2. BÜTÇE BELİRLE VE BÜTÇENE SADIK KAL

Bütçe belirlemek kulağa keyifli gelmiyor ancak hayatını basitleştirmek ve harcamalarını kısıtlamak için oldukça faydalı bir yöntem.

Eğer sana paranın nereye gittiğini sorsaydım, cevabın ne olurdu? Pek çoğumuzun paramızı nereye harcadığımıza dair bir fikri yok! Bildiğimizi düşünsek de bilmiyoruz.

Kendine bir iyilik yap ve bir bütçe belirle. Harcamalarını üç kategoriye ayırıp bir kağıda yaz: ihtiyacın olanlar, istediklerin ve beğendiklerin. Bunların altını doldurdukça, harcamalarında nelere öncelik vermen gerektiğini daha kolay göreceksin.

3. SATIN ALMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜN

 Bu minimalist ilke, harcamalarını frenlemene yardımcı olacaktır. Para kazanmak zaman ve emek ister. Bu nedenle bir şeyler satın alırken, parayı kazanmak için ne kadar uğraştığını düşün. Gerçekten buna değer mi? Gerçekten senin için bir anlamı var mı? Hayatını mı kolaylaştıracak yoksa sadece istediğin için aldığın bir şey mi?

Parayı ne kadar kolay ve hızlı harcadığımız gerçekten inanılmaz. İlk başta zor olsa da, düşünce yapını değiştirmeye başladıktan sonra gerekli olmayan şeylere para harcamamayı öğreneceksin!

4. GELECEĞE YATIRIM YAP: PARA BİRİKTİR

Yatırım yapmak, para harcamanın iyi bir yoludur. Geleceği düşünmek için şimdiden daha iyi bir zaman yok! Yatırım yapabileceğin pek çok farklı alan var. Sana uygun olanı seç ve başla!

5. BORÇLARINDAN KURTULMAYI ÖNCELİĞİN YAP

Aylık harcamalarını azaltsan da, borçlarından tamamen kurtulmadan finansal özgürlüğünü sağlamış olmazsın. Borcun varsa, ödeyebileceğinden daha fazla parayı harcamışsın demektir. Böyle yaparak bir sonraki maaşından çalıyorsun. Bu nedenle ilk hedefin borçlarını kapatmak olmalı.

6. KULLANMADIĞIN EŞYALARDAN KURTUL

 Hepimiz ihtiyacımız olmayan şeylere sahibiz. Evinizde yeni bir düzenleme yapın ve bir süredir kullanmadığınız ve kullanmayacağınız eşyaları ayırın. Minimalist yaşamın altın kuralı gerçekten neye ihtiyacın olduğuna karar vermektir.

“Gereksiz bulduğun eşyaya bir bak. 3 aydır hiç kullandın mı? Kullanmadıysan, gelecek 3 ay içerisinde kullanacak mısın? Cevap hayırsa at gitsin!” Ayrıca, artık ihtiyacın olmayan şeyleri satmak bütçene de katkı sağlayabilir.

Son olarak, bu minimalist ilkeler seni finansal özgürlüğe ulaştıracak mı? Tabii ki evet!

Finansal özgürlük, akıllı kararlar almakla, her zaman en azını harcamaya çalışmakla ilgilidir. Yatırım yapmak da her zaman iyi bir seçenektir. Para harcamadan önce paranın nasıl kazanıldığını göz önünde bulundurmayı unutma!

Paylaş