İşverenin Aradığı Beceriler Nelerdir?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, iş arayan 5 kişiden 4’ü hayallerindeki işi CV’sinde eksik olan bazı sosyal beceriler yüzünden kaybediyor. Bu yazımızı okuyarak CV’ne kesin olarak yazman gereken becerileri öğrenebilirsin!

Şirketlerin pek çoğu, iş ilanı verirken açık pozisyon için son derece gerekli olan birtakım sosyal beceriler talep ediyor ancak öğrenciler de dahil olmak üzere iş arayan kişilerin çoğu başvuru sürecinde önem taşıyan bu önemli nitelikleri CV’lerine yazmayı unutuyor.

Hayallerindeki işe ulaşabilmek için çok iyi notlar almanın ve iş konusunda tecrübeli olmanın gençler üzerinde çok fazla baskı oluşturduğu dönemlerde, sosyal becerilere daha az önem verilmesi sorun yaratabiliyor. Örneğin çevreyle uyum becerisi pek çok işte aranan bir özelliktir.

Sosyal becerilerin gücünün gün geçtikçe artmasının sebebi bu becerilerin asla yapay zeka veya robot kullanarak kopyalanamıyor olmasıdır.

Sosyal beceri konusundaki bu açık, iş arayanların CV’lerinde listelenen becerilerle iş ilanlarında istenilen becerileri karşılaştırmak amacıyla bir milyondan fazla iş ilanı ve 50.000 CV’yi inceleyen bir çalışma yürüten Adzuna isimli bir iş arama motoru tarafından keşfedildi.

Neyse ki, detayları kendilerine saklamak yerine işverenlerin en çok talep ettiği becerileri bizimle de paylaştılar. Bu yazıda sen de CV’ne eklemen gerekenleri öğrenebilirsin!

İşverenlerin aradığı beceriler nelerdir?

İncelenen bir milyon iş ilanı arasında, %53 oranında saptanan yönetim kabiliyeti en çok aranan beceriydi.

%41 oranında iş ilanlarında en çok bahsedilen ikinci beceri ise sorumluluk bilinciydi. Bunları %35 ile başkalarını eğitmedeki yeterlilik, %34 ile iletişim becerisi ve %24 ile planlama becerisi takip ediyor.

Diğerlerinin yanı sıra sosyal beceriler, karakterle alakalı yeterliliklerdir. Bir araştırmaya göre işverenlerin %20’si daha esnek çalışanları tercih ederken, %18’i rekabetçi çalışanları tercih ediyor.

İş ilanlarında belirtilen özelliklerden bir diğeri ise motive ve cana yakın olmaktır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, karakterin de beceriler kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Yapılan araştırmaya göre işverenlerin ne kadarının bu becerileri talep ettiğini aşağıda görebilirsin:

 • Yönetim kabiliyeti%53.0
 • Sorumluluk bilinci – %41.3
 • Eğitim kabiliyeti- %34.8
 • İletişim becerisi- %34.0
 • Planlama becerisi- %24.4
 • Organizasyon – %22.6
 • Esneklik – %20.4
 • Rekabet yeteneği – %18.3
 • Motive olma – %15.4
 • Cana yakın olma – %14.6

CV’lerde sık bahsedilen beceriler

Yine aynı arama motoru tarafından yapılan incelemeye göre, sadece 5 CV’den dört tanesi yukarıda bahsettiğimiz sosyal becerileri içerisinde barındırıyor. Bu da demek oluyor ki, iş arayanların yaklaşık %80’i işverene pozisyon için uygun aday olduğunu gösteren becerileri sunmakta sınıfta kalıyor.

Eski iş tecrübelerinden ve önemli niteliklerinden bahsetmen de iş başvurusu için önemlidir ancak işverene diğer çalışanlarla iyi anlaşacağını ve önemli değerlere sahip olduğunu da kanıtlaman gerekir.

Buna rağmen, pek çok iş ilanında bu bilgiler talep edilse de sosyal becerileri içeren CV sayısı oldukça düşük.

Zaman yönetimi, %21 oranında CV’lerde bahsedilen beceriler arasında.

İletişim becerisi, işverenlerin %34’ü tarafından talep edilen bir nitelik olmasına rağmen CV’lerin yalnızca %17’sinde bulunmakta. Liderlik özelliği ise, CV’in %16’sında yer alarak en çok bahsedilen üçüncü özellik.

En çok talep edilen sosyal beceriler arasından yalnızca iletişim becerisi, planlama becerisi ve motivasyon iş arayan adayların CV’sinde bulunuyor.

Yapılan araştırmaya göre adayların ne kadarının bu becerileri CV’lerinde belirttiğini  aşağıda görebilirsin:

 • Zaman yönetimi – %21.0
 • İletişim becerisi – %17.2
 • Liderlik özelliği – %15.7
 • Planlama becerisi – %14.9
 • Sorun çözümleme yeteneği – %14.7
 • Program yapabilme yeteneği – %12.0
 • Özgüvenli olmak – %11.4
 • Takım çalışmasına yatkınlık – %10.
 • Motivasyon- %9.9
 • Araştırma becerileri – %9.1

Bu kilit özelliklerden bahseden adayların sayısının neden bu kadar az olduğu bilinmiyor. Eğer sen de CV’ne bunları eklememişsen, bu sosyal becerilerin pek çok farklı alandaki gücünü göstereceğini unutma.

Örneğin, bir başkasını eğitmekle ilgili hiçbir tecrüben olmadığını çünkü şimdiye kadar kimsenin senden bunu talep etmediğini düşünüyor olabilirsin ancak bu aslında birisine bir şey öğretmediğin anlamına gelmez.

Daha önce yeni bir çalışana yapması gerekenleri öğrettiğin yarı zamanlı bir işte çalıştın mı? Derslerle ilgili bir konuda birisine yardım ettin mi? Çocuklar için yapılan herhangi bir gönüllülük aktivitesinde yer aldın mı? O halde, tabii ki senin bir başkasını eğitme konusunda tecrüben var!

Harika bir CV nasıl yazılır?

İncelemelerin sonucuna göre, CV’ni kusursuz hale getirmek, istediğin kariyere ulaşabilmek için gereken en zor ama en gerekli kısımdır.

Bu kulağa biraz korkutucu gelebilir ancak CV’nizi kusursuz hale getirdiğinde işin oldukça kolaylaşır ve ihtiyacın olduğunda üzerinde sadece birkaç değişiklik yapman gerekir. Haydi yanına atıştırmalık bir şeyler al ve biraz zaman ayırarak CV’ne yoğunlaş.

Bunun için harika bir CV nasıl yazılır isimli yazımızı okuyarak gerekli bütün bilgileri öğrenebilirsin.

CV’ni hazırlarken her şeyi iki sayfaya sığdırman gerektiğini unutma, aksi takdirde işveren CV’ni dikkate almayabilir.

Her iş için gerekli olacak niteliklerle CV’ni donattıktan sonra, başvuracağın pozisyona uygun minik değişiklikler yapabilirsin. Yani iş başvurusunda istenen belli başlı becerileri CV’ne ekleyebilirsin.

Bazı işverenler bir önyazı da talep edebilir, tabii ki bunun için de bir rehberimiz var. Gözden geçirmeyi unutma!

Başarılı bir mülakat için gerekenler

Başarılı bir CV ve önyazı ile gerekli becerilere sahip olduğunu işverene kanıtladıktan sonra, mülakat aşamasını düşünmeye başlayabilirsin.

Bütün şirketlerde mülakat süreci farklı işler. Genellikle, işe başvuran yeni mezunlara değerlendirme merkezlerinde yarım gün ya da tam gün boyunca pek çok test uygulanır. Bunun yanı sıra, bazı şirketler ise Skype üzerinden mülakat yapmayı tercih edebilir.

Mülakatın şekli ne olursa olsun, başarılı olmak için önceden hazırlık yapmak gerekir. Şirket ile ilgili araştırma yap ve onlara ne sunabileceğini iyice düşün. Buna ek olarak, mülakatlarda sorulan klasik sorulara da hazırlıklı olman gerekir.

Mülakat ile ilgili verebileceğimiz en önemli tavsiyeler, zamanında mülakatın yapılacağı yerde olmak, uygun şekilde giyinmek ve mülakattan önce mutlaka bir şeyler yemiş olmaktır. Böylece yorgun ve bitkin bir izlenim vermemiş olursun.

Mülakat sırasında duruşuna ve soruları cevaplama şekline dikkat et. Sakinliğini korumaya çalış ve eğer zor bir soru ile karşılaşırsan yanıtlamadan önce düşün. En önemlisi de, sorulan sorulara alakalı yanıtlar vermeye özen göster.

Doğru bir şekilde iş aramak

Sosyal beceriler hem çalıştığın işte başarılı olman için hem de bir işe kabul edilmen için çok önemlidir.

CV’lerin %9’unda belirtilen araştırma becerisine sahipsen, kendin için en uygun olan işi bulabilir, şirketler hakkında bir fikre sahip olabilir ve mülakat için etkili bir şekilde hazırlanabilirsin.

Müzakere yeteneği de önemli olsa da, özgüven ve sunum becerisi mülakat sırasında seni öne çıkaracak ve daha yüksek maaş almanı sağlayacak özelliklerdir.

Eğer bilgisayar başında iş arama fikri seni korkutuyorsa, işe başvurmak için tek yolun Google olmadığını unutmamalısın. İş ilanlarına da göz atarak aradığın işi bulabilmen mümkün.

Ayrıca sosyal medya da iş aramak için ideal bir yöntemdir. Twitter veya LinkedIn kullanarak bağlantılar kurabilir ve işe başvurabilirsin.

Son olarak, iş bulmak ve yerini sağlamlaştırmak için biraz sıkı çalışmaktan korkma. Hayallerine ulaşmak için çabalaman gerekir.

En önemlisi de, başarılarını ödüllendir. Kendinle övün, bunu hak ediyorsun.

Paylaş