HER ÖĞRENCİYE GEREKLİ 10 MUTFAK İPUCU

Bu 10 mutfak kuralını öğrendikten sonra kendi mutfağının master şefi olacaksın!

Kendi yemeğini pişirme düşüncesi birçok öğrenci için ilk başta göz korkutucu olabilir, ama zamanla alışıyor ve mutfakta kendine güvenmeye başlıyorsun. Sonrasında yemekler artık daha eğlenceli ve daha hesaplı bir hal alıyor.

Birkaç temel yemek tarifini öğrenerek hazırlayacağın yemeklerle kendini daha sağlıklı ve mutlu hissetmeye başlayacaksın. Üstelik kendi hazırladığın yemeği yerken aldığın haz tarif edilemeyecek kadar iyi!

Mutfakta profesyonel olmak maalesef bir gecede olacak bir şey değil – bu iş zaman ve sabır gerektiriyor, tabi bir de konuya hakim(biz) birinden öğreneceğin bazı temel bilgiler…

11 Temel Mutfak İpucu

1. Baharat Sanatını Küçümseme

Market alışverişinde “temel” ihtiyaçlarını asla es geçme. Baharatlar da buna dahil.

Konserve fasulye ve paket erişte rafta pek iştah açıcı görünmeyebilir, ama doğru baharatlarla bir araya geldiklerinde tahmin edemeyeceğin kadar lezzetli oluyorlar.

Tuz ve karabiber şimdilik favorilerin olabilir, ama başka hangi baharatları sevebileceğin hakkında biraz araştırma yapabilirsin, bu yemeklerini nasıl pişirdiğini değiştirecektir (ve nasıl yediğini de!).

Örneğin, bir tutam kırmızı toz biber, kajun biberi ya da paprika neredeyse bütün yemeklere güzel bir dokunuş katacaktır, kurutulmuş kekik ve fesleğen ise makarnalarını lezzet katmak için harika seçenekler.

Ayrıca markete gittiğinde bazı baharat karışımlarını inceleyebilirsin. Örneğin sarımsak, tuz ya da acı biber, sarımsak ve kuru bitkiler yemeklerini süper lezzetli öğünlere dönüştüren mükemmel karışımlardır.

2.Temel Malzemeleri Stokla

Mutfağın içinde biraz zaman geçirdikten sonra, neredeyse her tarifin bazı temel malzemeleri gerektirdiğini fark edeceksin.

Bu nedenle, bunları stoklamak iyi bir fikirdir, çünkü tembel olduğun zaman, dolabında bulunan malzemeleri biliyorsan eğer, yemeğini hazırlamak çok daha kolay olur. Hem böylelikle tek bir malzeme eksiğinden dolayı tüm tarifinden vazgeçme ihtimalin de ortadan kalkmış olur.

Bu malzemeleri stoklamak biraz masraflı gibi görünebilir, ancak bunlar, ihtiyacın olacak tüm temel malzemeler ve sana tüm yıl yetecek.

3.Kendi Sosunu İcat Et

Yapımı kolay ama lezzeti efsane soslar öğren! Bu sosları sadece makarnaların ile değil, kızartmaların ve diğer birçok yemek ile kullanabilirsin. Hayal gücünün sınırı yok.

Herkesin sos tarifi birbirinden farklıdır (genelde aileden öğrenilir), ayrıca herkes kendi favori malzeme ve baharatlarını kullanır. Deneme yanılma ile sen de damak zevkine en uygun sosu hazırla. Sonrasında içerisine dilediğin gibi sebze ve et ekleyerek sos konusunda nirvanaya ulaşabilirsin. Şimdi haftanın neredeyse her günü yiyebileceğin bir yemek var – kuskus, pilav, makarna, patates, ve senin özel sosun.

Bir başka harika şey de, domates soslu yemeklerin buzdolabında gerçekten iyi dayanması ve daha sonra günler içinde güzel bir tada sahip olması(donmuş olsa bile).

4.Kaliteli Bir Tava Edin

Çeşitli boyutlarda tava tiplerin varsa daha iyi yemek pişireceğin bir gerçek, ama iyi bir tava ile de çok rahat  yaşayabilirsin… Tamam, belki iki tava daha optimum, ama bir tane kaliteli tavan mutlaka olmalı.

Sana biraz derin ve kapaklı oldukça iyi kalitede, yapışmaz bir kızartma tavası almanı öneriyoruz.

Çorba dışında hemen hemen her şeyi böyle bir tavada pişirebilirsin. Ayrıca temizlenmesi de daha kolay olduğu için yapışmaz tavaları tercih edebilirsin.

Almanı tavsiye ettiğimiz bir diğer şey ise biraz daha derin, çorba pişirebileceğin küçük ucuz bir tencere. Bunu hem pilav ve makarnaların için de kullanabilirsin.

5.Mikrodalgayı Es Geçme

Mikrodalga kötü şöhretinden dolayı kulağa başta pek iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Genelde yanlış kullanımdan kaynaklı kötü sonuçlar yaşansa da, doğru kullanıldığında mikrodalga fırının yemeklerinde iyi bir yardımcı olabilir.

Tabi ki de mikrodalga fırın, kaliteli bir yemek için diğer alternatifleri kadar iyi bir tercih değil, ama kullanmak için çok daha az çaba ve zaman gerektiriyor.

6.Dondurulabilir Her Şeyi Dondur

Eğer buzdolabının dondurucu kısmını kullanmıyorsan, bugünden sonra kullanman gerektiğini hatırlatmak isteriz. Evde annen sadece zamandan tasarruf etmek için değil aynı zamanda daha hesaplı olduğu için dondurucuyu kullanıyor.

Bir öğrenci evinde karşılaşacağın en büyük mutfak tartışmalarından biri (her öğrenci evinin sahip olduğu bu hayalet yiyecek hırsızı dışında), dondurucu alanındaki savaştır. Bunun nedeni, dondurucular yemeklerini aylarca saklayabilmeni sağlar ve sabit bir bütçede yaşayan öğrenciler için bir nimettir.

Bu yer sorununa çözüm bulmanın en iyi yolu kutular yerine buzdolabı poşetleri kullanmaktır. Böylelikle hem daha az yer kaplamalarını sağlayabilir hem de yemeklerini birer öğünlük poşetlerde saklayabilirsin. Sonrasında defrost ederek onları tüketmek kalır!

7.Tek Tencerede Uzman Ol

Tüm malzemeleri güvenle bir tencereye koyup, muazzam bir yemek pişirdiğinde mutfak sanatında profesyonel olmaya başladın demektir.

Tek tencerede hazırlanan yemeklere bayılacaksın – çünkü hazırlaması süper kolay ve buzdolabında saklanılıp hafta boyunca yenilebilir. Sadece bu da değil, daha az bulaşık ve daha düşük maliyete sebep olurlar.

Çok malzemeli çorbalar yada bazı makarnalar tek tencere tariflerinden sadece birkaçı. İnternette keşfedeceğin bir sürü tarif var…

8.Başkalarından Öğren

Kankalarınla ve ev arkadaşlarınla yemek yapmak, mutfakta becerilerini geliştirmenin gerçekten iyi bir yoludur. Elbette, her zaman işlerin nasıl yapıldığına dair bir fikir birliğine varamayabilirsiniz, ancak diğer insanların nasıl yemek pişirip hazırladıklarını görmek çok önemlidir ve mutfak bilgini genişletir.

Ancak, senin yöntemlerinin her zaman en doğruları olmayableceğini unutma. Bazı insanlar mutfak teknikleri sorgulandığı zaman son derece savunmacı olabilir, bu yüzden açık fikirli olmaya çalış – hem yeni bir soğan doğrama yöntemini öğrenmek bazen güzel olabilir.

Öğrenci evinde birbiriniz için yemek pişirmek de eğlencelidir ve kendi repertuarını genişletmek için sevdiğin yemeklerin tariflerini arkadaşlarından isteyebilirsin.

9.Alışverişe Arkadaşınla Git

Bu kesinlikle bir kişisel tercih meselesidir, çünkü bazı insanlar tek başına alışveriş yapmayı tercih ederler, böylece diğer insanlar tarafından rahatsız edilmezler (tercihini anlayışla karşılıyoruz).

Ancak, bir başkasıyla alışveriş yapmanın avantajı, bir çok süpermarketin, bir alana bir bedava kampanyaları veya yüksek tutarlı alışverişlerde sunduğu tekliflerdir. Bu nedenle, alışverişe bir arkadaşınla beraber çıkmak iyi bir tasarruf sağlayabilir.

Bazen süpermarketler düşündüğünden daha sinsi olabiliyor ve sana iyi bir kampanya sunarken, aslında hiç de tasarruf yapmıyorsun – bunun için hazırladığımız süpermarket rehberini( read this guide) okuduğundan emin ol. Böylelikle artık alışverişlerinde hiçbir psikolojik savaşı kaybetmeyeceksin!

10.Öğünlerini Planla

Öğünlerini önceden planlamak ciddi bir tasarruf sağlar ve ayrıca sağlığın için daha iyidir. Hepimiz okuldan eve ya da yurda yorulmuş bir şekilde gelip dışarıdan yemek söyleyerek ekran başında tembellik etmeyi seviyoruz. Ama düzenli, sağlıklı ve ekonomik bir hayat için öğünlerini planlamak ciddi fark yaratacaktır.

Haftalık öğünlerine karar vermek, o hafta süpermarketten sadece ihtiyacın olan şeyleri(need from the supermarket) satın alacağın anlamına gelir. Yemeklerini hazırlamak için ihtiyacın olan her şeye sahip olduğundan emin olmalısın, yoksa kendini akşam yemeğinde BurgerKing’de bulabilirsin.

Yaptığın yemekler sıkıcı olmak zorunda değil – aslında en sevdiğin restoran yemeklerini yarı fiyatına evde yenilemek için pişirme becerilerinizi kullanabilirsin. Sana ilham olması için youtube’da bazı yemek kanallarını takip edebilirsin. Aradığın birçok tarifi orada bulacaksın.

Yukarıdakilere hakim olduktan sonra, iyi bir aşçı olma yolunda ciddi bir ilerleme kat edeceksin! Bir sonraki adım ise aileni davet etmek ve onlara yeni yeteneklerini göstermek!

Bu listede eksik olduğunu düşündüğün önemli mutfak ipuçları mı var? Aşağıda yorumlarda bize bildirebilirsin…

 

Bir cevap yazın