Harika Bir Önyazı Nasıl Yazılır?

Rekabet dorukta, peki iş arayan binlerce insanın arasından nasıl sıyrılacağını biliyor musun? Tabii ki harika bir önyazı ile!

Kafanda soru işaretleri oluşmasın, tabii ki harika bir CV’ye sahip olmak da hayallerindeki işe ulaşabilmen için oldukça önemlidir ancak ya işverenler bu aşamaya çok önem vermiyorsa?

Maalesef, pek çok şirket vasat altı bir önyazı ile başvuran adayların CV’sine bile bakmadıklarını ve başvuruları dikkate almadıklarını itiraf ediyor.

Önyazı, ne kadar istekli olduğunu ve şirkete ve pozisyona ne kadar uygun olduğunu kısaca açıklaman için önemli bir fırsat. CV’de sadece deneyimlerin ve başarıların yazılı olduğu için, önyazı sayesinde işvereni etkileyebilir ve kişilik özelliklerinden bahsedebilirsin.

Bu tek bir sayfa ile, kendini birkaç cümle ile tanıtarak işverene beğendirebilir ve yüz yüze bir görüşme yapmadan önce iyi bir izlenim verebilirsin.

Bu rehberi okuduktan sonra harika bir CV hazırlamana yardımcı olacak yazımıza da göz atmayı unutma!

Doğru bir önyazının temel noktaları

Hayallerindeki iş için önyazını yazmaya başlamadan önce, nelere ihtiyacın olduğuna dair net bir fikrin olmalı.

1.Araştırma yap!

Tıpkı bir mülakata hazırlanırken yaptığın gibi, önyazını yazmadan önce de şirket ve pozisyon ile ilgili detaylı bir araştırma yapmalısın.

Gerekli bilgileri edindiğinde, önyazına başlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksin. Bu rehberi okumaya devam ederken, önemli noktaları not al.

2. Kısa ve öz ol!

İnsanların bu konuda sık sık yaptıkları hata, CV’lerinde zaten bulunan bilgileri önyazılarında tekrar yazmaktır. Bu asla yapılmaması gereken bir şeydir!

Önyazında CV’deki bazı bilgilerden bahsedebilirsin ancak bunu yaparken kısa, öz ve ikna edici olmaya özen göstermelisin böylece okuyucunun ilgisini çekebilir ve daha fazlasını öğrenmek için CV’ni incelemesini sağlayabilirsin.

Yazacaklarını tek bir sayfada toplamaya ve 3-4 paragrafa ayırmaya özen göster. Bu konu hakkında aşağıda daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

3.Resmi ama içten ol!

Eğer işveren senden bir önyazı yazmanı istiyorsa, bunun sebebi adayın iletişim kabiliyetini ve kağıt üzerinde kendisini profesyonel bir biçimde anlatıp anlatamadığını görmek istemesidir.

Bu nedenle bir noktaya kadar resmi olsan da, kişilik özelliklerini ön plana çıkarmaktan korkma! Çok resmi olmak kendini ön plana çıkarmanı engelleyebilir. Görev tanımı, kullanman gereken tarzı belirlemek için iyi bir göstergedir.

Eğer önyazını yeni kurulmuş bir şirkete yazıyorsan, daha rahat ve içten bir üslupla dikkat çekebilirsin. Öte yandan, eğer bir avukatlık bürosuna başvuruyorsan, onların daha resmi bir önyazı beklediğini unutma.

Burada önemli olan nokta, hedef kitleni tanımaktır! Nereye başvurursan başvur, yazım ve dilbilgisi hatalarını kontrol etmeyi unutma.

4.Önyazını kişiselleştirmeye çalış!

Önyazını göndereceğin kişinin ismini öğrenmeye çalış. Pek çok iş ilanında kiminle iletişim kuracağına dair bilgiler bulunur ancak detaylı bilgi verilmemişse biraz araştırma yapmalısın çünkü bu büyük bir fark yaratabilir.

Eğer emin değilsen, LinkedIn’e bakabilir veya şirketi arayıp sorabilirsin! Mutlaka birisi sana iletişim kuracağın kişinin ismini verecektir. Bu da, karşındaki kişiye daha fazla çaba harcadığını gösterecektir.

Önyazını yazarken, şirketin adresinin yanı sıra kendi adresini de yazdığından emin ol.

Ekstra ipucu: Eğer önyazını doğrudan bir kişiye gönderiyorsan, yazını “İyi çalışmalar dilerim” diyerek, eğer gönderilen kişinin ismini bilmiyorsan “Saygılarımla” diyerek bitirebilirsin.

Önyazının düzeni nasıl olmalı?

Şimdi asıl meseleye geldik. Önyazı söz konusu olduğunda, ilk yapılması gereken bunu dört ayrı kısım olarak düşünmektir.

Giriş

Giriş kısmı kısa olmalı, bir ya da iki cümle yeterli.

Hangi pozisyona başvurduğundan bahsetmenin yanı sıra, bu fırsatı yakaladığın için ne kadar heyecanlı olduğunu da anlatabilirsin.

Daha sonra, kendini tanıtmalısın ancak bunu “İsmim…” şeklinde yapma. Örneğin “Ekonomi bölümünden yeni mezun bir kişi olarak…” gibi bölümünü belirterek kendini tanıtabilirsin.

Giriş kısmında hevesli bir tutum sergilemeye çalış. Ne kadar özgün olursan, karşındaki kişi önyazını okumak için o kadar istekli olur.

Önyazına şu şekilde başlayabilirsin:

Pazarlama bölümünden yeni mezun ve pastacılık sektörüne oldukça ilgili biri olarak, pastanenizde açık bir pozisyon olması karşısında büyük bir heyecan duyuyorum. Bu, hep beklediğim bir fırsattı.

Şirkete olan ilginden bahset

Bu kısımda, neden özellikle başvurduğun şirkette çalışmak istediğinden bahsetmelisin. Bu sayede işverene internette bulunan binlerce önyazı örneğinden herhangi birini alıp aynen yazmadığını kanıtlayabilirsin. Yazına başlamadan önce neden o şikette çalışmak istediğini iyice düşünmen gerektiğini unutma.

Öğrencilikten bıkmış ve iyi bir maaşı olan herhangi bir işi kabul edecek bir profil çizmemeye dikkat et.

Bunun yanı sıra, bu aşamada da detaylı bir araştırma yaptığından emin ol. Eğer şirketle bağlantıların varsa veya şirket hakkında daha az bilinen şeylerden bahsedersen, onları etkileyebilirsin.

İyi bilinen şeylerden bahsetmek yerine, şirket hakkında bir farkındalığın olduğunu gösteren detaylar ekleyebilirsin.

Örneğin, bir muhasebe firmasına başvuruyorsan ve kendilerini Türkiye’nin en iyi muhasebecilerine sahip olan bir firma olarak tanımlıyorlarsa, egolarına hitap edebilirsin!

“Türkiye’nin en nitelikli muhasebecileriyle çalışan bir şirket olarak, iş piyasasında yeni mezunlar arasındaki yarışın gittikçe arttığı bu günlerde genç yeteneklere fırsat tanıdığınız için şirketinize hayranım” gibi bir cümle kullanabilirsin.

Pozisyon için neden uygun olduğunu açıkla

Şimdi, işverene ne sunabileceğinden bahsetmelisin. Ancak bunu yaparken, işverenin beklentilerine uygun niteliklerini öne çıkarmalısın.

Önemli becerilerini öne çıkarmalısın ancak bunu yaparken başvurduğun pozisyona uygun olan becerilerinden bahsetmelisin. Bu bölümün altından kalkabilmek için, pozisyonun görev tanımında geçen üç becerini önyazıya yazabilirsin. Ardından, bu beceriye sahip olduğunu kanıtlamak için CV’ne bir göz atmalısın.

Bu kısımda zorlanırsan, internetten işverenlerin en çok aradığı becerileri araştırabilirsin. Görev tanımında belirtilmese bile, pek çok pozisyon için aranan ortak beceriler vardır.

Burada Amerika’da bir kampta 6 hafta geçirmenin herhangi bir önemi olmadığını unutma. Bahsettiğin şeylerin başvurduğun pozisyonla mutlaka bir ilgisi olmalı.

Önyazının sonu

Her zamanki gibi, kısa ve öz olmaya özen göster!

“Şirketinizin bir parçası olmaktan mutluluk duyarım ve sizinle yüzyüze görüşmek konusunda da oldukça istekliyim” şeklinde bir cümle kullanabilirsin.

Bunlardan sonra da, “İyi çalışmalar dilerim” veya “ Saygılarımla” yazarak önyazını bitirebilirsin.

İmzanı ve adını yazmadan önce 5 satır boşluk bırak.

Şimdi tek yapman gereken ailenden ya da arkadaşlarından birine önyazını okutmak. Böylece bir hata yaptıysan, önyazını işverene göndermeden önce düzeltme fırsatı bulabilirsin.

Ücretsiz önyazı şablonları

Bu konuda daha az çaba sarfetmek istiyor olabilirsin o yüzden bu internetten önyazı şablonları bulabilirsin.

5 önemli ipucu

Diğer adayların önüne geçmek istiyorsan, işvereni oldukça etkileyebilecek bazı ipuçlarına göz atmalısın:

1.Önyazının başvurduğun pozisyonlara göre değişiklik göstermesi gerektiğini unutma. Yazını yazarken başvurduğun pozisyona ait görev tanımı bir kenarda olmalı, böylece işin kolaylaşır.

2.Önyazının kısa olmasına özen göster. ABD’de yakın zamanda çalışanlar hakkında yapılan bir araştırmaya göre, şirketlerin %46’sı önyazının yarım sayfa olmaısnı tercih ediyor. Unutma, essay yazmıyorsun!

3.İş ilanlarında önyazıyı mail olarak göndermen istenir. Önyazını maile ek bir dosya olarak iliştirmek yerine, mail olarak yazmalısın. Unutma, önemli olan karşındaki kişinin işini kolaylaştırmak. Adres eklemeyi ihmal etme.

4.Önyazını göndermeden önce ikinci bir kez kontrol ettiğinden ve sesli bir şekilde okuduğundan emin ol. Yüksek sesle okuyarak pek çok hatayı tespit edebilirsin. İşveren, gelen bir sürü başvuru arasında hatalı bir önyazıya asla şans vermeyecektir.

5.Klişe ifadeler kullanmaktan uzak dur. Kendi kelimelerini kullanmaya özen göster. Aynı şeyi abartıya kaçmadan ifade edebiliyorsan her zaman sade olmayı dene.

Eğer bir sorun olursa veya bir noktayı atladığımızı düşünürsen, aşağıdaki yorumlardan bize ulaşmayı unutma!