Harika Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Bir işe mi başvuracaksın? O halde, işe alınma ihtimalini büyük ölçüde artıracak harika bir CV hazırlamak için bu rehberi mutlaka oku.

 

Harika bir CV hazırlamanın göz korkutucu olduğunu düşünebilirsin ancak bu kolaylıkla öğrenebileceğin bir şey. Şu an, harika bir CV hazırlamak için gerekli olan her şeyi bulabileceğin bir yerdesin!

Çayını hazırla ve bu yazıyı okumak için biraz zaman ayır. Sona geldiğinde, şimdiye kadar gördüğün en harika CV’de kendi ismin yazıyor olacak!

Başlamadan önce düşün

CV hazırlarken, yapman gereken en önemli şey hazırlık yapmaktır. Hazırlıksız başlarsan, başarısız olursun!

İlk olarak, bir kalem ve kağıt alarak eski iş tecrübelerini ve önemli başarılarını not almanı öneriyoruz. Bu sayede nelerden bahsetmen gerektiğini anlayabilir ve gereksiz detayları eleyebilirsin.

Hazırladığın CV en fazla 2 sayfa olmalı. Bu sayfaları, eninde sonunda çöp kutusuna gidecek, iyi bir şekilde organize edilmemiş, düzensiz ve klasik bir CV ile doldurmak istemezsin, değil mi?

Bunun yanı sıra, diğer adaylar arasından öne çıkmak amacıyla aşırıya kaçmamalısın. CV’de bir denge olmalı!

Bu yazıda bahsedeceğimiz denge sayesinde harika bir CV’ye sahip olacaksın ve işi alacaksın!

CV şablonu 

Yazımızda öğrendiğin şeyleri uygulamak istersen, öğrenciler ve mezunlar için uygun olan bir CV şablonu indirebilirsin. İnternette pek çok farklı şablon bulman mümkün!

İşverenin beklentileri nelerdir?

Bu, işe başvuran herkesin kendisine sorduğu bir sorudur!

Kendinden bahsetmeye başlamadan önce, kendini işverenin yerine koyarak uygun pozisyon için mükemmel bir adayın nasıl olacağını düşün.

İş için ideal bir CV

Eğer, grafik tasarım gibi belirli bir beceri seti gerektiren bir işe başvuruyorsan, hazırladığın CV’yi buna uygun hale getirebilir ve iş için doğru aday olduğunu gösteren tecrübelerine yer verebilirsin.

Ayrıca, iş başvurusu yaptığın her şirket için iyi hazırlandığından emin ol. Her iş farklıdır, bu nedenle şirketlerin internet sitelerine, iş ilanlarına, sosyal medya hesaplarına bir göz at ve hatta mümkünse şirket çalışanlarıyla iletişime geçmeye çalış.

Mükemmel bir adayın özellikleri

İşveren, işe alacağı kişide belirli özellikler arar. Bu nedenle, “mükemmel” adayın tanımı işten işe göre değişecektir.

Bununla birlikte, benzer iş deneyimlerin ve becerilerin işi almana büyük ölçüde olanak tanısa da, işverenlerin her zaman adaylarda aradığı bazı kişilik özellikleri ve yeteneklerin önemi de yoksayılamaz.

Aşağıdaki noktaları aklının bir kenarına yaz. Böylece işe alınma ihtimalini artıracaksın:

 • Özyönetim (zaman yönetimi de buna dahil)
 • Grup çalışması ve liderlik özelliği
 • Sorun çözme
 • İletişim becerileri
 • Ticari zeka
 • Müşteri ilişkileri
 • Akademik ve ders programı dışındaki başarılar
 • Bilişim yetenekleri
 • Özveri ve istek

CV’ne ekleyeceğin bilgilere karar vermek için, işverenlerin aradığı özellikler hakkında biraz daha araştırma yapabilirsin.

Seni pozisyon için uygun aday yapan nedir?

Artık işverenin aradığı özellikleri biliyorsun. Yapman gereken, kendini buna göre şekillendirmen.

Olmadığın biri gibi davranmayı düşünme, bunun yerine eğitimini, iş tecrübeni ve pozisyonla ilgili isteğini vurgulayabilirsin.

En iyi CV formatı nasıl olur?

CV hazırlarken, ilk aşama deneyimlerini işverenin kolayca anlayabileceği ve sırayı takip edebileceği şekilde nasıl düzenleyeceğine karar vermektir.

Söz konusu CV düzeni olduğunda deneyebileceğin pek çok format var ancak en popüler olanları kronolojik sıralama ve beceriye dayalı olanlar.

Bunlardan ikisi de avantajlıdır, tercih sana kalmış! Beceriye dayalı CVler, iş tecrübesi fazla olan adaylar için idealdir ancak kronolojik sıralama şeklinde bir CV hazırlamak da sana bir şey kaybettirmez.

Bunlardan hangisini seçersen seç, bütün bilgileri iki sayfaya sığdırdığından emin ol.

Geçmişe doğru kronolojik sıralama

 • Bu en sık rastlanan CV türüdür.
 • En yakın zamanda olan en üstte olacak şekilde, tercübelerini kronolojik olarak sırala.
 • Bu şekilde bir CV hazırlamak hızlı ve kolaydır ancak çok klasik bir CV izlenimi verebilir ve işten ayrıldığın süreleri göz önüne çıkarabilir.
 • Her tecrübenin altında becerilerini öne çıkarabilirsin. Eğer aynı becerileri tekrarladığını hissediyorsan, fazlalıkları silmelisin.

Beceriye dayalı CV

 • Bu tür bir CV, becerilerinizi ön plana çıkarır ve bu da işveren için büyük bir yardımcıdır.
 • Kronolojik CV’ye kıyasla daha fazla hazırlık gerektirir.
 • Her kilit becerinin altına yıllarıyla birlikte tecrübelerinizi listeleyebilirsin.
 • İşini kolaylaştırmak için, başvurduğun pozisyon için uygun olan 5 becerini seç ve bu becerilerine 2 veya 3 adet eğitim hayatından, iş tecrübelerinden ve diğer faydalı aktivitelerinden örnek ver.
 • Becerilerini eğitim, iş ve başarılar olarak alt başlıklara ayırabilirsin.
 • Bu CV sayesinde başvurduğun pozisyon için gerekli olan becerileri açık bir şekilde belirtebilirsin. Bu sayede işveren, ihtiyacı olan bilgilere daha kolay ulaşarak kararını verebilir ve seni görüşmeye çağırabilir!
 • İş tecrübesi az olan adaylarda beceriye dayalı CV hazırlamayı önermiyoruz.

İçeriği oluşturmak

Artık CV düzenine karar verdiğine göre, şimdi biraz detaylardan bahsedelim.

CV’de becerilerini ve yeteneklerini en iyi şekilde gösterebilmek için 5 önemli nokta vardır:

 1. İletişim bilgilerini yazdıktan sonra, en fazla 1-2 cümle ile kendini açıklamanı tavsiye ediyoruz.
 2. Eğitim, iş tecrübeleri ve belli başlı başarılar başlıkları altında, birkaç senelik tecrübelerinden bahset.
 3. Önemli örneklerini gözden geçir ve ardından becerilerini ön plana çıkar.
 4. Verdiğin örnekleri becerilerinle destekle. Böylece, işveren CV’yi incelerken istediği bilgilere ulaşabilir ancak bunu yaparken aşırıya kaçma.
 5. Karakterini ortaya koymak için, son kısımda ilgi alanlarından bahsedebilirsin.
 6. Bunları göz önünde bulundurarak, şimdi CV’ni oluşturmaya başlıyoruz.

Bütün CV’lerde, ana başlıklar temelde aynıdır ancak her başlığın altındaki düzen, seçtiğin CV formatına bağlıdır.

Aşağıdaki etaplarda, daha az tecrübesi olan öğrenciler ve yeni mezunlar için ideal olan geçmişe doğru kronolojik sıralama yaparak hazırlanan CV’yi kullanacağız.

CV’nin bölümlerini düzenlemek

Aşağıdaki bilgileri verilen sırayla yazmanı öneriyoruz. Yapacağın eklemeler ve çıkarmalar da bu sıraya uygun olmalı:

1. İletişim bilgileri

Öncelikle, ilk sayfanın başına adını büyük bir yazı tipinde yazmalısın. Bunun altında, güncel adresini, mail adresini ve telefon numaranı eklemelisin.

Bu başlık altında uyruğunu ve konuştuğun dilleri de yazabilirsin. Eğer yabancı bir öğrenci isen, çalışma iznin olup olmadığını belirtmen gerekebilir.

Kişisel mail adresinle göze çarpmaya çalış

İlk izleniminin iyi olmasını istiyorsan, Gmail, Hotmail veya Yahoo kullanmak yerine, biraz araştıma yaparak kendi alan adını alabilirsin. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için web sitesi nasıl kurulur isimli rehberimize göz atabilirsin.

2.Kendinle ilgili açıklama (isteğe bağlı)


Burada hayat hikayeni anlatmamalısın. Aday olarak, 2 cümleden az bir şekilde kendini özetleyebileceğini düşünüyorsan, burası tam da yeri! Bu kısımda kim olduğunundan kısaca bahsedebilir ve nasıl bir iş istediğini belirtebilirsin.

Örneğin, “Ekonomi bölümünde öğrenciyim ve 3.0/4 ortalamam var. Şirketinize katkı sağlayabileceğini düşündüğüm becerilerimi geliştirmek için pazarlama departmanında part-time bir iş arıyorum.”

Bunun saçma olduğunu düşünüyorsan, bu kısmı atlayabilirsin. Sadece etkili bir giriş cümlesi yazacağından eminsen bunu yap. Aksi takdirde CV’ne kendinle ilgili bir açıklama yazma!

3.Eğitim ve yeterlilikler

Bu bölümde, ilk olarak en son aldığın eğitimi yazmalısın (örneğin üniversite eğitimin). Bu eğitimin uluslararası denkliğinden de bahsedebilirsin. Bitirdiğin okulların, üniversitelerin ve kurslara katıldıysan bunların isimlerini ve tarihlerini yazmayı unutma.

Eğer henüz mezun olmadıysan, beklediğin not ortalamanı yazabilir veya geçmiş yıllara ait not bilgilerini paylaşabilirsin.

Başvurduğun pozisyon için uygun olduğunu düşündüğün, becerilerin, ilgilerin ve yeterliliklerin varsa, bunları da listeleyebilirsin. Ardından bunları yüksek notlarınla destekleyebilirsin.

4.İş tecrübesi


Tıpkı eğitim bölümünde olduğu gibi, iş tecrübelerinden bahsederken de en güncel olanı en üste yazmalısın. Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalıştığın bütün işleri, gönüllü projelerini ve stajlarını da eklemelisin.

CV’ne eklediğin işlerde ne kadar süre çalıştığını belirtmen de oldukça önemli.

Pozisyon için uygun aday olduğunun altını çizmek için, geçmiş iş tecrübelerin sırasında edindiğin becerilerinden ve aldığın sorumluluklardan bahsedebilirsin.

5. Önemli başarıların (isteğe bağlı)

Bu bölüm zorunlu olmasa da eklemeni tavsiye ediyoruz! Bu sayede iş için içerisinde bulunduğun rekabetten ayrı olarak, karakterini ortaya koyabilirsin.

Burada, bir spor dalında takımın kaptanı olduğundan, bir internet sitesi tasarladığından veya bir yarışmada dereceye girmenden bahsedebilirsin.

Kendinde olduğunu söylediğin becerilerini örneklerle desteklemeyi unutma.

6.Diğer beceriler

Beceriye dayalı bir CV hazırlamış olsaydın, onda bu bölüm olmayacaktı. Ancak kronolojik CV’de bu bölüm sana becerilerinden bahsetme olanağı tanır. Kullanmayı bildiğin bilgisayar programlarını, konuştuğun dilleri hatta ehliyetini bile bu kısma yazabilirsin.

İş görüşmesi sırasında işveren sana bu bölümle ilgili sorular yöneltebilir bu nedenle yanlış bilgiler yazma ve sorulabileceklere hazırlıklı olmak için örnekler bulmaya çalış.

7.İlgi alanları (isteğe bağlı)

Bu bölüm de isteğe bağlıdır çünkü binlerce ilgi alanın olabilir ve bunlardan pek çoğu işvereni ilgilendirmez.

“Kitap okumak” veya “arkadaşlarla dışarı çıkmak” gibi basit şeyler yazmaktan kaçın, kısaca seni diğerler adaylardan ayırmaya yardımcı olabilecek ilgi alanlarından bahsetmelisin.

Bu bölüm, iş dışında neler yaptığını göstermek ve işverene senin karakterinle ilgili ipuçları vermek için bir fırsat.

8.Referanslar

CV’ne son olarak, referanslar bölümünü eklemelisin. Biri akademik, biri önceki işverenin olacak şekilde iki referansın olmalı. Bunun yanı sıra, “İstenmesi halinde referans mevcuttur” gibi bir bölüm de ekleyebilirsin ancak doğrudan referanslarını yazman senin için daha iyi olacaktır.

Referans olarak belirtmeden önce ilgili kişilerden veya şirketlerden izin istemelisin. Eğer işveren referanslarınla iletişime geçerse, referanslarının önceden haberdar olması olası bir sorunu engeller.

10 önemli ipucu!

 1. Ayrımcılığa yol açabilecek bir fotoğrafı CV’ne koyma, bu yüzden işveren CV’ni reddedebilir.
 2. Aynı sebeplerden dolayı, kesinlikle gerekli olduğunu düşünmüyorsan doğum tarihini, medeni durumunu veya sağlık durumunla ilgili bilgileri CV’ne ekleme.
 3. CV’nin iki A4 sayfasını geçmediğinden emin ol. Sayfanın kenar boşluklarıyla oynayabilirsin ancak işverenin uzun CV’leri okumak istemeyeceğini unutma.
 4. CV için gerekli bir format yoktur. Bu nedenle senin CV’n diğerlerinkinden farklı görünüyorsa endişelenme. Aksine, bu durum senin için bir fark yaratabilir! Görsel bilgiler içeren yeni CV formatları tasarım endüstrisinde oldukça popüler hale gelmektedir ancak filigranların ve gösterişli kenarların çokça bulunduğu fazla abartılı bir CV hazırlamamaya özen göster.
 5. Anlaşılması güç ifadelerden uzak durarak, kısa cümleler ve paragraflar kullanmaya çalış.
 6. Önemli becerilerini ve tecrübelerini öne çıkarırken, en son değişiklikleri de eklemeyi ihmal etme.
 7. Renkli ve abartılı yazı tipleri kullanma, yazdığın her şeyin tutarlı olması ve kolay okunması oldukça önemli.
 8. Bahsettiğin becerileri, ilgili iş alanlarındaki tecrübelerinle destekle.
 9. Anahtar kelimeler kullan ancak bunları çok fazla tekrarlamamaya özen göster.
 10. CV’ni göndermeden önce bir kez daha gözden geçir ve yazım hatalarını kontrol et. Mümkünse bir arkadaşından CV’ne göz atmasını iste. CV’de yazım hatası yapmandan daha kötü bir şey yoktur. Bu durum, detaylara dikkat etmediğini ve özensiz biri olduğunu gösterir.

CV’ni nerelere göndermelisin?

CV’ni hazırladıysan ve ortaya çıkan işten memnunsan, sıradaki aşama gelecekteki işverenine bu CV’yi ulaştırmak. Bunun için birkaç farklı yol var:

 1. CV’ni kariyer sitelerine koyabilirsin. Böylece şirketler kolaylıkla CV’ne ulaşabilir, proifilini inceleyebilir, CV’ni indirebilir ve senden işe başvurmanı isteyebilir. İşverenin CV’de görmek isteyeceği anahtar kelimeleri yazdığından emin ol.
 2. İlanı olan pozisyonlara, CV’ni göndererek doğrudan başvurabilirsin.
 3. Spekülatif ol ancak aynı zamanda hedeflerin de olsun. Yani, herhangi bir açık pozisyonla ilgili iş ilanı olmasa da, çalışmak istediğin şirkete işi istediğini belirterek CV gönderebilirsin. Şimdi uygun pozisyonları olmasa da, CV’nin ellerinde olması sana gelecekte açılacak pozisyonlar için öncelik tanır ve iş için olan isteğini göstermeni sağlar.
 4. Sitemizdeki yarı zamanlı iş bulmak ya da kendi işini yapmakla ilgili diğer rehberleri de inceleyebilirsin.

Ücretsiz CV şablonları

Yukarıda bahsettiğimiz, öğrenciler ve yeni mezunlar için ideal olan CV şablonlarını indirebilirsin. Bu örnekler, kendi CV’ni oluştururken sana yardımcı olur.

Bol şans!

İş başvurularında sana bol şans diliyoruz! Eğer bir sorun olursa, aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsin. Sana memnuniyetle yardımcı oluruz.

İşe başvururken CV’ni gözden geçirmeyi unutma. Ayrıca, CV’ni başvurduğun pozisyon için etkili bir niyet mektubu ile de destekleyebilirsin. Mülakata mı çağırıldın? Bunun için de gerekli rehberi okumak için sitemizi inceleyebilirsin.

Paylaş