FREELANCING NEDİR? KAPSAMLI FREELANCE REHBERİ

Yazılımcılar, tasarımcılar ve hevesli yazarlar için iş tecrübesi oldukça değerli, peki hem iş tecrübeniz eksik hemde para kazanmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Freelance işler tam sana göre!

Neden mi freelance? Çünkü düşük maaşlı hatta maaşsız stajların sonunda bulunduğun sektörde neyi sevip sevmediğini ve sonunda hangi alana yöneleceğine karar vermeye çalışmak oldukça sıkıcı ve insanı belki de işten soğutan olaylardan bir tanesi.

Daha da kötüsü çoğu part-time iş seni yönelmen gereken sektörden alıkoyup düşük ücret ve yüksek çalışma saatleriyle oyalar da oyalar.

Ancak ufukta tam bu problemlerden sıyrılmanı sağlayacak bir iş var! Biraz kararlılık ve çalışkanlıkla tasarım, yazılım, makale yazarlığı ve adminlik gibi dünyanın dört bir yanından işler bulabilirsin. Üstelik işlerin büyük bir kısmı tecrübe istemiyor bile!

Faydaları saymakla bitmez, hem evinde istediğin proje üstünde çalışma imkanı kazanıyorsun hem de cvni doldurmaya başlıyorsun. Hatırı sayılır maaşı da cabası.

Daha fazla uzatmadan işte freelancing kurdu olmak için nihai rehberimiz!

 

Bu yazıda neler var?

Artıları ve eksileriyle Freelancing

Yatağında para kazanma fikri kulağa sıcacık ve konforlu geliyor olabilir ama evden çalışmanın kolay olduğunu zannetme. Her sefanın bir cefası vardır.

+

 1. Çalışma saatlerini belirleme özgürlüğüne sahipsin, çalışacağın yere de!
 2. Kuralları belirleyen sensin, istediğin zaman molanı verebilirsin, arkadaşlarınla buluşabilirsin.
 3. İş alırken seçici olabilirsin – Eğer bir iş çok komplike ise yada maaşı yeterince iyi değilse basitçe reddedebilirsin.
 4. Dünyanın dört bir yanından insanlarla çalışabilirsin.
 5. İyi bir itibarın olduktan sonra tam zamanlı bir işten daha fazla kazanacağın garanti.

 1. Ödemelerini düzensiz almak ve 2-3 ay sonra ne kadar kazanacağından emin olmamak zaman zaman zor durumlarda kalmana sebebiyet verebilir.
 2. Kendi patronun olmak oldukça disiplin ister. Seni uyandıracak hiç bir dış etken bulunmazken o yataktan kalmak oldukça zor.
 3. Ensende soluyan bir patronun olmasada yapmaya yükümlü olduğun bir iş hala var, son teslim tarihinden geç teslim edilen her bir iş sana kötü itibar olarak geri dönecek.
 4. İnternet aleminden para kazanmaya çalışmak yalnızca senin aklına gelmiyor, binlerce rakibin sağdan soldan para kazanmak için çaba sarfediyor. En fazla çabalayan pastadan kendi payını koparacak.
 5. Dünyanın öbür ucundan müşterilerin olunca saçma saatlerde skype görüşmeleri yapman gerekebilir, pijamalarını değiştirmeyi unutma.

Çalışırken bunalıma girmemen ve motivasyonunu koruman için ücretsiz wifi alanlarından yararlanmanı öneririz. Ortak çalışma alanları adı altında açılan kafeler işine yarayabilir. 🙂

Görevlerini parçalara ayırman ve gün için sık sık yer değiştirmen yaratıcı ve verimli olmanı sağlayacaktır.

Çalışma alanları

Freelancing sınırları neredeyse hiç olmayan bir çalışma tarzı. Yazarlıktan yazılımcılığa, çevirmenlikten tasarımcılığa kadar bir çok farklı sektörde iş imkanı sunuyor. Tek yapman gereken çabalayıp sana uygun olan işi kapman. 🙂

Yazarlık ve çeviri

Muhtemelen en kolay erişilebilir olan freelancing türü budur – özellikle İngilizce yeterliliğiniz varsa ve çeviri için yeterince sabırlıysanız.

Yazı konusunda iş çeşitliliği bol – makale yazmanız istenebilir, e-kitap, çevrimiçi mağazaların ürün açıklamaları, hatta Facebook gönderileri ve tweetleri. Evet, doğru duydunuz – sosyal medyada para kazanabilirsiniz.

Freelance gazeteciliği bile deneyebilirsiniz. İnternet gazetelerine köşe yazıları yazabilir hatta belki ünlü gazetelerde bile makaleler yayınlama fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak bazı yayımcılar öğrenci olmanızdan faydalanmaya çalışıp size ödeme yapmak istemeyebilir. Çalışmaya başlamadan önce koşulları iyice öğrenin sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmanızı istemeyiz.

Ayrıca yabancı diliniz varsa çeviri işleri yapabilirsiniz. Bu alanda rekabet daha az ve gelir daha yüksek. Dizi çevirileri ilgi alanınıza girebilir, eğlenceli ve güzel parasıda var!

Grafik Dizayn

Tasarım, içinde bulunmak için hiçte kolay bir sektör değil. Sadece endüstri standartlarında olan bir yazılıma sahip olmanız yeterli değil, aynı zamanda yetenek ve hayal gücüne ihtiyacınız var.

Yeni bir Start-up için logo oluşturabilir, video hazırlayabilri, PowerPoint sunumlarını üretebilir, hatta gazetelerde ve dergilerde görünecek ilanlarda çalışabilirsiniz.

Eğer bu özelliklere sahipsenSınıfta karalamalar yapıyor ve hayal gücünü kağıda dökmekten zevk alıyorsan, biraz da yetenekliysen tasarımcı olarak freelance işler yapablirsin.

Yazılım ve IT

Programcılar, her gün kullandığımız web sitelerinin ve uygulamaların ardındaki beyinlerdir. Tipik bir müşteri için iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir yazılım oluşturma görevini üstlenirler.

Yazılım bir yana dursun sanal IT hizmetleri de verebilirsin. Web sitelerine SEO (Arama motoru sonuçlarında onları daha görünür hale getirmeyi sağlar) çalışmaları yapmak bunların en yaygını olabilir. İstatistiksel analiz ve veritabanı yönetimi diğer yaygın freelance işlerden bir kaçıdır.

Eğer bu özelliklere sahipsenİnternette sadece bir kullanıcı bulunmuyor, sistemin nasıl çalıştığı hakkında fikirlerin varsa. Beyin fırtınası yapmayı seviyor ve üretme konusunda meraklıysan. HTML , CSS yada Javascript biliyorsan ( Bilmiyor ama öğrenmeyi istiyorsan Code Academy ile ücretsiz çevrimiçi kurslara katılabilirsiniz) bilişim alanında freelance işlere sahip olabilrsin.

Asistanlık

Bu sektörde şiddetli rekabet var. En popüler görevlerden biri transkripsiyon olarak adlandırılır ve bu, konuşmaların kayıtlarını dinlemeyi ve bunları yazmayı içerir. Hatta yarı zamanlı bir uzaktan kişisel asistan olabilirsiniz, üstelik kalem etekler yerine pijamalarınız ve hoodilerinizle!

İyi bir sanal asistanın rolleri ve sorumlulukları arasında müşterilerin telefon görüşmelerini yanıtlama, patronun programını planlama ve seyahatlerini düzenlemek bulunmaktadır. Sıradan bir ofis asistanından pek bir farkı yok gibi.

Eğer bu özelliklere sahipsen: Düzenli ve organize biriysen bu özelliklerini paraya dönüştürmeyi düşünebilirsin.

Ve çok daha fazlası

Havalı olandan gülünçlüğe kadar, hemen hemen her yetenek freelancing alanında kullanılabilir. Elbette, bazıları için diğerlerine göre daha fazla talep var – fotoğraf, veri girişi ve video prodüksiyonu, freelance için diğer popüler alanlardan sadece üçü.

Neredeyse herkesin freelance alanında bir şansı var derken abartmıyoruz! İş ilanlarına göz attığın zaman bize hak vericeksin.

Ne kadar kazanırım?

Freelance dünyasında iki farklı ödeme sistemi vardır – saatlik ya da proje başı sabit ücret.

İşi kapabilmek için dünyanın her tarafından insanlarla rekabet etmeniz gerekiyor.  Eğer yaşamak için çok daha az maliyetli, ekonomik olarak gelişmekte olan bir ülkede yaşıyorlarsa(Hindistan, pakistan vb), onların fiyatları ile rekabet etmek zor olabilir.

Bu nedenle aldığın ücret onlardan yüksek olabilir, öyleyse doğru insanın sen olduğunu iş verenlerine kanıtlaman gerekir. Öte yandan işi almadan önce iyi düşünüp taşınmalısın, kaç saat süreceğini kestirmeli ve saat başına ne kadar kazanacağını hesaplamalısın. Sana getirisi olmayan bir işte çalışmak istemezsin elbet.

Nadir yeteneklere sahipseniz, muhtemelen iş bulma şansınız da daha yüksek olur, ancak unutmayın, kendinizi iyi pazarlamanız gerekiyor. Kazanacağınız paranın miktarı için de gerçekçi beklentilere sahip olun (ne yazık ki az sayıda müşteri saatlik 250 lira ödemeye hazırdır) ve büyük freelance sitelerinde mevcut işlere göz atın (aşağıya bakınız).

UYARI: İş bulmanıza yardımcı olan freelancing siteleri kazançlarınızın bir kısmını hizmet bedeli olarak almakta. Ödeyeceğiniz komisyonun farkında olduğunuzdan emin olun ve müşteriyle bir fiyat üzerinde anlaşırken bunu da gözden geçirin.

Asla ödemeyi freelancing sitesi dışında yapmayı teklif eden biriyle çalışma (eğer kişiyi tanımıyorsanız). Hakkın olan ödemeye yapmayabilirler, üstelik freelancing sitesi tarafında fark edildiğinde bir daha onlarla çalışma imkanın ortadan kalkar.

4 Freelancing sitesi

Freelance çalışma hayatını destekleyen bir çok web sitesi var. Bir birlerinden çok ta farklı çalışma prensiplerine sahip olmayan bu sitelerin 4ünü sizler için derledik.

Upwork

2014’ün başlarında sektörde geniş hacmi olan iki firma Elance ve oDesk güçlerini birleştirerek Upwork’ü ortaya çıkardı. Upwork’e kayıtlı 10 milyon freelancer ve 4 milyon müşteri mevcut. Sayılarda gösteriyor ki Upwork sektörünün en büyüğü.

Saatlik işlerden 6 aylık projelere, start-up’lardan büyük şirketlere kadar çok geniş bir ağa sahip.

Web sitesi oldukça sade ve anlaşılır bir yapıda. Müşteriler projelerinin ilanlarını koyarken isteklerini açıkça belli ediyor, böylece başvuru aşamasında kafanız pek karışmıyor. Ödeme yöntemi ise oldukça güvenli. Müşteriler sen işe başlamadan önce Upwork’e gereken ödemeyi yapıyor ve şirket parayı havuzda bekletiyor, yani paranız senin işe başladığın ilk günden itibaren hazır durumda oluyor.

link»

Freelancer

Freelancer oldukça düz ve sade bir site. Facebookla bile kaydolabilirsi! Kayıt olduktan sonra paraya çevirebileceğin özelliklerini giriyorsun sonrasında freelancer bu özelliklerine göre uygun olan iş ilanlarını karşına çıkarıyor.

Freelancer projelere başvuran insan sayılarını göremenize izin veriyor böylece revaçta olan ve kenarda kalmış projeleri bulabiliyorsun (pek çok sitede bu özellik yok). Rebati arttıran bu özellik aynı zamanda kimin ne kadar ücret talep ettiğini ortaya çıkarıyor. Tecrübesiz bir çalışansan daha ucuza çalışabilir ve işleri kapabilirsin.

link »

Guru

Bu platform proje bazlı çalışmalarda, işverenle uzman arasında köprü görevini görür. Bu köprü işveren’e projesini daha az maliyet (Firmalarla karşılaştırınca) ve daha çok güven ile yaptırma imkanı sunarken uzman içinde yine güven içerisinde, profilini oluşturup ekonomik kazanç elde etmesini sağlar.

link »

Others

Sitenin sadece Türk kullanıcılara hitap etmesi işveren ve çalışan kişi sayısının diğer sitelere göre oldukça az olmasına sebebiyet verse de ingilizce bilmeyen çalışan ve iş verenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Others, senin benim gibi iki öğrenci tarafından kurulmuş bir freelance sitesi. 2016’dan beri yayında olan site oldukça önemli bir kitleye ulaştı. Others ilk zamanlarından bu yana gittikçe artan bir taleple birçok üniversite öğrencisine ek gelir kazandırırken, bireysel ve kurumsal işlerini öğrencilere yaptıranlara ise zaman kazandırmaya devam ediyor.

link »

Freelance profiliniz için 5 tavsiye

İşleri kapabilmek için yaptığın başvurular değerlendirilirken göz önüne alınan tek şey profilin ve onun ne kadar güçlü olduğu. Portfolyon, önce ki müşterilerinin bıraktığı notlar ve profil puanın şüphesiz ki çok değerli.

Doldurman gereken belirli alanlar var ve onları tamı tamına doldurman gerekiyor. İşleri kapabilmen için insanları ikna etmen gerekiyyor, başlangıç olarak güçlü bir profil çok işine yarayacak.

1. Gösterişli Ol!

Çöp çatanlık sitelerinde ki cool profillerinizi unutun! Burada gösteriş zamanı, neyin var neyin yok ortalığa dökmelisin..

Varsa eski müşterilerini isimlerini paylaşmaya çekinme hatta iş sonunda attıkları teşekkür mesajlarını bile paylaşabilirsin. Tecrübelerini göstermen diğer müşterilerinde sana olan yaklaşımını değiştirecektir.

2. Geri dönütlere önem ver

Dünyanın en havalı profiline sahip olsan bile tavsiye puanın dört yıldızı geçmiyorsa kimse seninle çalışmak istemeyebilir. Bunun için verdiğin sözleri yerine getir ve işlerini titizlikle yap. Böyle yüksek puanlarını profilinde gururla sergileyebilirsin.

İş biter bitmez müşterini darlamaya başla, ta ki o 5 yıldız sana verene dek. Eğer kariyerinin başında yıldızlarla dolu bir profil oluşturmayı başarırsan yeni işler bulmanda oldukça kolaylaşacak. İlk haftalar en zor olanlar, bir kaç işten sonra devamı iplik söküğü gibi gelecektir.

3. Kendinden bahset!

Uzaktan çalışıyor olman robot olduğun anlamına gelmiyor! Kendinden bahset ve bunu yaparken samimi ol.

İlginç hobilerin ve alışkanlıkların varsa bunları profilinde belirt, işverenler çalıştıkları kişiler hakkında bilgi sahibi olmayı sever ve bakarsın sırf bir ortak nokta yüzünden iş kapabilirsin.

4. Kısa ve Öz

Yukarıdaki tüm noktaları göz önünde bulundurarak, profilinizi kısa ve öz bir noktada tutmak için çaba göster. Bir müşteri 10 olası freelancer’ı listesine aldıysa, her seferinde 2.000 kelimelik profil okumak istemez.

Profilinde iş için önemli noktalara özen göster, bitirici ve ikna edici kısa cümleler kullan. Yalanlarla dolu bir profil anlaşılır ve ciddiye alınmaz. 15.000$ değerinde ki bir cv ile 25$’lık teklifler verme. 🙂

5. Dil bilgisi

Son olarak cümlelerini doğru kurduğuna emin ol. Küçük bir dil bilgisi hatası bile kimileri için çok önemli olabiliyor. Çok basit bir öneri gibi duruyor olabilir ancak çoğu insan yazılarına yeterince dikkat etmediği için küçük hatalar yapabiliyor. Hele ki yazarlık sınıfında bir işe baş vuracaksan burada yaptığın hatalar işi almana engel olacaktır.

Freelancer kalabalığından sıyrılman için 4 tavsiye

Artık bir profilin var, freelancer olarak ne yapmak istediğine dair bir fikir ve ne kadar para kazanacağına dair bir beklentin var. Ama bu yüksek rekabetli ortamda nasıl iş kapacaksın?

1.Senin için en uygun üyelik tipini belirle

Kimi sitelerin üyelik tipleri olabiliyor, bundan dolayı standart üyelik sizi iş başvuruları yaparken kısıtlayabilir (örneğin haftalık 3 başvuru vb). Üyelik satın almak size sınırsız başvuru hakkı verecektir, böylece iş bulma ihtimalinde oldukça artacak.

Genellikle üyelik ücretleri bir işten kazandığın miktarin üstünde olmaz(Tabi ki çalıştığın alana göre değişkenlik gösterebilr). Fiyat performans değerlendirmesi yaptığında sınırsız iş başvurusu yapabileceğin bir üyelik kesinlikle sana getirileri olan bir yatırım olacaktır.

2. Başvurduğun işlerde seçici ol

Proje açıklamaları doğrultusunda gayet ayrıntılı olan müşterileri bul. Bu durum başvuru yazını kişiselleştirmene ve iş için gereksinimlerin üstüne daha fazla önem gösterebilmeni sağlar.

Anlamadığınız bir nokta olduğunda soru sormaya çekinme! Kabul ettiğin işin işi yaparken değişmesini ve farklı noktalara gitmesini istemezsin.

3.Başvurularını kişiselleştir

Sakın ama sakın yapacağın iş başvuruları için ortak bir yazı kullanma. Freelancer yada tam zamanlı iş hiç fark etmez.

Müşteriler verdikleri işin önemsenmesini isterler ve senden fazladan ilgi beklerler. Yaptığın başvurularda iş hakkında düşünceni, nasıl yapacağını fazla uzun olmayacak şekilde açıkla, böylece işvereni ikna etme ihtimalin artar. Ayrıca kimi müşteriler motivasyon mesajlarında spesifik bir kelime kullanmanı isteyebilirler, başvurmadan önce koşulları iyice oku ve ciddiyetsiz başvurulardan sıyrıl.

Kaçınılması gereken hatalar

Tam teşekküllü bir freelancer olmaya neredeyse hazırsınız!

Ama başlamadan önce, bir freelancer olarak yaşamak isteyen herkes için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli hususa ve yapılmaması gerekenlere şöyle bir göz gezdir:

 

 • Müşterilere karşı hep uyanık ol– Her zaman 3. parti bir freelance sitesi kullan, böylece gelirini garanti altına alırsın. Ayrıca bir işe başlamadan önce ne kadar kazanacağına emin ol!
 • Legal takıl – Çok açık bir öneri ancak bazı işler başına dert açabilecek türden olabilir – porno siteleri için video editlemek yada uyuşturucu ve benzeri illegal işleri daha şirin göstermek için istenen yazılar– bir kaç günlük akşam yemeği için aldığın risk parmaklıkların arkası olmamalı!
 • Ücretsiz çalışmaya hayır! – İlk işini kapmaya çalışırken kulağa mantıklı geliyor olabilir ancak bütün freelance sitelerinde yeteneklerinizi bedavaya sergilemeniz yasaklanmış durumda. Bunun yerine portfolyonuz için serbest stilde birkaç çalışma yapabilir ve sergileyebilirsiniz.
 • Kazanç ortaklığından uzak dur – Kimi müşteriler sıkı çalışmanızın karşılığında size kazanç ortaklığı teklifleriyle gelebilir. Bu muhteşem teklifler maalesef gerçek olamayacak kadar muhteşemler, kısaca dolandırılacağınızı var sayıp yeni işlere yönelin.
 • İyi bir müşteri mi buldun? Yakasına yapış! – Projeni bitirdiğin zaman müşterine 10 gün içinde vereceği başka bir iş için %5-%10 arasında bir indirim teklif edebilirsin. Bu sayede bir sonraki işin için harıl harıl araştırma yapman gerekmeyebilir. Öte yandan bu tarz web sitelerinde geri bildirim çok değerlidir, çalıştığın insanların iş bittikten sonra profiline yorum yapmasını iste.

 

Eğer buraya kadar gelmeyi başardıysan artık güzel bir çayı hakediyorsundur. Derin bir nefes al, arkana yaslan ve edindiğin bilgilerle ne yapabileceğini düşünmeye başla. Freelancerlık hakkında her şeyi biliyorsun artık. Hala cevaplandırılmayan soruların varsa yada freelancerlık hakkında seninde söyleyeceklerin varsa aşağıya bir yorum bırak ve biöğrenci ailesine sende katkı yap.

Paylaş

Bir cevap yazın