FOTOĞRAF ÇEKEREK NASIL PARA KAZANILIR?

Her gün yüz binlerce selfie çekiyoruz, ancak sana bunu bir kenara bırakıp dijital dünyada fotoğraf çekerek ve satarak nasıl para kazanacağını göstereceğiz.

Fotoğrafçılığı pahalı bir hobi olarak görüyorsan haksız sayılmazsın ancak fotoğraflar üzerinden para kazanman için profesyonel ekipmanlara sahip olmana gerek yok, iyi bir kameraya sahip bir telefonla da bu işi yürütebilirsin.

Bu yazıda neler var?

Başlarken

Eğer bir dijital kameran varsa elbette satış yapabilmek için daha fazla imkana sahipsin. Çünkü dijatal kameralar daha kaliteli fotoğraflar çekebilir, bu baskıda kullanılacak fotoğraflar için önemli bir detay olabilir.

Sadece telefonun kamerasını kullanıyorsan da oldukça imkana sahipsin. Stock librarylerde mobil fotoğrafların sayıları gün geçtikçe artıyor ayrıca diğer iş imkanlarında da sana uygun fırsatlar bulunuyor. Okumaya devam!

İhtiyaçların

Fotoğrafı çekmek kadar önemli bir diğer şey ise fotoğrafın sunumu. Fotoğraf düzenleme programları bu noktada sana yardımcı olacak. Bu programlara bir göz gezdirmen oldukça faydalı olabilir. Biraz aşina olduktan sonra her şey daha da kolaylaşacak.

Adobe Lightroom ve Photoshop sektörün en önemli bileşenleri ancak oldukça tuzlular. Sakın kesenin ağzını ücretsiz uygulamara göz atmadan açma! Sadece bu pahalı uygulamaları kullanmak zorunda değilsin! İşte senin için seçtiğimiz bazı ücretsiz uygulamalar:

 • FastStone Image Viewer, RAW dosyalarını doğrudan dijital fotoğraf makinenden açabilir ve bunları JPG, TIFF veya PNG formatında kaydedebilir. Renk düzeltme, düzleştirme, kırpma ve kontrast gibi temel düzenlemeler için yeterli bir program.
 • Raw Therapee, renkleri, kıvrımları ve daha fazlasını düzenlemek için bir sürü araç içeren bir Lightroom benzeri editördür.
 • PIXLR, Photoshop’a karşı ücretsiz bir alternatiftir. Doğrudan bir tarayıcıdan veya uygulamadan ücretsiz olarak çalıştırabilirsin.
 • GIMP, öğrenmesi diğer uygulamalara kıyasla daha zorlu olsada Photoshop ile yapabileceğin çoğu şeyi burada da yapabilirsin.
 • Telefonundan erişebileceğin onlarca ücretsiz uygulama var. Snapseed ise bu uygulamalar arasında en öne çıkanlardan biri. İşte sana Android ve AppStore için linkleri.

Stok Kütüphanelerinde Satış

Stok kütüphaneleri, web sitelerinde, kitaplarda, ürünlerde ve hatta reklamlarda kullanılmak üzere fotoğrafların satıldığı yerlerdir. Her satıştan bir miktar komisyon alarak çalışırlar.

Bir stok sitesi üzerinden satış yapmak, pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından birisidir: Bir fotoğrafı bir kez yükleyebilir ve tekrar tekrar satabilirsin, neredeyse sonsuza kadar!

Stok kütüphanelerine yüklediğin fotoğraflar belirli standartlara göre kontrol edilir, uygun görülürse kabul edilir ve sitede görünür hale gelir.  

Bunun anlamı, her zaman en iyi fotoğraflarını seçip yüklemeye özen göstermelisin. Yine de reddedilme konusunda pek bir kaygın olmasın güvendiğin fotoğrafları yüklemeye devam et. En iyi sonucu elde etmek için birden fazla siteye üye ol ve fotoğraflarını yükle.

Stok kütüphanelerinde bir fotoğraf sattığında, resminin kullanılması için bir lisans satarsın. Fotoğrafını veya telif hakkını vermezsin. İşte fotoğraflarını satabileceğin bazı stok kütüphaneleri:

Stok Kütüphaneleri

 • Alamy, Britanya ve Birleşik Devletler’de oldukça yaygın bir stok kütüphanesidir. Şirket bir fotoğraftan elde edilen gelirin ortalama 90 Amerikan Doları (USD) olduğunu tahmin ediyor. Ancak, bu fiyat kullanım alanına bağlı olarak 20 ila 500 dolar arasında değişkenlik gösterebiliyor. Satışlarlar alınan komisyon ise %50.
 • Picfair ise ayrı bir konseptle karşımıza çıkıyor. Fotoğraflarından ne kadar kar edeceğine sen karar veriyorsun. Ardından Picfair belirlediğin fiyatın üstüne %20 ekliyor. Satışın sonunda senin eline geçen ücret başta belirlediğin miktar oluyor.
 • EyeEm: Bu siteye girdiğin zaman karşılaşacağın şey biraz Instagram ve biraz Alamy .EyeEm bir fotoğraf paylaşım sitesidir, ancak ‘beğeni’ den daha fazla kazanmak istiyorsanız, resimlerini pazarda da paylaşabilirsin. EyeEm satışlardan elde edilen 20$-250$ arasında ki gelirleri seninle %50-%50 paylaşır.
 • Foap telefon fotoğrafçılarını hedef alan ücretsiz bir uygulamadır GooglePlay ve appStore’da kullanıma açık olan bu uygulama her bir fotoğrafı 10$ dolar karşılığında satar ve karı 50/50 seninle paylaşır. Ayrıca yine farklı bir konsept olan Aylık Görevleri vardır. Belirli bir tema hakkında fotoğraflar yükleyerek fazladan para kazanman da mümkündür.

Amiral Siteler

 • Dreamstime’da her bir satış işlemi için, katılımcı, işlemin net satış tutarına göre hesaplanan % 25-50 gelir payını alır. Siteye özel içerikler (Fotoğrafını sadece bu sitede yayımlıyorsan) içinse bu pay %60a kadar çıkabilir. Eğer telefonundan fotoğraf çekiyorsan uygulamayı telefonuna indirip işleri oldukça kolaylaştırabilirsin. (Android, iPhone).
 • iStock her bir satıştan %15 pay alacağını belirtse de bu oran fotoğrafın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Fotoğraflar genellikle 10$ ile 28$ arasında fiyatlandırılıyor, ancak müşterinin satın aldığı lisans veya abonelik planına göre sana düşen pay tekrar hesaplanıyor.
 • Shutterstock her bir fotoğraf satışından sana 0.25$ teklif ediyor, ancak belirli bir satış miktarından sonra katılımcıya ayrılan pay artabilir. Bu durumu gerçekleştirilmesi için senden beklenense 10.000$’lık satışı tamamlaman, böylece bir satıştan elde ettiğin gelir 0.38$’a yükseliyor…

Stok Marketleri Etkili Kullanmak

Stok fotoğrafçılığından para kazanmak iştah açıcı bir ek gelir kaynağı olabilir, ama aklının bir köşesinde tutman gereken bir kaç detay daha var:

 • Stock fotoğrafçılığı zar atmaya benzer: eğer satış yapmak istiyorsan kaliteli fotoğraflar çekip birden fazla siteye yüklemelisin.
 • İnsan temalı fotoğraflar her zaman oldukça ilgi görür, ancak fotoğrafını çektiğin kişinin model formunu doldurması gerekebilir böylece yasal olarak o fotoğrafın kullanılmasında bir engel kalmaz.(Üyesi olduğun stok kitaplıklarında senin için hazırlanmış model formlarını bulabilirsin).
 • Hesap şartlarını kontrol et! Ne zaman ve hangi para biriminde ödeme alacaksın? Hesabını daha sonra iptal etmek istersen fotoğraflarına ne olur? Bu gibi durumlardan haberdar ol.
 • Müşterilerinin fotoğraflarını nasıl kullandıkları konusunda genellikle söz sahibi olmazsın. Bu nedenle, selfielerini instagram reklamlarında yada Sultan Ahmet’te bir reklam panosunda görmek istemiyorsan, onları yükleme!
 • Sitelerin haber bültenleri için kaydol, neyin satılacağını, neyi ekleyeceğini ve hatta kameranı veya düzenleme becerilerini nasıl geliştireceğin konusunda seni bilgilendirebilir..
 • Resimlerini yüklediğinde bol miktarda anahtar kelime ekle – bu, kişilerin resimlerini bulmasına yardımcı olur (ve umarım satın alırlar!).

Baskılarını Sat

Fotoğraflarının baskılarını satmak oldukça özgür olduğun ek gelir kaynaklarından biri olabilir . Ne çekeceğine, kime satacağına ve ne kadara satacağına sen karar verirsin, stok kütüphaneleriyle satış yapmak gibi, güzel bir pasif gelir sahibi olabilirsin.

Fotoğraf baskılarını evinde yapabileceğin gibi yüksek kaliteli lablarda da yapabilirsin. Unutma, daha yüksek kalite daha yüksek gelir!

Bunu uygun labları kullanarak, kaliteli kağıtları seçerek hatta fotoğrafların arkasına küçük bir imzanı ekleyerek yaptığın işe verdiğin değeri müşteriye daha çok belli edersin, fiyatta bu oranda yükselirken müşterinin yüzü ekşimez. 

Fotoğraf Vitrinleri

Fotoğrafçı dostu web siteleri, dijital fotoğraflarını, portföyünü (çektiğin fotoğrafları sunman için) ve alışveriş araçlarını (baskı, indirme ve aklınıza gelebilecek diğer satış yöntemlerini) tek bir alanda düzenli bir şekilde saklamanı sağlar.

Hatta satış yaptığın her seferde baskı ve postalama işlemleriyle bile ilgileniyorlar. Muhteşem, değil mi?

Ancak bu insanlar tüm bunları ücretsiz yapmıyor, siten için hosting ücreti yanı sıra her bir satış için önceden belirlenmiş bir kesinti alıyorlar.  Eğer bir şans vermek istiyorsan, tam üyelik satın almadan önce 14 günlük ücretsiz deneme ile göz atabilirsin bazı siteler: Zenfolio ya da Smugmug.

Kendi Mağazanı Aç

Alternatif olarak her zaman kendi internet siteni açıp satışlarını oradan yapabilirsin. Yazlık ilçelerde küçük bir stant açmak da kesinlikle karlı olacaktır.

Sosyal Medya

Nihayetinde sosyal medya üzerinden satış yaparak para kazanan binlerce insan var. Sen de fotoğraflarını ve diğer içerikleri doğrudan profilinden satabilirsin.

Örneğe mi ihtiyacın var? Seni sokak fotoğrafçısı Daniel Arnold’un hikayesinde bir geziye çıkaralım öyleyse: Instagram takipçilerine fotoğraflarının baskılarını satışa çıkardığını duyurdu ve bir günde 15.000$ kazandı(Link ingilizcedir)… Tabi ki güçlü bir hayran kitlesine sahip olman para kazanmana oldukça yardımcı olur, ancak eğer yetenekliysen (ve doğru hashtag’leri bulabilirsen) denemeye değer!

Sosyal medyada satışla ilgili en iyi şey, bir web sitesine bile ihtiyacın olmamasıdır: Profilin portföyündür ve ulaşabileceğin milyonlarca insanı barındırır!

Sosyal medyadan para kazanma fikri kulağa hoş mu geliyor. Öyle sosyal medyadan nasıl para kazanacağını anlattığımız bu yazımıza göz atmak isteyebilirsin!

Sipariş Üzerine Baskı Yap

Siparişe bağlı baskı, paspaslar, anahtarlıklar, tişörtler, çantalar, kitaplar ve çok daha fazlasını sıfır başlangıç maliyetiyle yapmak için en iyi yollardan biridir.

İsteğe bağlı baskıların asıl güzelliği, tonlarca ürünün reklamını yapabilmenize rağmen, hiçbirinin biri tarafından satın alınmadıkça gerçekte mevcut olmamasıdır. Bu nedenle, saklamak için bir depoya ihtiyaç duymayacağın gibi henüz mevcut olmayan üründen zarar etmen de mümkün değildir. Daha da iyisi, senin için tüm üretim, baskı ve postalamayı yapan web siteleri var, bu yüzden tek yapman gereken fotoğraf çekmek!

Fotoğraf Kitapları

İlk durağımız: Blurb, istediğin fotoğrafları kitap olarak yayınlayan yayın platformu

Blurb, Facebook veya Insta görüntülerini içe aktararak fotoğraf albümleri oluşturmana olanak tanır ve bitmiş kitabını Blurb veya Amazon.com’da satabilirsin. Kitapları kendi web sitende yayınlayabilirsin (sahipsen), ancak ödemeyi sadece Blurb / Amazon üzerinden sağlayabilirsin. Oldukça kolay!

Hediyelikler

Siparişe bağlı üretimlerde en çok satan ürünler kıyafetler, ancak sen yine de fotoğraflarını (veya illustrasyonlarını) seçip hangi ürün formatlarında satılabileceğine karar verebilirsin. Siteler ise her zamanki gibi bu satış üzerinden bir kar payı alırlar.

 • CafePress: Markette sattığın her üründen sana %10luk bir kar payı verir, ancak site üzerinden kendi marketini açıp standart ücreti zamlayabilirsin..
 • Zazzle: Kar payını %5 ile %99 arasında seçmene olanak sağlar ama unutma ki belirlediğin oran belirlenmiş satış fiyatının üstüne eklenir.
 • Spreadshirt ile pazarda satılan ürünlerine 1 ila 20 dolar arasında kar payı ekleyebilir veya kendi mağazanı açıp %20 komisyonu kapabilirsin.
 • Redbubble’ın da çalışma prensipleri rakipleriyle az çok aynı. Ürülerine stabil bir kar miktarı ekleyebilir ya da varsayılan oran olan %20 ile çalışabilirsin.

Siparişe bağlı üretim hem düşük maliyetli hem de çok vaktini almayacak türden bir iştir. Eğer arada sırada satış yapıp beklenmedik kazançlar istiyorsan sipariş üzerine baskı işine kesinlikle göz atmalısın.

Başarılı satıcılar bu işten iyi paralar kazanmak isteyenlere dizaynlarını özenle hazırlamaları gerektiklerini ve tıpkı gerçek bir iş gibi ciddiye almaları gerektiğini öneriyor. Ağlamayana meme yok…

Freelance Fotoğrafçılık

Anonim olarak online fotoğraf satmak oldukça kolay, ancak tek aradığın şey fazladan bir kaç lira değil de itibar ve düzenli müşteriler ise işte sana bir kaç tavsiye.

 • Kendi alanını seç. Çiçekler, insanlar, binalar yada çok daha farklı bir şey, eğer en iyi olduğun konuyu bulup portfölyönü spesifikleştirebilirsen aramalarda daha kolay ortaya çıkar ve müşterilerine güven verebilirsin.
 • Sanatını geliştirmek için çabala. Unutma fotoğrafta bir sanat ve üstünde daha fazla çalışarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. İnternette yaptığın şanslı bir kaç satışın ötesine geçmek istiyorsan zamanının bir kısmını bu işe ayırmalısın.
 • Fotoğraf çekebileceğin etkinliklere katılmaya çalış. Fotoğraf kamplarını internette bulabilirsin yada arkadaşlarını ikna edip fotoğraf çekerek bir gün de geçirebilirsin. Böylece portfölyö oluşturman kolaylaşır ve kendine eleştirel gözden bakabilirsin. Spor müsabakaları ve konserler de para kazanmak için fotoğraf çekebileceğin güzel fırsatlar olabilir.
 • Fotoğraflarını sosyal medyada paylaş. Böylece insanlar senin fotoğrafçılıkla uğraştını görmeye başlayacak. Doğru hashtaglerle doğru kişilere erişebilir ve kendini iyice görünür hale getirebilirsin. Markaların yaratıcı fotoğraflarını çekerek ön plana çıkabilirsin.
 • Gazete, dergi ve website editörleriyle iletişim halinde ol, onlarla fotoğraflarını paylaşabilir ve senin için uygun bir işleri olup olmadığını sorabilirsin. Küçük tavsiyeler bile çok işine yarayabilir.
 • Spor, moda ve diğer özel etkinliklere katılmak işine oldukça yarayacaktır. Bu etkinliklere başvurup kabul almayı deneyebilirsin, içeri girdikten sonra çok sayıda satılabilir fotoğraf çekebilirsin. Unutma bu etkinliklere gerebilmek hiç de kolay olmayacak. 

Instagramda çektiği fotoğrafları paylaşan herkes kendini profesyonel fotoğrafçı gibi hissetse de aslında freelance fotoğrafçı olmak oldukça çalışma ve emek ister.

Biraz sabır, biraz azim ve onlarca ayakkabı pert ettikten sonra istediğin seviyelere ulaşmamak için hiç bir sebebin yok. Eğer kariyerini bu alanda yapmak istiyorsan sakın vazgeçme, ancak sadece ek gelir peşindeysen yukarıda ki diğer seçeneklere göz gezdir.

Fotoğraflarını ve para kazanma deneyimini bizimle paylaşmak ister misin? Yorumlarda bize yazabilirsin. Azmin bu yazıyı okuyan herkese ilham olsun!

Paylaş

Bir cevap yazın