FİT OLMANIN 10 UCUZ YOLU

Spor salonu üyelikleri sandığından daha fazla nakit ve istikrar gerektirir, tabi fit olmak istiyorsan spor salonu üyeliği şart değil! İşte bizim tavsiyelerimiz:

Düzenli spor yapan bir fitness fanatiği ya da fazla kilolarına veda etmek isteyen ama nasıl başlayacağını bilemeyen bir amatör olabilirsin, ancak sağlıklı bir vücut için o pahalı fitness salonlarına üye olmanı gerektirmiyor.

Ekonomik yollardan hem fiziksel hem de mental sağlığını korumana yardımcı olacak ve vücudunu şekle sokacak 10 alternatifi senin için bu yazıda toparladık.

Eğer bu yazıyı okuduktan sonra yine de spor salonuna üye olmak istersen dilediğini yapmakta özgürsün(alınmayız merak etme).

Bu yazıda neler var?

Fit olmanın 10 ekonomik yolu

1. Uygulamaları kullan!

Bu günlerde açıkçası biraz sağlıklı olmanın yanı sıra, ilerlemenizi takip etmenize ve farklı hedeflere doğru ulaşmanıza yardımcı olacak bir sürü spor uygulaması var.

Sworkit ve 7 Minute Workout gibi uygulamalar evde hızlı birkaç set yapmak için harika seçenekler ve tek ihtiyacın olan spor yapabileceğin boş bir alan.

Bir çok pt sosyal medya profillerinden tavsiyeler veriyor, takipçileri için örnek egzersiz videoları çekiyor hatta kişiye özel programlar hazırlıyor. Sen de üretilen bu bilgi hazinesinden payına düşeni almak için Instagram’da var olan fitness antrenörlerini takip et ve ihtiyacın olan motivasyona anında ulaş!  Hala keşfetmediysen Kayla Itsines ve Joe Wicke’ın sayfalarına göz atabilirsin.

2. Üniversitenin spor takımlarına katıl!

Üniversitedeki spor kulüplerine katılmak için Olimpik atlet olmana gerek yok.

Biraz araştırdığında futbol gibi çok bilinen sporlardan hiç duymadığın frizbi takımına kadar çok çeşitli spor kulüplerinin olduğunu farkedeceksin. Ayrıca bu takımlara katılman için ücret ödemen gerekmez. Fit olmak bir yana çok eğleneceğine de eminiz.

3. Sağlıksız beslenmeyi bırak

Zor bir günün ardından eve sipariş verdiğin pizzayı koltuğa kurulup televizyon karşısında mideye indirmek iyi bir seçenek gibi gözükebilir -ancak bunun bedenine ve cüzdanına hiçbir faydası dokunmaz.

Paket servisleri, yağlı yiyecekleri ve aburcuburları tüketmeyi bırak; farkı görmekle kalmayacaksın, aynı zamanda hissedeceksin de. Fit olmak için sağlıklı beslenmen şart!

Eğer kendi mutfağının master şefi olmak için yardıma ihtiyacın varsa, tam senin için bir yazımız (buraya tıkla) var!

4. Ev egzersiz ekipmanları kullan

Evinin bir köşesini spor salonuna çevirmeyi daha önce hayal ettiğini biliyoruz? Şimdi tüm o ihtişamlı egzersiz aletlerine sahip olmanın tam zamanı!

Fit olmak için ihtiyacın olan egzersiz aletlerinin ucuz versiyonlarını internette bulabilirsin örneğin 60 liraya alabileceğin bu set ile birçok kas grubunu çalıştırman mümkün.

İşi daha da ileriye götürmek istersen, Letgo ve benzeri sitelerde uygun fiyata muhteşem egzersiz aletleri bulabilirsin.

5. Su iç, hep su iç!

 

Sağlıklı beslenme işinde iyi olabilirsin, peki ya boğazından geçen diğer şeyler?

Gazlı içecekler, mesela Kola, Sprite ya da Fanta, tüm bunlar ve tatlandırılmış aromalı meyve sularının sadece iki faydası vardır: dişlerini çürütmek ve kilo problemlerini artırmak. Pahalı olmaları da cabası!

Tüm bunları bırakıp bildiğimiz düz su tüketmeye ne dersin, hem çok daha ucuz (hatta bedava!), ayrıca çok daha ferahlatıcı ve vücudun için çok daha iyi. Uzmanlar, her gün 8 ila 10 bardak (yaklaşık 2 litreye eşit) içmemizi tavsiye ediyor!

Suyun tadını biraz sıkıcı bulursan, lezzet vermek için içine biraz meyve  doğrayıp ekleyebilirsin.

6. Açık havaya çık

Dışarı çıkmak antrenman motivasyonunu bir üst seviyeye çıkarabilir. Koşu ayakkabılarını giy ve çevrede biraz jog yap – eğer ilk defa yapıyorsan daha önce yapmadığın için pişmanlık duyacaksın.

Hatta kendine antrenman arkadaşları bulduğunda dışarıda spor yapmak daha da eğlenceli hale gelebiliyor. Bunun için dilersen Nike Koşu Kulübü sayfasına göz atabilirsin.

7. Yaşam alanını kullan

Az önce söylediğimiz gibi açık havaya çıkmanı tavsiye ediyoruz ancak hava çok soğuk, çok sıcak yada yağışlı olduğunda (yada aklına gelebilecek herhangi bir mazeret ortaya çıktığında) antrenmanını ertelemek zorunda değilsin.

Fit olmak için evde yapabileceğin bir sürü aktivite var.

Merdivenlerden aşağı yukarı çıkmak (evet bu da bir egzersiz) squat ya da press ups evde yapabileceğin egzersizlerden sadece birkaçı.

Yine, şekle girmek isteyip evi terk edemeyenlere hitap eden bir sürü uygulama var: Spor salonu yok, bahane yok!

8. Uygun sporları dene

Şüphe yok ki bazı sporlar için pahalı ekipmanlara ve dahil olacağınız bir takıma ihtiyaç duyarız. Ama bedava seçenekleri de göz ardı etmemek lazım.

Mesela tenis bunlardan birisi. Birçok üniversite ve belediye ücretsiz kullanabileceğin tenis kortlarına sahip, çevrendeki tesisleri gözden geçirmende fayda var.

9. Alışkanlıklarını değiştir

En tembelimiz bile, günlük rutinlerinde birkaç basit değişiklik yaparak kalori yakmaya başlayabilir.

Online satın almak yerine haftalık yiyecek alışverişlerin için markete git ve alışveriş arabası yerine sepet kullanmayı unutma (bicepsleri çalıştırmamız lazım!).

Okula otobüsle gitmek yerine yürümeyi tercih edebilirsin, ya da ineceğin duraktan iki durak önce inerek biraz yürüyebilirsin. Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanmalısın -en küçük detay bile çok şey değiştirecektir!-

10. Son çare: Spor Salonuna Kaydol

Tamam, biliyoruz ki, bu yazının amacına tam olarak uymuyor, ancak bazılarınız bizi dinlemeyip yine de spor salonuna kaydolacak.

Öğrenci indiriminde ısrarcı ol ve en iyi teklifi alabilmek için elinden geleni yap.

Spor salonuna gitmeden formda kalmak için harika önerilerin mi var? Yorumlarda bizimle paylaşır mısın!

 

Paylaş

Bir cevap yazın