HOME OFİS HAYATININ 7 TEMEL KURALI

Home ofis çalışma hayatı kulağa oldukça konforlu gelse de sandığından daha zor bir çalışma yöntemi olabilir. Koltuğunuzu terk etmeden para kazanmak istiyorsan dikkat etmen gereken bir kaç detay mevcut.

İnternetin gelişmesiyle beraber çevirimiçi işler dahil oldukları sektörlerde her geçen gün daha fazla pay sahibi oluyor. Böylece evden çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

İşe gitme terimi hayatından çıkacak ve para kazanmak için yapman gereken tek şey rahat yatağından kalkıp bilgisayarının başına oturmak olacak. Ancak evde çalışmanın da kendine has zorlukları var…

Eğer evde çalışmak rüyalarını süslüyorsa aşağıda ki tavsiyeleri gözden geçirmende fayda var. Zaten bu rüyayı yaşıyorsan okumaya devam et! İşe yarar bir kaç şey bulacağına eminiz.

Muhteşem Bir Home Ofis Oluşturmanın Yolları

1.Doğru İşi Bul

Nihayetinde evde çalışmanın senin için en uygun çalışma yöntemi olduğuna karar verdin ve pijamalarını üstüne geçirip çayını eline aldın. Geriye tek bir şey kaldı, doğru işi bulmak!

Çevirimiçi bir iş bulmak normal bir iş bulmak kadar zor. Eğer bunu yeterince ciddiye almazsan istediğin paraları kazanamayacağına ve o boğucu kravatı takıp ofislerde koşuşturacağına emin olabilirsin.

Başlangıç olarak internetten kişisel özelliklerine uygun işleri arayabilirsin, onlarca farklı site ve yüzlerce iş fırsatı orada bir yerde seni bekliyor

Blog yazarlığı, web tasarımı, uygulama üreticiliği veya kendi ürünlerini satmak evde yapabileceğin işlerden sadece birkaçı.

Home ofis denince akla gelen ilk yöntem olan freelancing hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan freelancing yazımıza kesinlikle göz atmalısın.

Eğer doğru işi bulduğunu düşünüyorsan geriye sadece motivaston mektubunu ve özgeçmişini göndermek kalıyor. Detaylı bir özgeçmiş ve özenle hazırlanmış motivasyon mektubun seni rakiplerinden bir adım öteye taşıyacaktır. Bunları nasıl hazırlayacağından emin değilsen senin için hazırladığımız özgeçmiş ve motivasyon mektubu yazılarımız yardımcı olacaktır.

 

2.Dolandırıcılara Dikkat!

Her zaman hatırlaman gereken bir şey var: Eğer gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir iş bulduysan muhtemelen gerçek değildir.Çok donanımlı biri değilsen saatte yüzlerce lira kazanmayı bekleme…

Verilerin gösterdiğine göre çevirimiçi işleri en çok yapanlar öğrenciler ve yeni mezunlar. Kurnaz yöntemlere sahip işverenler kimi durumlarda çalışanlarını dolandırabiliyor, bundan dolayı kendini her zaman güvenceye almaya çalış.

İşe başlamadan önce araştırmanı iyi yap. Google’dan şirketin lokasyonuna bak ve gerçekten var olup olmadığına emin ol. Ayrıca bir işe alınmadan önce en azından bir skype görüşmesi yap ki işverenini tanıyabil.

Eğer sana verdikleri adres bir kebapçıyı gösteriyorsa muhtemelen dolandırılıyorsundur…(Kebapçıyla çalışmıyorsan tabi) 

 

3.İradeli Ol!

Pijamalarını çıkarmayacağın bir işte çalışmak, bir ofiste bulamayacağın haklara sahip olmanı sağlar ama disiplini elden bırakacağın anlamına gelmez. Her sabah istediğin kadar uyuyamayabilirsin, yoğun günler geçireceğine emin ol!

Kişisel ofisin (salonun) olduğu zaman, kimse sana işe geç kaldığın için fırça atmayacak (muhteşem!) ve yarım gün kaytardığında hesap vereceğin tek kişi yine sen olacaksın.(bu da muhteşem!).

Ancak home ofis’in en zorlayacı kısmı kimsenin seni daha çok çalışman için motive etmeyecek olmasıdır. Bu işte kendi kendinin patronu olmalısın! Oldukça sert bir patron.

Ev arkadaşların durmadan FIFA oynuyor olabilir ya da sevgilin evde çalışmandan hoşnut olup durmadan yanında olmak istiyor olabilir ama eğer çalışacak vakti bulamazsan hayallerinde ki iş buhar olup gidiverir…  Diren ve çalış!

 

4.Rutinlerin Olsun

Normal bir işte ki gibi sıkı çalışma saatleri olmaması çok keyif verici bir durum olsa da rutinlerden yoksun olmak motivasyonunu ve verimliliğini olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Evde verimli bir şekilde çalışmanın kilit noktalarından biri çalışma saatleridir. Programsız bir yapı saatlerini kaybetmene ve işlerini verimsiz olduğun zamanlarda yapmanı gerektirebilir. Kendini tanı ve ne zaman daha başarılı çalışabiliyorsan o zaman çalış. Molalarının ne kadar süreceğini önceden belirle ki beklenmedik saatler harcayıp işini sarkıtma.

 

5.Fazla Yalnız Kalmamaya Çalış

Telif: Nickelodeon

Home ofis çalışma yöntemi sosyal hayatında değişimlere neden olacaktır. Çalışma saatlerini yarın ki planlarına göre düzenleyebilir ve boş bir gün yaratabileceğin gibi çalışma saatlerinde derin bir yalnızlık çekebilirsin.

Kahve molalarında küçük sohbetler ya da yılbaşı çekilişleri olmayacak, yeni insanlarla tanışmak için farklı yollara ihtiyaç duyabilirsin.

Kimisi için iş arkadaşı olmadan çalışmak büyütülecek bir mesele değil. Ancak fırsat buldukça dışarı çık ve insanların arasına kaynaş, unutma insan sosyal bir varlık. Laptopunu alıp bir kafeye gidebilirsin, böylece çalışırken kendini daha sosyal hissetmen mümkün.

Bilgisayarla saatlerce yalnız kalmak boğucu bir duruma dönüşebilir, bunu açık havada da yapabileceğini unutma.

 

6.Limitlerini Aşma

Evde kıçının üstünde oturup bilgisayara bakarken saatlerin ne kadar hızlı geçtiğini biliyorsundur.

Bir günde ne kadar çalışacağına önceden karar ver ve bunu bir rutin haline getir. Her gün düzenli çalışan biri olmaya başladığında işler çok daha az yorucu olacaktır.

Eğer öğretim hayatına devam ediyorsan derslerini aksatmamaya özen göster. Üniversite öğrencilerine tavsiye edilen haftalık çalışma saati 15 olsa da sen bunun biraz daha altında başlayabilirsin. Zaman geçtikçe doğru çalışma saatlerine sen karar vereceksindir zaten.

Unutma bilgisayar başında geçirdiğin her dakika çalıştığın anlamına gelmez. Çalışırken gerçekten çalış, saatlerini daha verimli hale getir ki harcadığın zamana değsin. Neden o bilgisayarın başına oturduğunu kendine hatırlat.

Daha düzenli olmak konusunda tavsiyelere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan bu yazımız tam sana göre!

7.Kontrolü Eline Al!

Çalışacağın çoğu iş yerinde birileri yapacağın şeyleri daha kolay anlaman ve uygulaman için elinden geleni yapacaktır ancak gecenin üçünde dağılmış ve ne yapacağınızı bilmediğin anlarda yanında kimse olmayacak.

Kısacası elinden tutacak kimsenin olmaması senin için sorun olmamalı. Sorunlarını kendi başınıza çözebilmelisin. İnterneti etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmelisin ve sorularının cevaplarını kendi başınıza bulmaya alışmalısın.

Organize olmak ve iş yükünün dağıtımını planlamak sana oldukça zaman tanıyacaktır. Zamanını etkili kullanmak her şeyi kolaylaştıracak.

Eğer hali hazırda home ofis yöntemiyle para kazanıyorsan tavsiyelerine ihtiyaç duyan binlerce insan var lütfen deneyimlerini yorumlar bölümde paylaş.

 

Paylaş

Bir cevap yazın