Blogger Olarak Nasıl Para Kazanılır, Blog Nasıl Tutulur?

Blog tutmayı denemek ister misin? Sana bu yazımızda nasıl başlaman gerektiğini ve tuttuğun blog ile nasıl para kazanabileceğini göstereceğiz.

Blog tutmak son zamanlarda özellikle de gençler arasında oldukça popüler bir hale geldi. Bunun bir sonucu olarak da markalar genç hedef kitlesine ulaşmak için son zamanlarda blogları kullanmaya başladı.

Blog tutarak para kazanmak belki de en kolay para kazanma yollarından biri değil ama bu yöntemin en güzel yanı herkesin yapabileceği bir şey olması. Tek gereken yazacak ilginç bir konu bulman ve biraz da sabır. Bu ikisinin birleşimiyle kendine bir anda büyük bir takipçi kitlesi edinebilirsin. Peki, bloggerlar tam olarak nasıl para kazanır?

Sana bu yazıda markaların para verecekleri bir blog nasıl yazılır onu göstereceğiz.  

Bu yazıda neler var?

Blog tutmaya nasıl başlarsın

Blog tutmaya başlama aşaması bir mayın tarlası gibi gözükebilir, çünkü gözetmen gereken pek çok şey var ve dışarda herkes bir şeyler hakkında zaten daha önce bir şeyler yazmış gibi hissedebilirsin. Özellikle de henüz belli bir alanda uzmanlığın yoksa.

Bu noktada belirtmekte fayda var ki blog tutmayı herkes deneyebilir, ancak gerçek anlamda blog’dan para kazanmak için belli bir oranda kendini bu işe adaman ve uğraşman gerekiyor. Ayrıca blog tutarak para kazanmak zaman alan bir yöntem olmakla birlikte, belki de bu yöntemle para kazanman aylar alabilir.

Ama biz bu süreci hızlandırmanda yardımcı olmak için buradayız ve sana bloguna en iyi şekilde başlamanda yardımcı olmak için bazı yöntemlerimiz var.

Daha kolay anlaşılması için bunları 6 basit adıma böldük.

1. Ne hakkında blog tutacağına karar ver

Bu blog yazamaya başlamanın ya en kolay ya da en zor adımıdır. Eğer hâlihazırda ne ile ilgili blog tutacağın konusunda bir fikrin varsa bu senin için en kolay adım olacak.

Bu adımda dikkat etmen gereken en önemli nokta kendini diğer bloggerlardan ayıracak orijinal bir içerik hazırlayabilmek olacaktır. Yeni bloggerların en sık yaptığı hatalardan biri piyasada bu kadar çok Blogger varken yeni veya ilginç bir konu hakkında yazmak yerine diğerlerini tekrar etmesidir.

Örneğin moda hakkında bir blog tutmak istiyorsan, moda tutkunu iklim değişiklikleriyle birleştirip, çevresel etkiler hakkında bilinçli kıyafet markaları hakkında bir blog yazabilirsin. Ama bugün ne giysem konseptinde bir blog yazacaksan çok dişli rakiplerin olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ayrıca okuyucularına indirimler hakkında güncel bilgiler verebilir ve sevdiğin tasarım markalarının kötü çalışma şartları hakkında yazabilirsin ve böylelikle okuyucularını bu zıtlıklar ile de bloguna çekebilirsin (unutma tartışmalar ve zıtlıklar her zaman okuyucu çekmede olumlu bir rol oynar).

Orijinal içerik sunabilmek bu adımdaki en önemli şey! Özellikle bugünlerde milyonlarca moda bloggerı varken orijinal içerik olmazsa olmaz bir etken. Bu nedenle kendine şu soruyu sor; onların bahsetmediği ne var? Bunu bulursan para kazanmanın kapısını aralarsın.

2. Blogunu kur

Bu adım işin teknik kısmı olup web sitesi kurmayla aynı adımları içeriyor. Bu nedenle web sitesi kurmayı öğrenerek veya işin bir uzmanına başvurarak bu adımı tamamlayabilirsin.  Farklı alternatifler arıyorsan aşağıdaki platformları da gözden geçirebilirsin: 

  • WordPress
  • Blogger
  • Tumblr
  • Medium
  • Squarespace
  • Wix
  • Joomla

3. Blogunun görünüşünü tasarla

Şimdi eğlenceli kısım başlıyor! Ancak bu adımın çok önemli bir adım olduğunu belirtmemizde fayda var. Blogunun görünüşü okuyucu nezdinde çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle blogunda seçeceğin temanın, renklerin ve yazı karakterlerinin kolay okunmaya elverişli olduğundan ve göz yormadığından emin olmalısın. Örneğin bizim de kullandığımız “Tahoma” en popüler fontlardan bir tanesi. Yazılarımızı bu fontla yazdığımızı düşünsene, okumak hepimiz için daha sıkıcı olabilirdi.

WordPress adlı uygulamada 2500 tane farklı tema seçeneği mevcut. Bu platforma zaman ayırarak kendine en uygun temayı bulmanda fayda var.

Bizim sana burada önerimiz basit ve kolay anlaşılır bir tema seçmen, yazılar arasına fotoğraf gibi veya tablo gibi görseller koyman ve kolay okunabilen bir yazı tipi seçmen olur (Özellikle comic sans ve courier gibi yazı tiplerinden kesinlikle uzak durmalısın!).

4. Blog içeriğini yazmaya başla

Artık bir blogun var ve içeriklerle doldurulmaya hazır! Artık okuyucularına yazacağın içerikleri sunmaya hazırsın ama önemli birkaç nokta var. Yazım hatalarının olmamasına ve kolay okunup anlaşılabilir olmasına dikkat etmen gerekiyor.

Ne yazman gerektiği hakkında iyice düşün ve sana içerikleri yazmaya başlamadan önce önemli bir ayrıntı daha verelim. Eskiden olduğu gibi konuşma diliyle yazılan “Selam, bu benim blogum ve size burada bunlardan bahsedeceğim” dönemi kesinlikle sona erdi.

Yine bilmende fayda var, okuyucuların senin kim olduğu konusunda çok büyük bir merak içinde olduğunu düşünüp yola bu şekilde çıkmamalısın. Üzgünüz ama çoğu senin kim olduğunu başlarda önemsemeyecek. Okuyucuların daha çok onlara ne sunduğunla ve yazılarınla onlara ne kattığına bakacaklar, bunu unutma. Örneğin nasıl daha iyi giyinirim/nasıl daha iyi yemek yaparım gibi…

Ne kadar hızlı bu düşünceye adapte olursan o kadar çabuk blog işinde başarılı hale gelirsin.

Blogunun ziyaretini(trafik) nasıl artırabilirsin?

Blogunu kurdun, önemli bir konuda müthiş bir yazı yazdın. Peki okuyucular nereden gelecek?

İnsanların sihirli bir şekilde senin bloğunu bulmalarını ve yazılarını okumalarını bekleyemezsin. Bloğunu pazarlamalısın. Bu kararlılık ve çok çalışma gerektiren bir süreç. Ama fark yaratacak bazı ipuçlarını aşağıda seninle paylaşıyoruz:

5. Blogunla ilgili sosyal medya hesapları kur

Pek çok iş alanında olduğu gibi blogunun reklamını yapmada da en etkili yöntemlerden biri şüphesiz blogunla ilgili sosyal medya hesapları.

Twitter, Snapchat, Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi platformlardan faydalanarak blogunu tanıtabilir ve yayabilirsin. Ayrıca sana burada önerimiz bu sosyal medya hesaplarının temalarını ve dizaynlarını blogunun temasıyla benzer tutman. Bu sayede daha akılda kalıcı olursun.

Tanıdığın kişileri bu hesaplardan ekleyerek başlayabilirsin. Daha sonra onların arkadaşları, çevreleri derken okuyucu kitlen eninde sonunda oluşacaktır.

6. Kendini blogger endüstrisinde tanınır hale getir

Bu adımda kendini blogger endüstrisinin içine sokman ve seninle benzer konular hakkında blog tutanlara kendini tanıtman gerekiyor. Her ne kadar şuan aklında, onlara rakip olarak bu sektöre girerken destek alamayacağın yönünde bir algı olsa da, blogger endüstrisi kendi içinde oldukça destekleyicidir.

Pek çok bloggerın sayfalarında, konuyla ilgili farklı görüşlerini sunan diğer blogger arkadaşlarının sayfalarına linkler vardır (tabii ki senin blogunda da onların linklerine yer vermen şartıyla). Bu senin hem Google gibi arama motorlarında bulunula bilirliğini yükseltir hem de okuyucu kitleni genişletmek için çok önemli bir fırsattır.

Bloggerlar nasıl para kazanıyor

Şimdi daha ilgi çekici konulara gelebiliriz – bloggerlar nasıl para kazanır? Şunu bilmende fayda var, bir blogdan para kazanmak bazen epey emek, sabır ve zaman gerektiren bir şeydir.

Bu nedenle çabalarının büyük kısmını okuyucu kitleni oluşturmakta kullanman gerekiyor, çünkü bir blog okuyucu sayısı kadar başarılıdır. Ne kadar çok okuyucun ve takipçin varsa o kadar çok reklam teklifi alırsın – bu kadar basit!

Başlarda verdiğin emeğin karşılığı olarak bu kadar para mı kazanıyorum diye düşüneceğin anlar olabilir. Ama unutmamalısın ki bu şekilde giderek büyüyerek daha fazla kazanamaya başlayacaksın. Ne kadar çok okuyucu o kadar çok para!

1. Bloguna linkler kat

Bloguna link koyarak, link sahibi web sitesinden her tıklanmada belli bir komisyon alabilirsin.

Bu linkler okuyucuları başka bir web sitesine yönlendirir, bu nedenle web sitesi bu sayede tıklanma alır ve trafiği artar. Bu web siteleri için önemli bir unsur olduğu için, web siteleri kendi linklerinin bloglarda paylaşılması karşılığı komisyon vererek, bloggerları linklerini paylaşmaları yönünde teşvik eder.

Bunu yapmanın en kolay yolu olan Affiliate Window’a kaydolarak buradan onlarca marka ve web sitesiyle iletişime kolaylıkla geçebilirsin.

Ayrıca web sitenden nasıl para kazanacağını anlattığımız yazımıza da göz atabilir, faydalı ipuçları öğrenebilirsin.

2. Reklamlar

Blogunda belli bir kısmı reklamlara ayırıp, çeşitli markaların buraya reklam vermesi yoluyla gelirini arttırabilirsin.

Örneğin “banner ads” denilen reklam şekli blogun web sitesinin tepesinde yer alan, “sidebar ads” denilen reklam şekli de sayfayla birlikte kenar çubuğunun yanında hareket eden reklamlardır.

Reklam veren markalar genellikle PPC (tıklanma başına) denen ve reklama tıklanma başına sabit ücret veren uygulamayı seçer. Veya CPM (her bin görünüme) denen ve reklamın her bin sefer görünmesine karşılık belli bir ücret veren yolu tercih ederler.

PPC ve CPM çok büyük bir gelir kaynağı gibi gözükmese de, ne kadar çok okuyucu o kadar çok tıklanma veya görüntü demektir bunu unutma.

3. Sponsorlu içerik

Sponsorlu içerik bir markanın sana ulaşıp onun hakkında bir blog yazısı yazmanı istemesi ve bunun karşılığında sana ücret vermesidir.

Örneğin, Adidas diyelim ki yeni bir mayo üretiyor ve senin yazdığın blogda popüler kadın spor giyim modası hakkında bir blog. Adidas senin bu blogunda kendi ürünlerini de tanıtacağı bir yazı yazmanı, örneğin 500 kelimelik ve 4 resim içeren bir yazı ve bunu blogunda paylaşmanı teklif ediyor. Ayrıca Adidas’ın sitesine yönlendiren bir iki link koymanı ve bu sayede buradan da para kazanmanı teklif ediyor. Ayrıca tanıtman için gönderdikleri mayo da sana kalıyor!

Sponsorlu içerikler blogdan para kazanmanın en kolay ve hızlı yollarından biri. Ancak markaların sana sponsorluk teklif etmesi için öncelikle nitelikli ve geniş bir okuyucu kitlesi önemli bir detay. Belirli bir konuya özgü okuyucu kitlesine sahip olmak burada devreye giriyor ve o konu hakkındaki markaların ilgisini bu sayede kendine çekerek para kazanabiliyorsun.

5. Sosyal medya paylaşımları

Sosyal medyada aktifsen, (bazı insanlar bloggerlık kariyerinin tamamını Instagram’dan yapabiliyorlar!) o zaman markaların ilgisini çok daha fazla çekersin.

Gönderi başına para kazanabilirsin ve şaşırtıcı bir şekilde sosyal medya platformlarındaki gönderilere verilen komisyon ücretleri oldukça yüksek. Tek yapman gereken takipçi kitleni oluşturmak ve olabildiğince genişletmek. Markalar geniş takipçi kitlesi olan kişilerin, ürünlerini paylaşmasının okuyucu ve takipçi kitlesinde olumlu etkileri olduğunu biliyor. Kulağa hoş geliyor değil mi 😀 

Öyleyse sosyal medyadan nasıl para kazanacağını anlattığımız yazımız tam sana göre!

6. Misafir bloggerlık

Sıklıkla basın mensupları veya kendi blogları olan markalar diğer bloggerlarla iletişime geçip belirli bir konu hakkında onların web sitesinde küçük bir rol almalarını teklif ederler.

Örneğin, özellikle uygun fiyatlara yemek yapma alanında pek çok yazın mevcutsa, bir gazete seninle iletişime geçip onlar için bu konuda bir yazı hazırlamanı isteyebilirler.

Burada yine orijinal ve özgün bir içeriğe sahip olmak önemli rol oynuyor.  

7. Bir ajans ile çalış

İster inan ister inanma ama bloglar reklam sektöründe o kadar yaygın bir hale geldi ki büyük markalar ajanslar aracılığı ile bloglara ulaşarak reklam vermeye başladılar. Ayrıca ajanslar aracılığı ile çalışmak en güvenli yöntemlerden biri. Tabii bir ajansın seninle irtibata geçmesi için öncelikle geniş bir takipçi ve okuyucu kitlesi edinmen şart.

Ayrıca ajans ücretleri çok yüksek olduğu için her firma bu yönteme başvuramıyor. Bunun bir sonucu olarak da yalnızca büyük firmalar bu yöntemle çalışıyor. Bu yüzden tuttuğun blogun içeriğine göre bu yöntem sana göre olmayabilir ve küçük çapı firmalarla iletişim halinde olman gerekebilir (örneğin yöresel moda hakkında bir blog tutuyorsan, bu işle uğraşan butik firmalarla iletişime geçmen gerekebilir ve bir ajansla çalışman bunu engelleyebilir).

8. Dijital ürünler sat

Bir başka para kazanma yöntemi ise ebook, video kursları veya seminerler gibi dijital ürünler satarak para kazanmak. Özellikle video hazırlamanın teknik yanlarını biliyorsan bu yöntemle para kazanmaya başlayabilirsin.

Bu yöntemle para kazanmada en önemli etken sunduğun hizmetin kaliteli ve iyi olmasıdır ki bu hiç kolay olmayacaktır. Aksi halde insanlara dijital bir şey satmak oldukça zordur.

Genel olarak çevrimiçi hizmetlerin ücretsiz olması gerektiği gibi bir algı insanlarda oluştuğundan dolayı bu yöntemle para kazanmak her ne kadar zor olsa da denemeye değer. Sence de öyle değil mi?

Tutuğun blogdan nasıl para kazanırsın

Her şeyden önce bir blogun para kazandırmasının ilk şartı okuyucu kitleni olabildiğince genişletmektir.

Ne kadar geniş okuyucu kitlesi o kadar çok para getirisi demektir. Çünkü bu durumda markalar seninle iletişime geçmeye ve reklamlarını vermeye çok daha gönüllü olurlar.

Okuyucu sayını arttırarak daha fazla kazan

Özellikle yazdığın konular hakkında dünya gündeminde bir haber, yenilik olursa hemen buna dâhil ol. Buna “newsjacking” denir ve bu günün en ilgi çekici haberlerini ve son dakika gelişmelerini, medyanın önemli unsurlarından biri olan gazetecilerin dikkatini kendi içeriğimize çekmek suretiyle, markamız için kullanmaya, manipüle etmeye denir.

Örneğin yemek hakkında bir blog tuttuğunu varsayalım ve yazın Paleo diyetinin glüten duyarlılığına yönelik etkileri olsun (mesela güzel bir özgün ve orijinal yazı içeriği örneği). Gazeteler de bir rapor yayınlandı ve glütenin aslında sanıldığından çok daha zararlı olduğuna dair bir sağlık raporu ortaya çıktı. İşte şimdi ortaya çıkıp okuyucuları kendine çekme fırsatın. Çünkü hali hazırda zaten blogunda bu tip konular hakkında yazılar bulunmaktaydı! (önemli uyarı: Paleo diyetinin glüten duyarlılığına etkilerini bilmiyoruz – tamamen kurgusal bir örnek)

Bu raporu ve haberleri blogunu öne çıkarmada kullanarak okuyucu sayını arttırman ve daha fazla takipçi edinmen daha kolay olur. Haberle ilgili tartışmalara katıl ve hatta gazetecilere ulaşarak onlara bu konuyla ilgili hazır yazıların olduğundan bahset. Bu sayede yazılarının tanıtımını yapabilir ve okuyucu kitleni çok hızlı bir şekilde arttırabilirsin.

Viral içerik oluşturarak yeni marketlere ve okuyuculara da ulaşabilirsin. Viral internette hızla yayılan bir konu, görüntü veya video olabilir. Bunları kullanarak bunlar hakkında yazılar yazabilirsin. Farkındayız yine söylemesi yapmasından kolay bir yöntem ama denemeye değer!

Blogunu sermaye oluşturma aracı olarak kullan

Tuttuğun blogu yapmayı planladığın başka işlerin reklamı olarak veya sermayesi olarak kullanabilirsin. Eğer sende kendi işini kurmayı düşünen pek çok öğrenciden biriysen veya çevrimiçi ürün satmayı düşünen biri isen bu yöntem sayesinde blogunu bir araç olarak kullanabilir ve bu şekilde işinin veya ürünlerinin reklamını yaparak para kazanabilirsin (ancak bu reklam işini çok abartıp okuyucuları kaçırmamaya özen göstermelisin!).

Ayrıca blogunu bir nevi kendi reklamını yaptığın bir platform olarak kullanabilir ve iş başvurularında güvenirliğini arttırabilirsin. Bunu şöyle düşün: blogun aslında senin kurduğun küçük bir iş. Bu işte yapmış olduğun şeylerle kendi güvenirliliğini ve girişimcilik yönünü öne çıkararak işverenlerin gözünde duruma bir sıfır önde başlayabilirsin.

Zaten bir blogun var mı? Yada blog sayfanı kurdun mu? Yorumlarda bize mutlaka yaz!

Bir cevap yazın