ARKADAŞA VERİLEN BORÇ NASIL GERİ İSTENİR?

Borç verdiğin arkadaşlarından paranı geri ödemelerini istemek oldukça stresli olabilir. Süreci biraz daha kolay ve daha az garip hale getirmek için birkaç fikrimiz var!

Temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için arkadaşlarından borç istemek zorunda kalmak oldukça can sıkıcı bir durum… ama, bir dakika, uzun bir süredir haber alamasan da, borç verdiğin arkadaşından paranı geri istemenin zamanı gelmiş olabilir! Ama nasıl?

Arkadaşlarınla para mevzularını konuşmak sana korkunç ve garip gelebilir, bundan mümkün olduğu kadar kaçınsan da, sonunda beş parasız kalmaktan daha kötü olamaz; hele ki kendi giderlerini bile ancak karşılayabiliyorken.

Yapılan anketler, öğrencilerin% 14’ünün para için arkadaşlarına yöneldiğini, bunun da nakit krizinde% 23’e yükseldiğini söylüyor.

Bunu akılda tutarak, arkadaşlarının borçlarını geri ödemelerini istemek için nasıl yaklaşacağına dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsin!

Arkadaşına borç para vermeden önce

Telif: Nickelodeon

Arkadaşınıza bir miktar borç vermişsen, bu konuyu şimdi tartışmak biraz geç olabilir, ancak burada yazanlar bir sonraki borç verme tecrübende çok işine yarayabilir. (ya da paranı nasıl geri alacağını hemen öğrenmek için aşağı kaydır)!

Birisine borç vermeden önce aşağıdaki faktörleri dikkatlice göz önünde bulundurmalısın. Böylelikle gelecekte olası zor bir durum ile karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsin.

1.Borç vereceğin miktarı gerçekten karşılayabilir misin?

Özellikle öğrenciyken arkadaşlarına borç vermek ayrıca zor olabilir – bazen kendi harcamalarını karşılamak bile yeterince zor olabiliyor, asla başkalarına yardım etmek zorunda olduğunu düşünme. Eğer yeterli bütçen yoksa arkadaşının zor durumu için kendini baskı altında hissetmemelisin.

Geri ödeme için bir tarih belirlemediğiniz sürece, arkadaşının parayı ne zaman geri ödeyebileceği konusunda emin olamazsın. Bu nedenle, borç verdiğin parayı geri almadan uzun bir süre finansal bir sıkıntı yaşamayacağından emin olmalısın.

2.Neden borç verdiğini düşün

Sırf arkadaşını düşündüğün ve onu önemsediğini göstermek için arkadaşına borç vermeyi planlıyorsan, ki arkadaşına değer veriyorsun ve iyi olmasını istiyorsun, ama bizim tavsiyemiz – bunu yapma.

Arkadaşlarına değer vermen ve onların iyiliklerini istemen çok güzel bir şey, ancak bunu nakit ödünç vermenin asıl sebebini yapamazsın (tabi eğer verdiğin borcu hiç geri alamamak ihtimali seni üzmüyorsa durum farklı).

Bu bir kenara – arkadaşının borcunu geri ödeyemediği bir durum düşün ve sürekli olarak ona paranı sormak zorunda kalıyorsun. Bu arkadaşlığınızda olumsuz bir etki yaratabilir, bu nedenle borç konusunda göz ardı edilen bu tür risklerin olduğunu da unutma!

3.Arkadaşın neden borç istiyor?

Kirayı ödemesi gerekiyorsa arkadaşına bir miktar borç vermen kabul edilebilir. Ama gerçekten neden paraya ihtiyacı olduğunu biliyor musun?

Bir gece dışarıda takılmak yada gardırobunu yenilemek isteyen arkadaşların olabilir, peki bunun için borç vermeye değer mi – özellikle sen de bütçe konusunda zorluk çekiyorsan.

4.Diğer seçenekleri göz önünde bulundurun?

Nakit krizini çözmenin tek yolu arkadaşlardan borç almak değil.

Nakit krizi ile başa çıkmanın başlıca yolları dışında, arkadaşının birkaç seçeneği daha var. Onları üniversitenin para danışmanlığı hizmetine yönlendirebilirsin; böylelikle okulun zorluklar fonundan ya da diğer kaynaklardan para almaya hak kazanabilirler. Biraz araştırırsan kendi okulunda da böyle bir birim olduğunu bulabilirsin.

5.Borç vereceğin kişiye güveniyor musun?

Söz konusu arkadaşlar olunca, aldıkları borcu tabi ki de geri ödeyeceklerini düşünürsün… çünkü onlar senin arkadaşın.

Ama unutma ki, eğer birisi parayla ilgi konularda özellikle kötü ise, parayla ilgili verdiği sözlere sadık kalabilmesi de zor olacaktır.

Daha önce arkadaşlarından borç aldığını biliyor musun? Onları geri ödedi mi? Borç vermeden önce bunları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Borç verdiğin parayı sormak

Telif: Nickelodeon

1.Çatışmacı olma!

Eğer arkadaşlığınıza gerçekten değer veriyorsan, paranı isterken sakın çatışmacı olma. Durumun bu noktaya gelmiş olmasına kızıyor olabilirsin, ama kaba davranarak konuşmanın sonunda arkadaşlığınızı ve borç verdiğin parayı kaybedebilirsin.

Arkadaşına borç verdiğin için çok iyi bir kalbe ve şefkatli bir doğaya sahip olmalısın – kendine bunu hatırlat, cool’luğundan ödün vermeyerek olayı çözmen çok daha olası.

2.Önce ima et

Kimse borcunu geri istemekten hoşlanmaz, ayrıca kimse de kendisine verilen borcun geri istenmesinden hoşlanmayacaktır! Her ne kadar bunu bu şekilde görmesen de, durum her iki taraf için de aynı derecede streslidir.

“Paramı geri ver” bombardımanıyla direk konuya girmek yerine, ilk önce birkaç ipucu bırakmayı denemelisin: “Üzgünüm, bu gece bara gelemem, bu aralar çok fakirim”.

Arkadaşın yeterince düşünceli ise ipuçlarını anlar, borcunu öder ve o korkunç konuşmaları hiç yapmamış olursunuz. Denemeye değer!

3.Kendi finansal durumunu vurgula

Telif: Cem Film

Yine, yukarıdaki gibi, arkadaşına kendi durumunu daha sık belirterek onu biraz daha duyarlı olmaya ve empati yapmaya teşvik etmelisin.

Eğer ikiniz de öğrenciyseniz, seni anlaması daha muhtemel olacaktır.

4.Yazılı olarak halledin

Kişisel tercihine bağlı olarak, borç verme ve borç alma ile ilgili konuşmaların yapılması bazen mesaj veya e-posta yoluyla daha kolay ve sağlıklı olabilir.

Bu sadece borç verdiğin para ile ilgili konuşmaların her ikiniz tarafından da kayıt altında olmasının yanı sıra arkadaşının borcunu ne zaman ödeyeceğine dair söz verdiğini hatırlatmanı da kolaylaştıracaktır. Unutma, söz uçar yazı kalır!

5.Esnek ol

İçinde bulunduğunuz duruma ve arkadaşının senden ödünç aldığı miktara bağlı olarak, birkaç taksitte sana geri ödeme yapmasını önererek durumu biraz daha az stresli hale getirebilirsin.

Bu şekilde, eline en azından bir miktar nakit para geçer ve arkadaşının durumuna karşı anlayışlı bir tavır sergilemiş olursun.

6.Aciliyet hissi ekle

Paranı geri isterken sözlerine aciliyet hissi eklemen arkadaşının senin finansal olarak zor bir durumda olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

“Bu soruyu sorduğum için üzgünüm, ama bu ayın sonuna kadar elektrik faturamı ödemek için gerçekten bu paraya ihtiyacım var” gibi ifadeler de işe yarayacaktır (Ancak ödeme için ona biraz daha zaman vermelisin, yoksa arkadaşını ciddi bir paniğe sokabilirsin).

7.Ona kendi oyununu oyna

Telif: Nickelodeon

Bu biraz yüzsüzce, ama çözüm için işe yarayabilir!

Bir dahaki sefere, bir bar ya da restoranda arkadaşından sana borçlu olduğu için senin hesabını ödemesini isteyebilirsin.

Sanki üzerinde hiç nakit yokmuş gibi normal davranmalısın, yada senden borç aldığından beri, büyük olasılıkla üstüne düşeni yapacaktır. İşte bu kadar!

8.Ailesi ile konuş

Bu son çare olabilir, ama çaresiz kalıyorsan – ve borçlu verdiğin para miktarının yeterince büyük olduğunu düşünüyorsan – suçlu tarafın anne-babalasıyla temasa geçerek sorunu onlara iletebilirsin.

Kimse ispiyoncu olmak istemez ama birisi senden yüzlerce lira borç almış ve geri ödeme konusunda en küçük bir harekette bile bulunmuyorsa(yada en azından küçük bir çaba bile göstermiyorsa), bunu hak ediyordur.

Bu arkadaşlığınıza kalıcı bir hasar verebilir (tabi bu noktada ortada bir arkadaşlık kalmışsa), ve işe yarayacağının da garantisi yok, ama ümit ediyoruz ki ailesi ona yapması gerekeni hatırlatacaktır (ya da, kendileri paranı ödeyecektir).

Senin de borç verdiğin parayı istemenin stres ve garipliğini azaltacak fikirlerin var mı? Lütfen yorumlarda bizi aydınlat!

Paylaş

Bir cevap yazın