20 Dakikada Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir web sitesi kurmak para kazanmak ve pasif gelir için en iyi yollardan bir tanesi. Hadi sana bugün kendi WordPress siteni 20 dakikada nasıl kuracağını anlatalım.

Bu yazının sonunda 20 dakikada kendi özel alan adınla gerçek bir web sitesine sahip olmayı öğreneceksin. Hem de ayda sadece bir kahve parası maliyetle!

Herkes kendi web sitesini kurabilir. Bunun için yüksek maliyetli hizmetlere yada başka birisini işe almana gerek bile yok!

Kendi web siteni kurmak için 4 sebep

 1. CV’inde yer verebilirsin ve profesyonel e-mail adresine sahip olursun(iletisim@mertasan.com gibi)
 2. Pasif gelir getirir(uyurken bile para kazanabilirsin)
 3. İstediğin yerden çalışabilirsin(freelance çalışmak)
 4. Aslında çok basit ve ucuz (ayrıca eğlenceli)

 

4 adımda WordPress ile Site Kurulumu

Telif: WordPress

WordPress, herkesin kendi web sitesini oluşturmasına, tasarlamasına, yazmasına ve yönetmesine izin veren ücretsiz bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Platformu tüm web sitelerinin% 25’i (CNN, NASA ve bu site dahil!) kullanmakta ve yeni başlayanlar için mükemmel bir seçenek.

WordPress’in bir web barındırıcısına kurulması gerekiyor. Tek tıkla wordpress kurulumu yapmanı sağlayan GoDaddy’i kullanacağız. Aynı zamanda sizin için bir web sitesi kurma ve çalıştırma ile ilgili diğer bölümleri de ele alacağız. Diğer bölümler de çok kolay ve maliyeti neredeyse hiçbir şey.

Godaddy ücretleri USD olarak hesaplıyor olsa da kendi alanında en başarılı firmalardan birisi. Ayrıca müşteri hizmetleri inanılmaz derecede iyi. Herhangi bir sorunla karşılaştığında sana her konuda yardımcı oluyorlar. Ve evet Türkçe müşteri hizmetleri de mevcut.

1.Alan adını seçmek ve kaydettirmek

Telif: GoDaddy

Bir alan adı, kullanıcıların web siteni görüntülemek için tarayıcılarına yazdıkları adrestir.Mesela biogrenci.org bizim alan adımız. Ayrıca alan adları e-mail adreslerinde de kullanılır, örneğin mert@biogrenci.org.

Kullanabileceğin çok çeşitli alan adı uzantıları bulunmakta, bunlar .com, .org, .net, .info şeklinde uzayıp gidiyor. .com en çok tercih edilen alan adı uzantısıdır, ama daha popüler olduğu için senin almayı düşündüğün alan adı .com uzantısı ile çoktan alınmış olabilir.

Alan adına yıllık ortalama 35 TL’ye sahip olabilirsin, ancak ilk alan adını aşağıdaki linke tıklayarak 9.99 TL’ye satın alabilirsin. Hatta web barındırma hizmetini satın aldığında ücretsiz alan adına da sahip olabilirsin. Ücretsiz alan adı için okumaya devam et. Buraya tıklayarak indirimli alan adına sahip olabilirsin. Barındırma hizmeti ile birlikte ücretsiz alan adına sahip olmak için ise buraya tıklaman yeterli.

Eğer alan adın kullanıma uygunsa sepete ekle diyerek bir sonraki adıma geçebilirsin.

Eğer alan adın kullanıma uygun değilse(bir başkası tarafından satın alınmışsa), başka versiyonlarını denemeni öneririz. Orta tireyi kullanabilir(-), numara ekleyebilir ya da başka bir uzantı seçebilirsin (örneğin .info).

Mükemmel alan adını bulma konusunda strese girme. Beklemediğin zamanlarda aklına güzel bir alan adı gelmesi daha muhtemel.Sonrasında mevcut bir siteni başka bir alan adına taşıman çok kolay. Önemli olan siteni canlı tutmak!

2.Web Barındırıcını Kurmak(Hosting)

Telif: Nickelodeon

Her web sitesinin içeriğinin bir yerde barındırılması gerekir. Web siteni bir eve benzetecek olursak alan adın evinin adresini temsil eder. Ancak insanlar evine geldiğinde gördükleri her şey bir yapıda barındırılmalıdır. Web barındırıcısı(host) da işte tam bu hizmeti karşılamaktadır.

Tercih edebileceğin yüzlerce barındırma hizmeti sunan firma var, hatta bu hizmeti ücretsiz sunanları bile kolaylıkla bulabilirsin. Ancak biz Godaddy’e küçük bir ücret karşılığında kullanmanı tavsiye ediyoruz.

GoDaddy’i seçmen için 6 sebep:

 1. Ekonomik (aylık 7,99 TL)
 2. Güvenilir (99.9% garantili çalışma süresi)
 3. Tek tıkla WordPress kurulumu
 4. Mükemmel destek ve eğitim rehberleri
 5. Ücretsiz kurumsal E-mail hizmeti
 6. Ücretsiz alan adı(yıllık plan seçtiğinde)

Alan adını bulduktan sonra, Godaddy hesabını oluşturmaya devam edebilirsin.

“Ekonomik” paket neredeyse birçok web sitesi için fazlasıyla yeterli. Sana da ekonomik paketi seçmeni öneriyoruz.

Süper ucuz aylık (7.99 TL) fiyatı koruman için yıllık satın alım yapman gerekiyor. Çünkü barındırma hizmetini devam ettirmek istediğinde bu fiyat aylık 22.99 TL olarak yenilenecek. GoDaddy bu indirimli fiyatı sadece ilk satın alımında sunuyor. Hatta web siten ile ilgili geleceğe yönelik kaygıların yoksa 2, 3 hatta 5 yıllık planlara bile göz atabilirsin.

GoDaddy 30 günlük bir para iade politikası sunmaktadır. Hesabını 30 gün içerisinde iptal etmek istediğinde, paranı geri alabilirsin!

Ancak GoDaddy’den alışveriş yapabilmen için kredi kartının yurtdışı alışverişlerine açık olması gerekebilir. Herhangi bir ödeme sorunuyla karşılaşırsan bunu bankanla görüşerek kolaylıkla halledebilirsin.

3.Godaddy’de WordPress Kurulumu

Teknik olarak çevrimiçi varlığın bu aşamada güvence altında, ancak herhangi biri sitene girerse, ortada görülecek hiçbir şey yok! İçerik ve tasarım dahil olmak üzere sitenin tamamını kolayca yönetmeni sağlayan WordPress’i yükleyerek siteni inşa edeceksin.

WordPress, bu web sitesi dahil 80 milyon web sitesi tarafından kullanılıyor.

WordPress ilk olarak bloglar için tasarlanmış olsa da, bugün CNN ve MTV gibi büyük haber siteleri tarafından kullanıyor. Hatta WordPress ile e-ticaret siteleri bile kurulabilmekte.

NOT: Godaddy senin için WordPress’i otomatik olarak kuruyor.Dilersen bu adımı geçerek Temanı seçmekle devam edebilirsin!

Godaddy hesabına giriş yaptıktan sonra, web barındırıcının yönetim panelinden “WordPress” uygulaması ile WordPress’i kurabilirsin.

Tebrikler – web siten tüm dünyaya yayında! Heyecan verici, değil mi?

4.WordPress Tema’nı seçmek

Sitenizi şimdi görmeye gidersen çok basit ve boş olduğunu göreceksin. Endişelenme şimdi temanı seçerek siteni yeni görünümüne kavuşturabilirsin.

WordPress admin panelini aç(“www.alanadın.com/wp-admin” ile ulaşabilirsin), “Görünüm” > “Temalar” ile yüzlerce tema arasından sana uygun olanı seçebilirsin.

Beğendiğin temayıi bulduğunda,sadece bir tıklama ile uygulamak için “Önizleme” veya “Yükle” ye tıklaman yeterli!

Beklediğin gibi, WordPress’de harika görünen içerikler oluşturman inanılmaz derecede kolay. “Yazılar” > “Yeni ekle” ile yeni bir içerik oluşturabilirsin.

Web sitenin konusuyla ilgili birkaç içerik yayınladıktan sonra, kitleni büyütmek ve hatta biraz para kazanmak için birçok fırsat var!

İyi tasarlanmış bir logo, web siten için harikalar yaratabilir (ve sosyal medya). Başarılı işler çıkaran Freelancerlar’dan bu konuda yardım alabilirsin.

Bugün ziyaretçi çekmeni sağlayacak 4 Yöntem!

Yüksek kaliteli içerik yayınlamanın yanı sıra, en önemli şey web sitene ziyaretçi (trafik) kazandırmaktır. Web sitene nasıl ziyaretçi çekmeyi düşünüyorsun?

1.Hashtag’leri kullanarak Twitter’da yayınla

Telif:Twitter

Twitter web site sahipleri için oldukça kullanışlı bir pazarlama aracı. İçeriklerinin fark edilmesi için en iyi yollarından biri, kitlenle alakalı hashtag’leri kullanmaktır.

Ancak çok fazla etiket kullanmamaya dikkat etmelisin. Spam olmaktan kaçınmak için iki ila üç hashtag en iyisidir!

Twitter’a düzenli olarak ayıracak pek vaktin yoksa, Hootsuite gibi bir zamanlama uygulaması kullanabilirsin. Böylelikle tüm bir haftanın sosyal medya paylaşımları tek seferde planlayabilirsin.

2.Facebook Gruplarında Linkler Paylaş

Telif:breakingtheonepercent.com

Konunla ilgili en az bir aktif Facebook grubu bulman çok olası (Facebook’taki arama alanını kullan). Zaten özel bir alana odaklandıkları için Facebook grupları, sadık bir kitle ve hızlı bir şekilde trafik oluşturmanın en güçlü yollarından!

Web siteni tamamlayacak şekilde kendi Facebook grubunu yada sayfanı kurabilirsin. Böylelikle tam kontrole sahip olursun ve insanlar ilgili konuları ararken senin sayfana ulaşabilir!

3.Pinterest Kullan

Pinterest genellikle göz ardı edilse de aslınde ziyaretçi çekmek için oldukça elverişli bir platform. Diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmanı, web sitenin tıklamalarını artırmanı ve doğru stratejiyi kullanmanı sağlar.
Pinterest ile nasıl ziyaretçi çekeceğini öğrenmek için bu yazıyı inceleyebilirsin.

4.Çok Bilinen Sitelerde Yorumlar Bırak

İnternet’teki popüler blog’lara yorum yapmak yorucu gibi görünebilir. Ancak, sitene trafik çekmek için hala en etkili yöntemlerden birisi.

Web sitenin URL’siyle diğer blogları spamlamak yerine, blog içeriğiyle ilgili düşüncelerini paylaşarak sitenin bağlantısını bırakabilirsin – bu, web sitene yeni okuyucuları çekmenin en sağlıklı yoludur.

BONUS: Facebook Reklamları

4 yöntemden bahsetmiştik, ama bu yöntem ücretsiz değil. O yüzden bunu bonus olarak adlandıralım.

Ücretli bir trafik olmasına rağmen, Facebook Reklamları kelimenin tam anlamıyla hiç vakit kaybetmeden web sitene ziyaretçi çekmek için çok etkili. Facebook’ta bir reklam oluşturduğunda, çok, çok spesifik bir demografiye ulaşabilirsin.

Örneğin aşağıda,  Bi Öğrenci için 18-26 yaş aralığındaki İstanbul’da yaşayan öğrenci Facebook kullanıcılarını hedefledik ve örnek bir reklam kampanyası oluşturduk.

Telif: Facebook

Ortalama 50 TL ile Facebook Reklamları kullanmaya başlayabilirsin, ancak yeni web site sahibiysen (sitenden para kazanmadığın sürece) buna bütçe ayıramayacak olabilirsin, ancak yine de Facebook Reklamlarını aklının bir köşesinde saklamalısın!

İlk başta sitene ziyaretçi çekmek için sosyal medya hesaplarına odaklanman daha faydalı olabilir. Ayrıca Google aramalarında da üst sıralarda yer alabilirsen sitene çok sayıda ziyaretçi çekebilirsin. Ve ücretsiz Google trafiği en iyi trafiktir!

Web Siten ile Nasıl Para Kazanırsın?

Bir şekilde iyi bir trafik oluşturduğunda, web siten ile onlarca yoldan para kazanabilirsin!

Yeni site sahipleri için para kazanmanın en iyi yolları:

 • Sponsorlu içerikler
 • Google AdSense
 • Ürün Tanıtımı
 • Danışmanlık (ya da freelance çalışma)
 • Email marketing
 • Affiliate marketing 

Web sitelerinden para kazanmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogger olarak para nasıl para kazanılır yazımıza göz atabilirsin.

Aklına takılan tüm soruları bize yorumlarda sorabilirsin. Eğer kendi siteni kurduysan görmeyi çok isteriz. Aşağıda linkini bizimle paylaşabilirsin.

Paylaş

Bir cevap yazın